• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Dom Ernest Troshani u nderua me titullin kardinal.

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
troshani.jpg


Dom Ernest Troshani shpallet Kardinal nga Papa Françesku
troshaniSot ne lutjen e Engjellit te Tenzot ne oren 12.oo ne Rome, Papa Françesku ka shpallur kardinalet e rinj nder te cilet edhe Dom Ernest Troshanin per deshmine e jetes se tij te Krishtere. Eshte i vetm prift ne te gjithe listen qe shpallet Kardinal per ta nderuar. Me 21 shtator 2014 ai deshmoi para papes Francesku vuajtjet e tij dhe te Kishes shqiptare pergjate komunismit. Ne mediat e gjithe botes shkoi perqafimi i perzemert i perlotja e Papes ne takim me Kardinalin e dyte shqiptar pas Dom Ernest Koliqit. Ky eshte nje titull nderi qe i jepet atij. Kjo do te thote se ai nuk merr pjese ne konklave, pasi ka kaluar moshen, por Kisha e nderon me kete titull.

Kardinali tjeter perpara Troshanit ishte Ernest Koliqi edhe ai i shpallur kardinal prej Gjon Palit II per deshmine e jetes se krishtere dhe per martirizimin. Ky eshte nje nderim dhe mirenjohje qe Papa Francesku i ben Shqiperise perpara shpalljes se Lumturimit te 38 martireve shqiptare qe do te behet me 5 nentor te ketij viti ne Shkoder. Vlersimi i klerit shqiptar te perndjekur gjate komunizmit eshte shenja se ky kler i ka dhene shume Kishes katolike universale sidomos me martirizmin e tij gjate komunizmit.

Faleminderit Papa Francesku.

peregrinus.al
 
Last edited:

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: Dom Ernest Troshani u nderua me titullin kardinal.

gjyshi im nga mami ka ber 7 vite burg per besimin ...
sa shume tregime per ate periudhe , per besimin e si bibla kishte arritur te hynte ne burg ... por ajo qe kam adhuruar nga veprat e tije ka qene ne 91 vjen momenti kur u pagezua nipi i tij e ai kerkoj te zgjedh kumbaren .. u prezantua nje burr i ngrysur qe gjat gjith kohes u perlot ...mbaj mend se si gjyshi e falenderoj qe kishte pranuar e pergjigjia e tij ..nuk e di si ke mundur si?! shume me vone mesova qe ishte nje nder policet qe e kishte torturuar ... kusheriri im ateher 12 vjecar i perlotur i thoshte pse e zgjodhe per mua ate ,sdua ta kem ne cdo gezim e te me kujtoj qe duart e tij te kan rrahur... e gjyshi im i tha une ja kam puthur duart e falur veprimet nuk ishte ai qe e bente ishte e keqja qe merrte fryme ne ate kohe e dua qe kur te shikoj ty , mua,ne te shohe vetem dashamiresi dhe kur u be i madh kusheriri im e kur u martua tashme gjyshi im nuk ishte me por ai tregon copeza aq te bukura per te e ne te vertet une sdi si ka qene por tani eshte njeri shume i mire ...mesimi me i bukur nga ai besim, falje, dashuri !!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Dom Ernest Troshani u nderua me titullin kardinal.

Katoliket shqiptar kane qene gjithmone nenshenjester. Qe nga turqit e qelbur, serbet e poshter, e shqiptaret koministet.
Te gjithe keta i bashkonte nje gje: antishqiptarizmi, sepse kleri katolik ishte me shkolle, njerez te zgjuar, e patriot saqe e bente nje me besimin.
 
Top