• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Do te sakrifikonit per hir te femijes...?

Do te vazhdonit lidhjen tuaj ne martese edhe pa ndjenje kundrejt njeri-tjetrit, vetem per hir te femijes tuaj, qe ai te rritet prane te dy prinderve ???
 
Last edited by a moderator:

inushja2

preshevare
Ina, nuk e kuptoj tamam ... dmth nese nuk jam martuar akoma i bie qe femin e kam nga nje martes tjeter? dhe te martohem me dike edhe pse se dashuroj vetem sepse e pranon femiun tim?
Kjo eshte?
 

alfonci

Veri investigatio
a e keni fjalen nese nodh qe te keni nje shtatzani te padeshiruar dhe te vendosni qe ta rrisni femijen dhe te mos beni abort???
 
Mendoj se Ina do te thoje se nese nje femer ka ngelur shtazene me te dashurin e vet, dhe tashme ate nuk e do me, do te bente sakrificen te lidhte martes me te, edhe pse nuk e do, por vetem per hir te femijes qe te rritet me prinderit. Gjithashtu nese je e martuar dhe ke femije me bashkeshortin dhe nuk ndjen me dashuri per te, te vazhdosh te qendrosh ne martes, vetem e vetem qe femija te rritet me te dy prinderit.

Personalisht nuk e di nese do mund te rrija vetem per hir te femijes, eshte e veshtire te shtyhet jeta me nje njeri qe nuk ndjen dashuri. Po koha ka treguar se ky eshte nje fenomen qe ndodh.
Megjithate shume njerez thone se per hir te femijes nena ben gjithcka, mbase edhe do ta beja, mbase edhe jo. Nuk di te gjykoj dhe mendoj drejt, sepse e menduara me te provuaren vet pra realitetin jan shume larg.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mendoj qe jo.
 

triumfuesja

Anëtar i Respektuar
Do te vazhdonit lidhjen tuaj ne martese edhe pa ndjenje kundrejt njeri-tjetrit, vetem per hir te femijes tuaj, qe ai te rritet prane te dy prinderve ???
Sakrifice Telenovelash ,po jeta ime ta hidhja ne kosh ????
Nuk do e beja ...
 
Mendoj se Ina do te thoje se nese nje femer ka ngelur shtazene me te dashurin e vet, dhe tashme ate nuk e do me, do te bente sakrificen te lidhte martes me te, edhe pse nuk e do, por vetem per hir te femijes qe te rritet me prinderit. Gjithashtu nese je e martuar dhe ke femije me bashkeshortin dhe nuk ndjen me dashuri per te, te vazhdosh te qendrosh ne martes, vetem e vetem qe femija te rritet me te dy prinderit.

capkene pikerisht per kete e kisha temen....ka shume te rinj apo te reja qe martohen edhe per nje shtatzani aksidentale per hir te turpit apo opinionit ata pranojne te jetojne me nje person per te cilin nuk ndjejne me...sidomos femrat sepse femra mbulohet me turp po te mbese shtatzene para martese dhe e pranon nje kompromis te tille....ka shume cifte te martuar qe rrine me njeri tjetrin sa per sy e faqe kur dashuria ka mbaruar por preferojne te zihen e rrihen gjithe diten vetem per femijet rrine gjoja....gazetat e chatet jane mbushur me burra te martuar qe kerkojne dashnore e kryejne tradheti martesore e pretendojne se rrine per hir te femijeve...cfare hipokrizie ....ka qe e pranojne kete kompromis me veten te rrine per hir te femijeve ose opinionit me nje qe nuk e do...ata femije qe rriten ne nje ambient te tille besoj se u mungon me shume familja sesa te kishte prinderit te ndare.....gjithsesi as une nuk do te pranoja te beja nje sakrifice te tille qofte edhe ne emer te dashurise per femijen..:)
 

Analistja

Anëtar i ri
Une e kam thene qe jam e martuar (dhe e lumtur shyqyr zotit) dhe kam nje bebe te vockel.
Larg qofte une nuk e di se si do veproja po te me ndodhte nje situate e tille. Do ishte egoizem po te mendoja per vete para vajzes sime dhe do ishte nje jete e shkuar dem po te jetoja me nje martese te palumtur. Me te vertete qe nuk di se cte them.
 

braziljania

Anëtar i Nderuar
Do te sakrifikoja po te ishte martesa pa ndjenja por me nje jete te qete familjare.por nese femija do tu rriste mes grindjesh ndermjet dy prinderve,esht e kote.perkundrazi ne kete rast do ti beja mire atij femije.do ti shmangja dhimbjen per te pare dy prinderit ne grindje e sherr cdo moment!
 

Devil

Anëtar i Nderuar
Si te rrikam un me nje person KOT pa asilloj lidhje ?
as qe bohet fjal fare femiun e rris vet ose financoj qe ai te rritet... me shum se kaq s`boj dot...
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Mendoj se Ina do te thoje se nese nje femer ka ngelur shtazene me te dashurin e vet, dhe tashme ate nuk e do me, do te bente sakrificen te lidhte martes me te, edhe pse nuk e do, por vetem per hir te femijes qe te rritet me prinderit. Gjithashtu nese je e martuar dhe ke femije me bashkeshortin dhe nuk ndjen me dashuri per te, te vazhdosh te qendrosh ne martes, vetem e vetem qe femija te rritet me te dy prinderit.

capkene pikerisht per kete e kisha temen....ka shume te rinj apo te reja qe martohen edhe per nje shtatzani aksidentale per hir te turpit apo opinionit ata pranojne te jetojne me nje person per te cilin nuk ndjejne me...sidomos femrat sepse femra mbulohet me turp po te mbese shtatzene para martese dhe e pranon nje kompromis te tille....ka shume cifte te martuar qe rrine me njeri tjetrin sa per sy e faqe kur dashuria ka mbaruar por preferojne te zihen e rrihen gjithe diten vetem per femijet rrine gjoja....gazetat e chatet jane mbushur me burra te martuar qe kerkojne dashnore e kryejne tradheti martesore e pretendojne se rrine per hir te femijeve...cfare hipokrizie ....ka qe e pranojne kete kompromis me veten te rrine per hir te femijeve ose opinionit me nje qe nuk e do...ata femije qe rriten ne nje ambient te tille besoj se u mungon me shume familja sesa te kishte prinderit te ndare.....gjithsesi as une nuk do te pranoja te beja nje sakrifice te tille qofte edhe ne emer te dashurise per femijen..:)o goce kush ta ka mbushur mendjen ty qe do e duash burrin pergjithmone? apo qe martesa duhet te lulezoje nga dashuria e lumturia?

lexon shume libra nga danielle steel?( mos mi merr per keq keto rreshta po keshtu e kam menyren replikes:)), skam gje personale dhe sdua te te fyej).

jeta sociale shqiptare eshte perfshire nga nje hipokrizi kaq e madhe, sa une e ndjej qe shperthimi i qelbit eshte i afert. shteti duhet ta heqi me ligj martesen zyrtare ne shqiperi, dhe pastaj do ishim nje vend i madh orgjie e te gjithe do ishim vellezer e motra me njeri tjetrin
 
Fragolina.....


se marr vesh ca ke dashur te thuash...se kuptoj kte postimin tend....:)..kush te ka mbushur mendjen ty qe do e dush burrin pergjithmone??? eshte nje pyetja jote ktu ...kur martohesh ti goce qofte ne kishe apo kudo njerezit premtojne dashuri te perjetshme e nuk martohen me mendimin per tu ndare pas dy ditesh...pse mi goce martesa nuk duhet te lulezoje nga dashuria apo lumturija??...kesaj pyetjeje dua te mi pergjigjesh ti...ate pjesen poshte te postimit sinqerisht se kuptoj ccfare do te thuash...
 
Last edited:
Do te vazhdonit lidhjen tuaj ne martese edhe pa ndjenje kundrejt njeri-tjetrit, vetem per hir te femijes tuaj, qe ai te rritet prane te dy prinderve ???

nese do ishte vdekjeprurese jo, te tjerat gjithcka
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
per femijen do thoja qe do sakrifikoja cdo gje ,...POR do vinte koha qe aji do ritej dhe une?! do kisha ngelur me nje njeri qe se doja me.......

kur skam qene dakord me kete lloje "sakrifice" per femijet sepse vone a teper aji do "shfaqet" si fajtori per pakenaqsine time dhe palumturime time.....

pastaj nese nje lidhje ka mare fund...eshte veshtir te jetosh me ish partenerin tend.... sepse do dalin zenje ..... e femija prap ne tension do jet....

ose femija te shikoj "happy family" nga nje ane....e nga ana tjeter secili prind te ket nje partener te ri....

JAM KREJT KUNDRA te genjesh femijen...
PRO DIVORCIT kur ska me mirkuptim besim dhe dashuri....

femija mund te shofi babajn sa x te doje....dhe ngel me mamane!
 

sec_l

NJERI I THJESHT
Diçka e paprovuar me imagjinat mund te jet e thjesht te pergjigjesh por me realitet se di .
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Fragolina.....


se marr vesh ca ke dashur te thuash...se kuptoj kte postimin tend....:)..kush te ka mbushur mendjen ty qe do e dush burrin pergjithmone??? eshte nje pyetja jote ktu ...kur martohesh ti goce qofte ne kishe apo kudo njerezit premtojne dashuri te perjetshme e nuk martohen me mendimin per tu ndare pas dy ditesh...pse mi goce martesa nuk duhet te lulezoje nga dashuria apo lumturija??...kesaj pyetjeje dua te mi pergjigjesh ti...ate pjesen poshte te postimit sinqerisht se kuptoj ccfare do te thuash...
ti goce sa here je martuar deri tani?
asnje sigurisht.
njerezit vertet kur martohen nuk martohen me mendimin se do ndahen pas 1 jave, ama shko pyeti cik ata te martuarit pas nja dy vitesh dhe flasim ndryshe bashke. Siguisht ky nuk eshte rregull absolut.

asnje martese nuk lulezon nga dashuria e madhe apo nga lumturia e madhe. njerezit me pas i nenshtrohen rutines dhe kete gjendje e quajne: jam i kenaqur. grate sidomos thone: pse ta le bashkshortin? ai i rregullt eshte, me femra nuk shkon, familjar eshte para bie ne shtepi etj etj.
me nje fjale i bejne vetes autosugjestion qe meqe jane te martuara duhet te jene detyrimisht te lumtura.
 
ti goce sa here je martuar deri tani?
asnje sigurisht.
njerezit vertet kur martohen nuk martohen me mendimin se do ndahen pas 1 jave, ama shko pyeti cik ata te martuarit pas nja dy vitesh dhe flasim ndryshe bashke. Siguisht ky nuk eshte rregull absolut.

asnje martese nuk lulezon nga dashuria e madhe apo nga lumturia e madhe. njerezit me pas i nenshtrohen rutines dhe kete gjendje e quajne: jam i kenaqur. grate sidomos thone: pse ta le bashkshortin? ai i rregullt eshte, me femra nuk shkon, familjar eshte para bie ne shtepi etj etj.
me nje fjale i bejne vetes autosugjestion qe meqe jane te martuara duhet te jene detyrimisht te lumtura.
dakort me gjithcka qe shkruan ketu...:)
 

fragolina

Anëtar Aktiv
dakort me gjithcka qe shkruan ketu...:)
epo degjoje teten , se di shume shume gjera nga jeta :p:):kiss

gje me te merzitshme se sa te rrish gjithe vitet qe te kane mbetur per te jetuar qe nga momenti kur martohesh, me te njejtin njeri nuk ka.
dhe aq me teper qe per mentalitetin shqiptar ky eshte nje rregull pa perjashtime dhe nuk i ngjan fare parajses po burgut te spacit.

nje femer qe ka dy fije tru ne koke e kupton shume mrie kete. ato qe kane enderruar gjithe jeten dhe kane jetuar gjithe jeten vetem per momentin kur do martohen ato sdo ta marrin vesh kurre.
ska gje me te shtrenjte dhe me te vlefshme se liria jote. ne sdurojme mamane dhe babane te na thote: ku do vesh, meke do dalesh
jo me robin e huaj qe sna lidh gje hic me te ves atij muhabetit.
rri aman
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Do te sakrifikonit per hir te femijes...?

Po femijet kur te riten do e vlersojne "sakrificen"? Jo... do thone... kot ndejte... kshu i nxit jeten nj-tj
 

Bambolita

Reborn!!!
Titulli: Do te sakrifikonit per hir te femijes...?

nqs ai do ishte person tamam me vlera morale... do ndahesha por gjithsesi do i kerkoja te ishte sa me prezent ne shtepi per femijet.. nuk do doja qe te ndjenin mungesen e nje babai ..
por nqf ai eshte burgaxhi...drogaxhi ... pijanec i keq .. ose do me tradhtonte dhe do dija qe nuk ka per te ndrryshuar kurr ateher sa me larg nga ai person ..

un fal asnjeren prej ketyre.... te jet e qart...nqs un martohem me dike dmth qe per te bej cdogje ( duhet te jet reciproke)
 

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Titulli: Do te sakrifikonit per hir te femijes...?

[FONT="[SIZE="3"]]Te gjithe mund te martohen e te ndahen mbas dy tre ditesh apo nje muaji. por nese ne mes qendron nje femije ndyshon shume puna.
Njoh dy tri raste qe jane martuar me dashuri , kane aktualisht nje femije dhe po aktualisht jane te divorcuar. dhe veten nese e shikon nga afer nje situate te tille sinqerishnt te rrenqethet mishi kur shikon qe femija e takon te atin nje her ne jave vetem nja dy ore max. DHE JU THASH QE JANE MARR ME DASHURI .
Ne e kemi shume te lehte te flasim e te gjykojme sic na qenka e drejta apo e gabuara por kur vjen puna tek realiteti atehere mendohemi.
Ne shqiptaret kemi kte gje. JEMI GJITHMON T GATSHME TE GJYKOJME MBI DICKA QE SNA NDODH NEVE POR TE TJEREVE. NE KTE MOMENT JEMI SHUME TE HAPUR NDAJ MENDIMEVE.

Nese rasti do ishte qe x ngel shtazan dhe ka kuptuar qe se do partnerin ekziston aborti. Nese x personit i vijne ment e na do ta mbaj femijen atehere ti bej balle psojave dhe te sakrifikoj jo 1 her po 1000 her . kjo eshte zgjidhja.

Nese rasti do ishte qe nje cift kane vite te martuar dhe per arsye te ndryshme kerkojne te ndahen mendoj se per hir te asaj femije te behet nje sakrifice.

A do beja sakrifice per femijen tim? sdo e mendoja dy her.
po jeta ime ku ngel? JETA IME ESHET FEMIJA IM .[DO ISHTE NE RASTIN KONKRET MEQE SKAM FEMIJE]
[/FONT][/SIZE]
 
Last edited:

Kejla

Anëtar Aktiv
Titulli: Do te sakrifikonit per hir te femijes...?

do beja gjithcka gjithmone ne cdo moment per te miren e femijes tim .................dhe pikerisht fakti qe do merrja guximin qe te ndahesha nga i dashuri apo bashkeshorti tregon qe po mendoj per te miren e tij .........ai femije eshte me mire te rritet me prinderit e ndare ( dhe jo me nje prind ) se te jetoje me prinderit dhe nen presionin e grindjeve te tyre te njepasnjeshme te dhunes psiko-emocionale apo edhe fizike .
nese nuk ndjen me asgje per shokun e jetes dtth se nese nuk ndahesh nga ai je frikacake , perdor femijen si justifikim per te mos u ndare ( duke theen se e bej per te ) por ne te vertete je nje egoiste qe ka frike te marre jeten e saj ne dore
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Do te sakrifikonit per hir te femijes...?

Siç dhe shikohet nga komentet , mundesit jan te ndryshme dhe asnje rast nuk ngjan me tjetrin.
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Do te sakrifikonit per hir te femijes...?

Mendoj që jo..
Një ditë fëmija do rritet .. a nuk do ndihet ai fajtor në veten e tij kur të mësojë që nëna e tij ka ndenjur me babain e tij për hir të tij .. dhe ka kaluar një jetë të trishtuar dhe jo e lumtur?
Mendoj se po, do ndihej tepër në faj..
 

ElsaVl

Antar Aktiv
Titulli: Do te sakrifikonit per hir te femijes...?

Nuk e di duhet pare se si eshte situazioni, nese mund te behet kjo sakrific..............
 

Jetmira

..........
Titulli: Do te sakrifikonit per hir te femijes...?

se di por duke njohur veten natyr e durueshme do te rrija me bashkortin per hir te femijes :(
 
Top