• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

con man

Anëtar i ri
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Po thoje ...?....
Jam i sigurt se as ti nuk e din se cfare ke thene me siper , pervec se numerave qe jane te kuptushem.
Nje grua del dhe tepron :p

kuptojeni se eshte e lejuar sipas ajeteve kuranore qe mashkulli te amrtohet me 4 femra

"eshte e lejuar" dhe jo obligim , dhe ky lejim i ka aresyet e veta te cilat ense nuk i keni kuptuar deri em tani besoj se do ti kuptoni shum shpejt

askush nuk e k detyruar aske te martohet me me shum se 1 grua sikunder qe askush nuk e ka detyruar aske qe te behet gruaja e dyt e dikujt , te pakten jo ne islam

respakt ...
 

agfa13

Antar Aktiv
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Perversiteti ma i madh.
 

con man

Anëtar i ri
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Alko per shpirt edhe une do ta doja nje minihareng per vete te kamufluar si "familje", por jam aq i ndershem dhe aq me dinjitet saqe me duket jashtezakonisht perverse te marr 2,3,4 etj etj gra.

Eshte e njejta gje nese nje dite femrat te fitojne ate pozite dhe te vendosin te martohen me 4 burra njeheresh... Ty te duket normale ? Atehere nuk ke pse e shikon normale per nje krijese tjeter, nuk ke asnje te drejte te diskriminosh dhe te posedosh jeten e dikujt tjeter duke e mbarzur qe femije me keto ide perverse, aq perverse saqe nje femer te thote do isha e lumtur te isha gruaja e dyte e dikujt...

Shoqeria ka moral, poligamia e institucionalizuar deshton ne te gjitha aspektet. Ti leme pas ato zakonet e keqija, shoqeria njerezore nuk eshte me aq primitive sa te kenaqe shqisat dhe deshirat perverse te nje shoqerie maskilite dhe diskriminuese sot.

Kjo eshte teorikisht por edhe logjikisht. Nese familja eshte e shenjte, mos shnderroni te gjitha k**** ne gra, apo te gjitha grate ne k****...

kjo qka e tha ti nuk eshte fjal njeriu
askush nuk po te detyron ty te marresh 3/4 gra
askush spo te detyron tja japesh motren dikujt qe ka nje grua ose me shum
Zoti e ka lejuar burrin te ket me shum se nje grua dhe e ka ndaluar te ket me shum se 4
aresyet e ketij lejimi hulumtoni ose nese doni u'a spjegojm
po mos na lodhni me logjiken e juaj fminore se e shohim ku eshte shqiperia sot ne baz te logjikes suaj
po te ishe ti ai qe pretendon se je "i devotshmi" . " i dinjitetshmi" do e kishe rregullu gjendjen tende dhe te popullit tend e jo te na filozofosh ketu eshte perverse , seshte perverse ,
e nese vertet do te dish se qeshte perverse te tregoj un
perverse eshte qe nje klerik fetar , njeri i thirrur i kishues , prift me , te abuzoj femijet "kjo eshte perverse " i nderuar
ndersa martesa e cila behet ne pajtim te dy paleve me pelqimin e plot te dy paleve , une nuk shoh kurfar pervesiviteti ktu , askush askend nuk e detyron te martohet me te
ju kisha keshilluar te lexoni diku nese vertet doni ta kuptoni kete qeshtje e mos na lodhni me mendime boshe kinse po japim ne ide e mendime se askush ska nevoj per aso mendime te prishta
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Nese une do te pyetesha ose do te kisha sadopak ne zgjedhjet e motres kjo do te ishte e palejueshme. Prostitucioni do te ishte zgjedhje me e mire, sepaku nderi ketu as qe egziston, por sikur ta lejosh te beje dicka te tille dhe ta mbash krenari ai nder eshte inegzisten, por i gjalle ne nje rreth te caktuar ku injoranca mbizoteron.

E palejueshme, e pamoralshme dhe cnjerezore do te ishte nje "pro" per nje akt te tille. Degradim total i nderit dhe personalitetit personal dhe familjar. Per shqipetarin: "Pika me e larte me moral eshte motra," per jo shqiptaret ajo eshte e pavlere, nderi nuk egziston.
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Bri, vertete Poligamia ne Islam ka kushte/rregulla te rendesishme te cilat sinqerisht mos t'themi nuk mund te praktikohen fare. Per kete arsye themi ne, eshte e lejuar por jo e preferuar. Sdq, mos t'futem ne teme tjeter.

Ju pershendes

Keto jane shenjat qe sistemi shoqeror si shqiperia nuk e perqafon dicka te tille, pervec rasteve unike ku ekstremiteti i fanatizmit fetar eshte ne kulm.

Nuk eshte pune preferencash ketu, eshte pune mentaliteti, morali dhe ndergjegjeje.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Nese une do te pyetesha ose do te kisha sadopak ne zgjedhjet e motres kjo do te ishte e palejueshme. Prostitucioni do te ishte zgjedhje me e mire, sepaku nderi ketu as qe egziston, por sikur ta lejosh te beje dicka te tille dhe ta mbash krenari ai nder eshte inegzisten, por i gjalle ne nje rreth te caktuar ku injoranca mbizoteron.

E palejueshme, e pamoralshme dhe cnjerezore do te ishte nje "pro" per nje akt te tille. Degradim total i nderit dhe personalitetit personal dhe familjar. Per shqipetarin: "Pika me e larte me moral eshte motra," per jo shqiptaret ajo eshte e pavlere, nderi nuk egziston.

LOooooOOooL !

Ndersa Prostitucioni i lejuar nga ju ne ato momente qenka i moralshem,njerezor,gradim i nderit dhe personalitetit personal dhe familjar LOL
Hajde mendje hajde :kercim:
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

LOooooOOooL !

Ndersa Prostitucioni i lejuar nga ju ne ato momente qenka i moralshem,njerezor,gradim i nderit dhe personalitetit personal dhe familjar LOL
Hajde mendje hajde :kercim:

E pamundur per tu kuptuar nga nje koke e rrjedhur si e juaja. Gjithsesi, nje here tjeter vihet re qarte se mesimet e erresires ju kane pushtuar dhe limituar mundesine e konceptimit. Me e keqja vini ne pikepyetje edhe ceshtjet dhe pikat themelore te shoqerise si morali dhe patriotizmi, cfare nuk mund te pritett nga ju........
 
Last edited by a moderator:

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

E pamundur per tu kuptuar nga nje koke e rrjedhur si e juaja. Gjithsesi, nje here tjeter vihet re qarte se mesimet e erresires ju kane pushtuar dhe limituar mundesine e konceptimit. Me e keqja vini ne pikepyetje edhe ceshtjet dhe pikat themelore te shoqerise si morali dhe patriotizmi, cfare nuk mund te pritett nga ju arabi i dashur i forumit.

Eh po tani cfare faji kam une qe ti shkruan shqip bukur shume sa per t'u kuptuar nga nje arab ! :gjujpeshk: Ti vet personalisht tregove moralin tend ne ate postim, jo une...Adiossss:dj:
 

Liza

Anëtar i Respektuar
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

sa mire , po ta kesh parasysh do flesh me burrin me orar . Psh diten e enjte e ke rradhen ti . Ne ditet e tjera larg duart nga vietnami.. do presesh rradhen , ske cben, mbaje me dore . :kercim:

ne lidhje me temen , ka akoma mormone sot ne usa qe e praktikojne poligamine. Injoranca ska brire thone .

se paku keti ja din orarin :D se me marr nje qe shkon me 10-te n`zezen e ati sja din orarin hiq loool
 

optimus

I devotshmi
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

E sakt!!!Megjithate Islami s'erdhi per te te thene ty merri kater gra,kjo eshte vetem nje nga lejimet dhe tolerancat qe ka kjo fe.Islami ka ardhe me krejt diqka tjeter po kjo eshte nje tjeter teme.Megjithate per tu martuar me kater gra ka kushte qe jane veshtire te realizueshme.Islami kete numer e kufizoi ngase perpara ky numer ishte i pakufizuar e arsye tjera.Sa i perket deshires une nuk besoj se dikush do te kishte deshire mirepo ekzistojne disa raste ku kjo eshte e domosdoshme per mos tu bere me keq.Mirepo,per meshkujt:mos e ngarkoni veten me me shume se nje grua nese nuk ke arsye te forte.Per femrat:Duaje dhe respektoje burrin nese do te jesh e vetmja!
 

con man

Anëtar i ri
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

E sakt!!!Megjithate Islami s'erdhi per te te thene ty merri kater gra,kjo eshte vetem nje nga lejimet dhe tolerancat qe ka kjo fe.Islami ka ardhe me krejt diqka tjeter po kjo eshte nje tjeter teme.Megjithate per tu martuar me kater gra ka kushte qe jane veshtire te realizueshme.Islami kete numer e kufizoi ngase perpara ky numer ishte i pakufizuar e arsye tjera.Sa i perket deshires une nuk besoj se dikush do te kishte deshire mirepo ekzistojne disa raste ku kjo eshte e domosdoshme per mos tu bere me keq.Mirepo,per meshkujt:mos e ngarkoni veten me me shume se nje grua nese nuk ke arsye te forte.Per femrat:Duaje dhe respektoje burrin nese do te jesh e vetmja!

e sakt
Allahu te shperbleft
 

Analistja

Anëtar i ri
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Shikoj ne forum kemi shume ''predikuese'' te besimit musliman me lindi nje pyetje....Ne qofte se kushtetuta jone lejonte martesen me 2,3 ose 4 gra njekohesisht (bene dicka te zgjuar me ne fund qe nuk e lejuan ata politikanet tane) do martoheshit me nje burre ose per meshkujt do lejonit motren tuaj te martoheshe me nje njeri qe ka marre dhe tre te tjera ???


Noooooooooooooooooooooooooooooooo... e puoi nooooooooooooooooooooooooooooooo.... Poligamia nuk me ka terhequr kurreeeee...
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Kta fanatiket fetar apapapa!!!! :lol: :lol: Shikoni, Poligamia ne shqiperi esht e ndaluar me ligje m'duket, kshuqe i fusni nje te ikur andej nga vendet arabe ku mund te merni nga 4 a 7 gra dhe do rroni te kenaqur!!!!!Jo vec do i beni nje nder vetes, por edhe shoqeris!!! :D :D Grat qofshin me ju!!! Amin!!

:lol: :lol:
 

abstraction

Carpe Diem
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

se paku keti ja din orarin :D se me marr nje qe shkon me 10-te n`zezen e ati sja din orarin hiq loool


kujt sja di orarin ti maj , per cilin e ke fjalen ? Lol

fali zot , fali se nuk din se cflasin . Lol
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Kta fanatiket fetar apapapa!!!! :lol: :lol: Shikoni, Poligamia ne shqiperi esht e ndaluar me ligje m'duket, kshuqe i fusni nje te ikur andej nga vendet arabe ku mund te merni nga 4 a 7 gra dhe do rroni te kenaqur!!!!!Jo vec do i beni nje nder vetes, por edhe shoqeris!!! :D :D Grat qofshin me ju!!! Amin!!

:lol: :lol:

Ashtu pra, mire e ke. Poligamia duhet ndaluar, ndersa prostitucioni besoj se duhet legalizuar, edhe pse vetem VULA mungon, sepse me 1 fare menyre po praktikohet shume kohen e fundit.
 

Gjarperesha

Anëtar i Respektuar
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Eshte shume leht me fol...amo dyshoj shume ne kete qe ke thone ti :)


edhe mund te jete ashtu sic thua ti qe nga e thene ne te bere eshte ne mes nje hendek i tere por une serisht i qendroj shprehjes se nuk e kam problem nese do te jete nje njeri qe e dua me shuem zemer, edhe gruaja e tij te jete dakord per mua nuk ka prob.
 

con man

Anëtar i ri
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Ashtu pra, mire e ke. Poligamia duhet ndaluar, ndersa prostitucioni besoj se duhet legalizuar, edhe pse vetem VULA mungon, sepse me 1 fare menyre po praktikohet shume kohen e fundit.

sosht tu i mungu vula hiq se po bojn qa po dojn edhe kurkujt llogari spi japin
kta vazhdimisht e cekin poligamia o e ndalume me kushtetut
qenka e ndalume me nji ligj qe e kan bo njerzt
aso ligje qe nderrohen per dit
ndersa kur ja citon ligjin e Zotit thon kto jan primitivizma
po thon primitivizma edhe per ligjet e xha enverit , mirepo po thon tek tani pasi qe kan fillu ta kfjellin koken
do thon primitivizma edhe per kto ligje te shtetit qe jan tani
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

edhe mund te jete ashtu sic thua ti qe nga e thene ne te bere eshte ne mes nje hendek i tere por une serisht i qendroj shprehjes se nuk e kam problem nese do te jete nje njeri qe e dua me shuem zemer, edhe gruaja e tij te jete dakord per mua nuk ka prob.

Sikur te flisnin keshtu edhe te tjerat me sinqeritet.

:dong:
 

zhandark

Anëtar i ri
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

vallaj do pranoja ..se fundja edhe kjo martesa qe behet me nje person te vetem mua sme duket se do je m vetem une dhe burri im poooorrrrrrrr mund te jene edhe dashnoret e burrit keshtu qe me e ndershme do ishte sikur ai te kishte gra qe njifeshin ligjerisht sesa me dashnore neper cepa ,
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

vallaj do pranoja ..se fundja edhe kjo martesa qe behet me nje person te vetem mua sme duket se do je m vetem une dhe burri im poooorrrrrrrr mund te jene edhe dashnoret e burrit keshtu qe me e ndershme do ishte sikur ai te kishte gra qe njifeshin ligjerisht sesa me dashnore neper cepa ,

Jo jo, nuk ben keshtu.

E palejueshme, e pamoralshme dhe cnjerezore do te ishte nje "pro" per nje akt te tille. Degradim total i nderit dhe personalitetit personal dhe familjar.
Prostitucioni do te ishte zgjedhje me e mire.


-Keshtu kane per te thene. I pari do ishte Alfonci qe do thoshte keshtu :D
 

gafi

Anëtar i Nderuar
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Nese une do te pyetesha ose do te kisha sadopak ne zgjedhjet e motres kjo do te ishte e palejueshme. Prostitucioni do te ishte zgjedhje me e mire, sepaku nderi ketu as qe egziston, por sikur ta lejosh te beje dicka te tille dhe ta mbash krenari ai nder eshte inegzisten, por i gjalle ne nje rreth te caktuar ku injoranca mbizoteron.

E palejueshme, e pamoralshme dhe cnjerezore do te ishte nje "pro" per nje akt te tille. Degradim total i nderit dhe personalitetit personal dhe familjar. Per shqipetarin: "Pika me e larte me moral eshte motra," per jo shqiptaret ajo eshte e pavlere, nderi nuk egziston.
o i nderuar po qka je ti me shqiptar se ne kemi bindjen tone ju tuajen se di si nuk po e kuptoni qe veten tuaj po e fyeni ja se qfare thoni:Per shqipetarin: "Pika me e larte me moral eshte motra," per jo shqiptaret ajo eshte e pavlere, nderi nuk egziston.. ne qfare qenkemi bre burr i dheut po ti nuk qenke kerkah .moral po te duket ty qe motra te merret me prostitucion se sa te martohet me nje burre dhe qe me te te krijoj familje.une kete as nuk po e kuptoj as qe kam deshire kete ta kuptoj shpresoj se te tjert nuk e kane te njejtin medim me mendim tend.e ne fund te fundit:109:2. Unë nuk adhuroj atë që ju e adhuroni!
109:4. Dhe unë kurrë nuk do të jem adhurues i asaj që ju adhuroni!
109:6. Ju keni fenë tuaj (që i përmbaheni), e unë kam fenë time (që i përmbahem)!
 

Angel_Devil

Themelues i Forumit
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

nji pytje kisha kto grate a mund ti martoj te gjitha ne nje dite dmth lejohet te besh nje dasem t evetme apo duhet me e be secila nuse dasmen e vet ? se jam duke u menduar me i mar uin 4 :):)
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Me mire do ishte te jete gruaja e dyte e Hasanit se sa dashnoreja e 10 e Hysenit apo...Do pranonit ju vajza te kunderten lol:top:

C'thua?

S'eshte e thene te jesh o njera o tjetra. Por tani qe e mendoj me mire te jete dashnorja e Hysenit, se te pakten do e quanim "Rrugaçe" dhe me kaq perfundon, sesa tere jetes se saj te kaloje duke ndare dicka qe duhet ta kesh vetem per vete. Kesaj i thone t'i hysh ne hak padrejtesisht. Disa here besimtaret e kesaj feje me duket sikur jane qorruar dhe nuk i shohin gjerat me syte e tyre.
 

Trendelin

FULL OF PATOS
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Ashtu pra, mire e ke. Poligamia duhet ndaluar, ndersa prostitucioni besoj se duhet legalizuar, edhe pse vetem VULA mungon, sepse me 1 fare menyre po praktikohet shume kohen e fundit.

Dmth ti po e krahason poligamin me prostitucionin si fenomene te ngjashme?? :D :D

N'fakte te drejte ke se pak a shume e njejta gje jan!! :D :D
K.... (mashkull) mund te quhet edhe ai qe martohet me shume gra!!
 

zhandark

Anëtar i ri
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

tani meqe pytja ishte a do pranonit ju vajza te ishit gruaja e katert ?/ dhe une ju pergjigja qe po nuk do e ksiha problem,,,dhe meqe ketu po krahasohet prostuticioni me poligamine athere une them qe asnjeri nuk mund te thote dhe as qe ta mendoje qe me mire do ishte nje prostitute sesa te ishe gruaja e katert ,,ckuptim ka kjo njehre ,,,po per ju meshkuj qe keni motra si do ishte me mire ta shifnit motren rrugeve me lloj e soj kurvaresh apo me nje burre i cili ligjerisht i njifeshin ato gra qe do kishte ..pra me mire e di qe ke vec nje burre sesa te jesh prosti dhe te ta hipin shume burra
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Po nqs burrit i lejohet te ket 4 gra////pse femres nuk i lejohet te ket 4 burra?
Une sjam dakord me poligamine edhe nqs eshte e shpallur...
AQ kohe sa une jam vetem me nje mashkull dhe ai duhet te jete vetem me mua
 
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Po nqs burrit i lejohet te ket 4 gra////pse femres nuk i lejohet te ket 4 burra?
Une sjam dakord me poligamine edhe nqs eshte e shpallur...
AQ kohe sa une jam vetem me nje mashkull dhe ai duhet te jete vetem me mua

nese je myslimane sic pretendon sduhet te kesh problem me dicka te tille. myslimanizmi kete gje e lejon dhe e mbeshtet. gruaja eshte sherbetore e burrit
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Sjam muslimane.... edhe po te isha do kisha pasur nje problem te till me kte punen e burrit qe eshte i konsideruar superior femres
 
Titulli: Do pranonit te beheshit gruaja e trete ose e katert ???

Sjam muslimane.... edhe po te isha do kisha pasur nje problem te till me kte punen e burrit qe eshte i konsideruar superior femres

me vjen mire qe sje. edhe mua sme pelqen superioriteti i burrit ndaj femres.
 

Tema te Ngjashme

Top