• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Dy fjale per bektashizmin

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Mos genje e nderuar, mos ia fut kot nga hamendja !

Kam shoqeri qe i perkasin ketij sekti dhe kurrrrrrrrrre nuk ju kam thene asgje.
Thjesht, jane te devijuar shpirterisht, vetem kur ata me pyesin dic, ju pergjigjem rreth fese kuptohet.
Lover nuk e kam fjalen per njerez qe kane perqafuar islamin . Me kupto . E kam fjalen per ate myslimanizem qe s'do ti pranoj gjerat ashtu si jane , jo se si di faktet po ka deshire ti shtremberoje ato ; Fatkeqesisht keta jane shume , perderisa ne bote ka ende konflikte fetare . Ne jemi Shqiptare dhe si te tille duhet tu shmangemi ketyre konflikteve .
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Do ju tregoj nje histori te vertete persa i perket kesaj ceshtje.


Ne nje shtepi me bektashi ku kishte shume besimtare te tille mes tyre dhe kryesoret e ketij sekti, troket nje mysliman, ata i hapin porten, e pershendesin dhe i thone te futet brenda.
Myslimani hyn brenda, heq pantoflat, dhe duke i marre me vete shkon e ulet atje ku e kishin drejtuar.

Pasi ulet, ai pershendet te gjithe sa ishin ne kulle, dhe pas nje casti heshtjeje, me i urti i bektashijve e pyet se perse i mori pantoflat me vete, dhe nuk i la ne te hyre.
Myslimani i thote se cdo gje qe bente dhe thoshte kishte si shembull profetin Muhamed.a.s. dhe i urti i bektashijve i thote se cfare lidhje kishte veprimi i tij me profetin.

Myslimani i thote se dikur kur profeti ishte gjalle, kishte hyre ne nje faltore te bektashijve, dhe pasi ishte falur, kur kishte shkuar tek porta nuk i kishte gjetur pantoflat, sepse ndonje bektashi i kishte marre padashur ato, jo se profetit nuk i dhane pantofla te tjera, por mua me pelqejne pantoflat e mija dhe mendova se meqe jemi shume njerez ne kulle, kur te dalim ndoshta padashur do i merrte tjeter kush.

I urti i bektashijnve, pasi degjoj me vemendje myslimanin, e pyeti i habitur; po ku ka pasur bektashi ne kohen e profetit Muhamed.a.s. dhe myslimani ju perghjigj duke i thene se nese nuk kishte patur bektashi ne kohen e profetit, atehere cfare doni ju ketu.


Me mirekuptim dhe pershendetje nga ana ime.
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

E Bukur fabula dhe shume domethenese
Po me sa kuptoj ju se keni lexuar ate cka eshte shkruar ketu
Kam pershtypjen kur ta lexosh do e kuptosh
Kalofsh mire !
 

sepse

Anëtar i ri
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Ne fakt, e kam lexuar, por mendova ta pasuroi paksa kete bibloteke te ketij sekti.


Gjithe te mirat!
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Une e kam thene edhe me pare...fakti qe bektashizmi eshte sekt, dhe pranohet si i tille edhe nga Mirela qe e ka sjelle si teme (dhe me te drejte, smund te kundershtohet nje gje qe eshte shume e qarte) e ben ate te pavlefshem...

Duhet bere mire dallimi midis nje feje dhe nje sekti, eshte shume e rendesishme...:)
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Une e kam thene edhe me pare...fakti qe bektashizmi eshte sekt, dhe pranohet si i tille edhe nga Mirela qe e ka sjelle si teme (dhe me te drejte, smund te kundershtohet nje gje qe eshte shume e qarte) e ben ate te pavlefshem...

Duhet bere mire dallimi midis nje feje dhe nje sekti, eshte shume e rendesishme...:)
Mendoj se nje sekt i tille fetar ne shqiperi qe i ka sjelle ketij vendi vec te mira dhe dobi , s'ka si te jete i pavlefshem . Ata dhe pse jane anetare te nje sekti qe myslimanet e quqjne te pavlefshem ,kur i pyet - , cila eshte feja juaj , te pergjigjen,- Myslimane . Me pas shtojne me krenari se jane te sektit bektashi . E them qe e shtojne kete te fundit me krenari, pasi e dine qe te paret e tyre ketu ne Shqiperi kane qene shume te dobishem per kombin , dhe per ata nese jane te pevlefshem per nje fe se kane shume prob, sepse jane te vlefshem per kombin e tyre . Ne vend te pare per nje bektashi eshte KOMBI , familja , pastaj feja :)
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Mendoj se nje sekt i tille fetar ne shqiperi qe i ka sjelle ketij vendi vec te mira dhe dobi , s'ka si te jete i pavlefshem . Ata dhe pse jane anetare te nje sekti qe myslimanet e quqjne te pavlefshem ,kur i pyet - , cila eshte feja juaj , te pergjigjen,- Myslimane . Me pas shtojne me krenari se jane te sektit bektashi . E them qe e shtojne kete te fundit me krenari, pasi e dine qe te paret e tyre ketu ne Shqiperi kane qene shume te dobishem per kombin , dhe per ata nese jane te pevlefshem per nje fe se kane shume prob, sepse jane te vlefshem per kombin e tyre . Ne vend te pare per nje bektashi eshte KOMBI , familja , pastaj feja :)
Mirela, eshte nje gabim qe e bejne shume ketu ne Fv e paske bere dhe ti (apo e bekan dhe bektashinjte)...feja eshte bindje, ska lidhje me Kombin...dhe normalisht cdo fe e respekton kombin, madje ne besimin musliman, nese vdes ne lufte(duke mbrojtur vendin tend jo duke pushtuar + kushte te tjera per raste te vecanta) quhesh shehid dhe kjo shperblehet me parajse (ishallah).
Gjths ne fene muslimane, roli dhe rendesia qofte e familjes, qofte e kombit, jane te caktuara ne menyre te tille qe te mos bien ne kundershtime me njeri tjetrin (flas per menyren llogjike)..prandaj seshte nevoja te thuhet kombi, familja, feja, apo feja, familja, kombi apo ...

Cdo e thote sipas nje bektashiu kombi, familja pastaj feja? Kur dhe ku ndahen keto dhe ku bashkohen?
 

baby-angel

Thpilt
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Se harrova te shpjegoja ate "te pavlefshem"...Une e quaj te pavlefshem ne kendveshtrim fetar...Nese bektashinjte besojne qe ka vetem nje Zot, dhe besojne tek Kur'ani dhe tek profeti Muhamed (a.s), atehere formimi i nje sekti me rregulla te ndryshuara ( me me shume tolerance apo ku ta di une) e ben besimin e tyre jobesim dhe jollogjik...

Nese Kur'ani eshte fjala e Zotit, si mundesh ti (njeriu) ta ndryshosh Ate dhe te thuash qe une besoj ne Zot po jo ne rregullat e Tij, ato i vendos vete?
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Bektashizmi eshte rryme e shiizmit. Ju i perkisni grupit te pare te Imamive, pasi besoni ne 12 imamet, pra..jeni te ngjajshem me imamitet e Iranit :)
Dhe sigurisht, qe tek ju rrol te madh dhe te rendesishem luan Imam Xhafer Siddiku, apo jo ?
Ai ze nje vend te rendesishem ne doktrinen e juaj, pas Imam Aliut dhe Haxhi Bektashit:)
Keni shkuar aq larg, saqe keni fituar bindjen se Haxhi Bektashi ka qene edhe pasardhes i Profetit Muhammed a.s., gje qe deshmon se keni lidhje te madhe me shiizmin.
Pastaj edhe Skenderbeun e keni futur ne doktrinen e juaj lol. Duke thene se ka qene i fese Bektashiane etj etj etj..


Si perfundim, mund te them qe Bektashinjet kane devijuar nga rruga e drejte e Islamit. Ju beni SHIRK & KUFR.

E Shirku & Kufri, dihet se ku e dergojne nje Musliman.

Pershendetje =)
 

toni07

Anëtar i ri
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

A ka ndonje bektashian te me sqaroj pak pse frigen nga lepuri
 

The_Vampire

Antarë
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Pershendetje

I lexova me shume vemendje shkrimet tuaja dhe nje gje eshte lene jasht vemendjes me sa shof une ne shkrimet tuaja, e para Bektashizmi eshte Tarikat, qe do te thote rruge dhe Themeluesi i saj Haxhi Veli Bektashi, nuk e ka konsideruar veten jasht fes Islame, perkundrazi aderuesit ne nje prej tarikateve baze pet to ose hapin e par kane sheriadin, pastaj vjen tarikati, Hakikati,Marifeti. Keta jan kater hapat e nje dervishi Bektashi.
Jeniceret kan qene shpata e Kalifeve Mysliman Turq(sulltanit) dhe u masakruan jo per arsy fetare se sa per arsy politiko-ushtarake.
Sot duke u nisur nga doktrina baze e Sufive Islam Bektashit jane devijues per derisa e konsiderojne veten Sekt, nuk ka sekt ne islam ka thellim ne islam, dhe Sufite ose brezlidhurit e Profetit, pasues besnik te Resulullahut a.s. dhe te familjes se Tij Ehlibejtit r.a., nuk mund te dalin jashte kornizave kushtetuse islame qe percakton Kurani i madherushem as kunder Sheriadit, i vetmi dallim eshte thellimi i tyre ne qeshtjet shpirtrore dhe kalimi ne dashurin ndaj Allahut dhe jo ne friken ndaj ti. Rruga e sufizmit eshte nje ser praktikash shpirterore per pastreimin e zemres dhe prezences Hyjnore ne cdo hap te Dervishit.
E ketu nuk ka asgje ne kundershtim me Synetin dhe Kuranin.
Perveq muajit te Ramazanit, Dervisht e disa tarikateve Islame mbajne 10 ditet e Muajit Muarrem, Matemin ditet e zise ku ne Qerbela u masakrua familja e Profetit a.s. dhe rane Shehid nipi i Profetit se bashku me 18 pjestar te familjes se tij.
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Bektashizmi eshte rryme e shiizmit. Ju i perkisni grupit te pare te Imamive, pasi besoni ne 12 imamet, pra..jeni te ngjajshem me imamitet e Iranit :)
Dhe sigurisht, qe tek ju rrol te madh dhe te rendesishem luan Imam Xhafer Siddiku, apo jo ?
Ai ze nje vend te rendesishem ne doktrinen e juaj, pas Imam Aliut dhe Haxhi Bektashit:)
Keni shkuar aq larg, saqe keni fituar bindjen se Haxhi Bektashi ka qene edhe pasardhes i Profetit Muhammed a.s., gje qe deshmon se keni lidhje te madhe me shiizmin.
Pastaj edhe Skenderbeun e keni futur ne doktrinen e juaj lol. Duke thene se ka qene i fese Bektashiane etj etj etj..


Si perfundim, mund te them qe Bektashinjet kane devijuar nga rruga e drejte e Islamit. Ju beni SHIRK & KUFR.

E Shirku & Kufri, dihet se ku e dergojne nje Musliman.

Pershendetje =)
po ty o lover cte duhet ku besojne keta apo sa kane devijuar nga vija e islamizmit.
kur vijne nderhyjne ne temat e tua gent&bert and co ste pelqen,atehere mos nderhy as ti ne temat e te tjereve ose ketu ne bektashizmi.
cdokush ka te drejte te besoje ku ti doje qejfi.
bektashizmin e kam qejf se ja futin me te pire baballaret ahahahahahahah LOLLOLLOL
 

xha Sulua

pleqeri
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

edhe kinezet thon xha sula apo si e ke emrin kurr ska ekzistuar dhe varrin smund te ta gjejn por qe ke ekzistuar ke ekzistuar me qfaredo emri qe ke
edhe muslimanet edhe te krisheteret besojn se jezusi(Isai) ka ekzistuar dhe per ta vertetu ekzistencen e tij nuk kan nevoj ta gjejn varrin e tij
Keto jane teorite e MaoCe Dunit more djale....

Per te mos dale nga tema, nuk po e vazhdoj debatin me.

Postimi im ishte nje pergjigje e nje postimi tjeter.... dhe s'kishte qellim te hapte te tilla debate ketu. Po deshe, keto debate, behen ne tema te tjera, ne te cilat une nuk nderhyj....
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

po ty o lover cte duhet ku besojne keta apo sa kane devijuar nga vija e islamizmit.
kur vijne nderhyjne ne temat e tua gent&bert and co ste pelqen,atehere mos nderhy as ti ne temat e te tjereve ose ketu ne bektashizmi.cdokush ka te drejte te besoje ku ti doje qejfi.
bektashizmin e kam qejf se ja futin me te pire baballaret ahahahahahahah LOLLOLLOL

Dhe ky eshte urdher i prere apo ?

Tung :dj:
 

bledikorcari

Anëtar i Nderuar
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

Dhe ky eshte urdher i prere apo ?

Tung :dj:
sigurisht qe jo.
sjam nga ata qe i imponoj dikujt dicka ama mos bej si ata qe thone "beni sic them une por mos beni ate qe bej une"
tung edhe ty ore,
ore tung per te tere as qe behet llaf :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dy fjale per bektashizmin

EH ne rregull atehere. T'pershendes perzemersisht :D
 
Top