• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Hurmat arabe, edhe ne formen natyrale (te pa thara) jane shume te embla. Edhe patjeter kur ha dicka te embel, edhe oreksi/urija ulet. Sepse organizmi ka "materjal" per te konsumuar, dhe fillon meret me sheqerin, duke haruar ndjenjen e urise.

PS: edhe pse jam "fanse" e hurmave tradicionale :p ato qe kemi ne ne Shqiperi, duhet te pranoj qe kur provova keto hurmat arabe ne formen e pa-thare, me pelqyhen, edhe pse jane teper te embla per shijen time, nuk krahesohen me shijen qe kane kur jane te thara e te procesuara akoma me shume sheqer.


Sipas studimeve te bera nga spitali i kerkimit umraniye, nqs hani 3 kokrra hurme 1 ore para se te hani vaktin e ushqimit do te dobesoheni deri ne 4 kg ne muaj. Dhe per me teper te mos hiqni asgje nga ushqimi i perditshem.
Vetetiu do e ulesh sasine e ushqimit, sepse organizmi sdo kete me nevoj per aq shume ushqim, aq kohe sa meret me tretjen e hurmave.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...


Për shkak të dobive të shumta, hurmat zënë një vend të konsiderueshëm edhe në traditën profetike. Profeti Muhamed (a.s) ka thënë: ”Kush ha esëll shtatë kokrra hurme nga ato të Medines, është i mbrojtur nga magjia”.


A e dini se:
  • Nëse hurmat zihen në ujë dhe ky ujë pihet, ai gëzon zemrën e mërzitur?

.
Ju gjend ilaqi edhe depresionit dhe merzitjes. Hajde shkence hajde. :bye::bye:
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

po mire , frengjisht si ju themi ketyre ?

Le kaki, appelé aussi plaquemine du Japon, plaquemine de Chine, ou anciennement figue caque, est le fruit du plaqueminier du Japon (Diospyros kaki), de la famille des ةbénacées
L'arbre mesure de 5 à 10 mètres de haut. Ses feuilles sont simples, larges, ovales et alternes, de couleur verte rougissante à l'automne. Ses fleurs, blanches, jaunâtres ou verdâtres, sont en bouquet pour les mâles et solitaires pour les femelles

Kaki - Wikip
Ato arabet se di si quhen ose nqs kane emer te vecant.
 

GLOOM

Catch me if you can...
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Mua sme pelqejne,jane shume te embel...Ata hurmat shqiptare me pelqejne,por nuk eshte se me shkon mendja ndonjehere per ta...

Meqe ra fjala tek humbja e peshes,vec materiale per ulje peshe sillni,po per shtim ska asnje?
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Cdo dit nje ris per humbje peshe, edhe pse hurmja eshte edhe sipas fes shum e preferuar per shendet,por 3 hurme nuk besoje se do ken dobi per humbje peshe! fitnesi dhe ushqimi me pak krip, jan me te shendetshm per humbje peshe.
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Vallahi sdin me cte nxjerin per tu dobesuar aman, po neqoftese kumbullat jane keshtu si tek fotua
te sheqerosura me sherbet ku i bie te jete dobesimi? Me shume mer ndonje kile, lol.

Po kakit ku ti gjej tashi une?
Su ka ardhur sezoni akoma ketyre..lol
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Ato arabet se di si quhen ose nqs kane emer te vecant.
Mendoj se behet fjale per AJWA. Jane hurma te qytetit te Medines. Konsiderohet "Mbreteresha e Hurmave" dhe ka shume dobi, me shume se cdo lloj hurme tjeter.

p.s. Ekzistojne rreth 200 lloje te hurmave. Sa e di, Iraku ze vendin e pare me 180 lloje te hurmave, ndersa Libia me 80 lloje.

Disa lloje te hurmave me emra:

 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Mendoj se behet fjale per AJWA. Jane hurma te qytetit te Medines. Konsiderohet "Mbreteresha e Hurmave" dhe ka shume dobi, me shume se cdo lloj hurme tjeter.

p.s. Ekzistojne rreth 200 lloje te hurmave. Sa e di, Iraku ze vendin e pare me 180 lloje te hurmave, ndersa Libia me 80 lloje.

Disa lloje te hurmave me emra:

A se dija qe kete emer kane, e as qe ma merte mendja qe jane kaq shume lloje.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Ja ketu ke nje webfaqe me disa lloje te hurmave, me foto:

Al Madina Dates Co.

p.s. Hurma ne arabisht =Tamr, shumesi tumuur/tomoor
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Vallahi sdin me cte nxjerin per tu dobesuar aman, po neqoftese kumbullat jane keshtu si tek fotua
te sheqerosura me sherbet ku i bie te jete dobesimi? Me shume mer ndonje kile, lol.

Po kakit ku ti gjej tashi une?
Su ka ardhur sezoni akoma ketyre..lol
hane hurma moj, jo kumbulla:p, edhe kakit haji ke nshqipri boll :p...


Kete materialin e kam lexuar para ca ditesh ne FB si te shtosh ne peshe, por se di a ben pune te cdo person apo jo....
Kjo pesha (mbi peshe apo nenpeshe) varet me shume nga trupi i njeriut besoj, ka njerez qe nuk han shume po shendoshen jashtzakonisht, ka tjere qe hane e plasin e prap shkopinj jane... gjthss nje kontroll i ushqimit ditor dhe atij fizik ka goxha rol...

"Menyra me e shendetshme per te shtuar ne peshe bazohet ne rritjen e kalorazhit ditor, ne menyre qe ai te tejkaloje sasine e kalorive qe mund te harxhohen gjate dites. Shtimi ne ushqimet qe konsumohen i sasive te duhura te produkteve si: gjalpi, ajka e qumeshtit, gjalpi i kikirikut, vaji i ullirit, salca e bardhe dhe ajo e domates, majoneza, farat dhe arrat, rrit kalorazhin e tyre. Gjithashtu, mjaft efikase ne kete drejtim mund te jete ngrenia e ushqimeve me shume kalori, me permbajtje te larte proteinike dhe me yndyrna te shendetshme, si: peshku ton, salmoni, merluci, sardelet, fileto e kraharorit te pules dhe gjelit, mishi i vicit pa dhjam, veza, frutat(4-6 fruta te ndryshme ne dite), perimet(kryesisht fasulja, bathet, bizelet, brokoli, lakra, karota, patatja), qumeshti(4 gota qumesht ne dite) dhe kosi me pak yndyre, djathi dhe salca e tij, makaronat e bardha, orizi I bardhe, buka e bardhe.. Per sa i takon lengjeve, rekomandohet kryesisht pirja e ujit gjate gjithe dites, por edhe e lengjeve me shume kalori si boza, qumeshti dhe lengu i frutave. Respektimi i nje regjimi ushqimor te rregullt eshte gjithashtu i rendesishem per shtimin ne peshe.
Keshtu, rekomandohen 6 vakte ne dite, 3 vakte kryesore dhe 3 vakte te vogla ndermjet tyre. Shetitjet ne ajer te paster stimulojne oreksin. Gjumi i regullt, ne orare dhe kohezgjatje normale, ndihmon ne shtimin ne peshe. Mund te jete e nevojshme edhe marrja e komplekseve vitaminike zevendesuese, per personat qe nuk marrin mjaftueshem vitaminat ose mineralet nepermjet ushqimit.
"


p.s. ato hurmat qe ka sjell loveri, ato me bajame brenda jane me te mirat per mua. se ajo bajamja sikur e balancon pak embelsine e tepert ...
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

lol kjo dieta i mori ne qaf gocat lool sidomos ato qe kalojen dhe ne ekstreme te tipit anoreksi dhe se merr me veten per gjith jeten...Provo kte djet, e provo ate djet edhe iken per lesh pastaj....
 

GLOOM

Catch me if you can...
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

lol kjo dieta i mori ne qaf gocat lool sidomos ato qe kalojen dhe ne ekstreme te tipit anoreksi dhe se merr me veten per gjith jeten...Provo kte djet, e provo ate djet edhe iken per lesh pastaj....


Pse tallesh ti?Gjithe ate sakrifice qe bejne femrat per ju meshkujt e bejne lol...Edhe gjoja sju pelqejne te dobetat sic thone nga anet e mia : Me mir kock e me e lepi se sa dhjam e mu ngi(ngop)...lol
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

p.s. ato hurmat qe ka sjell loveri, ato me bajame brenda jane me te mirat per mua. se ajo bajamja sikur e balancon pak embelsine e tepert ...
Si balancon gje embelsine, mezi ha nje, jo me 3 cdo vakt:p
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Si balancon gje embelsine, mezi ha nje, jo me 3 cdo vakt:p
haha... po se nuk han dot ti c'faj kemi ne.. une per vete deri ne 5 kam ngrene pa problem, pastaj i lija se me mbaronin e doja te ruaja dhe per vaktin tjeter, haahaha.....
 

ReNdEx

Interist Forever
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

Pse tallesh ti?Gjithe ate sakrifice qe bejne femrat per ju meshkujt e bejne lol...Edhe gjoja sju pelqejne te dobetat sic thone nga anet e mia : Me mir kock e me e lepi se sa dhjam e mu ngi(ngop)...lol
Sesht se si duam lol po dhe si kallem se ci do lol
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Dobesohuni 4 kg ne muaj me hurma...

haha... po se nuk han dot ti c'faj kemi ne.. une per vete deri ne 5 kam ngrene pa problem, pastaj i lija se me mbaronin e doja te ruaja dhe per vaktin tjeter, haahaha.....
Po s'thash une qe keni faj, ju hani, t'ju shijojne, gjake e tule ti keni:p

Per vete e kam "problem" embelsine - duke nisur nga frutat teper te embla, deri tek recelnat e embelsirat me sherbet.
 
Top