• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Don Shan Zefi: Vatikani po vonon njohjen e pavarësisë, pasi e konsideron Kosovën vend mysliman

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
auto_shan-zefi3-780x4391577602893.jpg


Don Shan Zefi thotë se edhe besimi fetar i popullit të Kosovës sigurisht se ka pasur ndikimin e vet për mosnjohjen nga Vatikani.

Vikari Gjeneral i Dioqezës Prizren-Prishtinë, Don Shan Zefi, në emisionin “Personale” me Krenare Vokshi-Shala ka folur për qëndrimin e Vatikanit në raport me njohjen e Kosovës.

Don Shan Zefi ka thënë se raportet e Vatikanit me Kosovën janë shumë të mira dhe sipas tij ka mbetur vetëm firma e njohjes për t’u vendosur


Ai thotë se vet vizita e Sekretarit të Vatikanit në Prizren për të inauguruar Kishën tregon se raportet janë shumë të mira.

Për mosnjohjen e deritanishme të Kosovës, zyrtari i Kishës Katolike të Kosovës thotë se ndikimi i Serbisë dhe Rusisë në proces e ka bërë të vetën.Ai thotë se Kisha Katolike dhe ajo Ortodokse janë në përpjekje mijëravjeçare për t’u bashkuar dhe sipas tij njohja e Kosovës nga Vatikani do të ishte një prishje e këtyre përpjekjeve.

“Këta mendojnë se nëse Vatikani përkrah një shtet mysliman [Kosovën] e refuzon një të krishterë ortodoks [Serbinë] do të ishte një absurditet. Ndryshe ishte situata me Kroacinë që ishte 80% katolike apo më shumë”.

Don Shan Zefi thotë se edhe besimi fetar i popullit të Kosovës sigurisht se ka pasur ndikimin e vet për mosnjohjen nga Vatikani.

Vikari Gjeneral i Dioqezës Prizren-Prishtinë thotë se kur ishte në krye të Vatikanit Papa Gjin Pali II situata do të ishte ndryshe pasi sipas tij ai kishte simpati të veçantë për Kosovën.

“Por edhe Papa Françesku shihet se ka një simpati për shqiptarët”, tha ndër të tjera Don Shan Zefi.


//botasot
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Për mosnjohjen e deritanishme të Kosovës, zyrtari i Kishës Katolike të Kosovës thotë se ndikimi i Serbisë dhe Rusisë në proces e ka bërë të vetën.


Ketu pajtohem, pjesa tjeter katastrofe.
 
Top