• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Duken të padëmshme: Këto janë shenjat e para të kancerit të mushkërive

Duken të padëmshme: Këto janë shenjat e para të kancerit të mushkërive
1580498749394.png

Në një studim të gjerë, studiuesit analizuan të dhëna nga 27.795 pacientë të diagnostikuar me kancer të mushkërive nga 2000 deri në 2017, dhe arritën në përfundimin se treguesit më të hershëm të sëmundjes ishin gulçim dhe një kollë e gjatë, sado e butë të jetë ajo.


Jo vetëm kaq, këto dy simptoma shpesh u injoruan nga vetë pacientët dhe mjekët, derisa të ndodhin simptoma të tjera shtesë, të tilla si kollitja, anemia, humbja e peshës dhe të ngjashme, sipas Daily Mail.

Më parë, simptoma e parë e kancerit të mushkërive ishte kollitja me gjak, por është një koncept i vjetër dekada dhe në disa kancer kjo simptomë shfaqet vetëm në fazat e vona të sëmundjes.

“Ne shohim një ndryshim të madh në simptomat e para të sëmundjes që mjekët shohin, dhe kjo vjen paralelisht me zbulimin e hershëm të ndryshimeve malinje”, tha bashkautori i studimit, Willie Hamilton.

Kanceri i mushkërive ka qenë prej kohësh i shoqëruar vetëm me pirjen e duhanit. Megjithëse pirja e duhanit shkakton rreth 85 për qind të rasteve të kancerit të mushkërive, mijëra duhanpirës jo, duke përfshirë duhanpirësit pasivë, vdesin nga sëmundja në të gjithë botën.

Njohja më e mirë për simptomat, të cilat do të ndihmojnë në zbulimin e hershëm të sëmundjes dhe rritjen e shanseve të kurimit, është thelbësore, sipas mjekëve britanikë në revistën ‘Royal Society of Medicine’.

Çdo vit në Evropë, 500.000 njerëz diagnostikohen me kancer të mushkërive. Kanceri i mushkërive është kanceri më i zakonshëm dhe vdekjeprurës në botë, si dhe në vendin tonë.

Sipas disa vlerësimeve, kanceri i mushkërive në fazën e hershme është i shërueshëm në 50 për qind të rasteve, domethënë jeta mund të zgjatet, ndërsa shërimi në atë që tashmë është metastazuar është më pak se 5 për qind.

Një nga arsyet për këtë është simptomat jo specifike, e cila është arsyeja pse shpesh duhet shumë kohë para se sëmundja ose mjekët e përgjithshëm ta shoqërojnë atë me sëmundjen.

Shqetësimi është i nevojshëm nëse keni një kollë të vazhdueshme, me dhimbje në gjoks, lodhje dhe humbje të energjisë dhe humbje peshe, transmeton KosovaPress.

Simptomat që nuk duhet të anashkaloni në asnjë mënyrë:

Kollë që nuk ndalet pas dy deri në tre javë

Kollë e rënduar

Infeksione inflamatore të gjoksit

Kollitja e gjakut

Dhimbje gjatë frymëmarrjes dhe kollitjes

Gulçim i shpeshtë, edhe kur nuk ka përpjekje të madhe

Lodhje e përhershme dhe mungesë energjie

Humbja e oreksit dhe humbja e pashpjegueshme e peshës.Top Channel
 
Private conversations
Help Users
    Top