• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Do e nderronit Fene apo Kombesine?

 • Do nderroja Kombesine per te ruajtur Fene

  Votat: 9 50.0%
 • Do nderroja Fene per te ruajtur Kombesine

  Votat: 9 50.0%

 • Totali i votuesve
  18

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

A me mo se po beja i cike ironi, si nuk e kape
Jo , dikur vone ma kapi hahaha , kur me ra ndermend cfare tipi je :brutal:

Une thash shume nese nuk me keni kuptuar ti dhe ajo tjetra qe me citoi . Prandaj e hengra ironin :sherrxhi:
 
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Feja sme intereson fare....KA me shume rendesi Kombi :)
personalisht e dua atdheun tim sic duan muslimanet turqine lol
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Ase njeren ase tjetren, le te me vrasin duke qen muslimane shqiptare ..pse duhet te bej dallim kur ndihem krenare :roseper te dyjat.
 

SaD

♪♫Jè t'aimè mon àmour♪♫
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Kombesine e kam ndry me vite :) po fene sjam besimtar hiq kshu qe skam qa ndroj
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Fen kurren e kurres,as edhe kombesin,por edhe po te nderroja kombesine vec formalitet letrash do ishte,kurren e kurres smundem te jem popull i nje kombi tjeter ;)
 

Kila

VIP
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Un se kuptoj cfar ska te kuptueshme pyetja mua madje me pelqeka sepse disa ktu sdin dhe ti ndajne ..
Une pervete smendoj ndonjehere per fe vetem kur me inponohet nga rrethanat por skam asnje lloj ndjenje ... ndersa per te qenin ne kombesine shqiptare nuk do e ndrroja asnjehere dhe jam krenare qe qe kam kete kombesi bashke me te mirat dhe te keqijat ... Shetesin e kan nderruar shume shqiptar per te jetuar nje jete me te mire por 90% e tyre nuk e kan mohuar kurre kombesine madje besoj se punojne per ti treguar botes se shqiperia ka aq mrekulli qe te harrohen dhe te keqiat ...
 
Pe: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Jam krenar qe jam shqiptar, sa per fene nuk me ben as ngrohte e as ftohte qe kam lindur musliman, nuk e hedh poshte dhe nuk e mohoj por per mua nuk eshte as arsye per te qene krenar.Besimi eshte dhurate e Zotit, cilido besim qofte ai.Dallimin mes njerezve se kam bere kurre me ane te fese, as qe me intereson fare ciles fe i perket dikush, i respektoj te gjitha njelloj!
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

JO (asnjeren)..
Zoti me lindi ne Shqiperi dhe me nje fe te caktuar, kush jam une para Atij qe ti nderroj keto 2 identitete te njeriut?
 

Element

Anëtar i Respektuar
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

I kisha ndërruar të dyja.... pse jo, por prap isha kthyer pikërisht tek të njejtat që jam .
 

iLirjam

Banned
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Ne momentin qe ke vendosur te besosh,,ndoshta e ke kuptuar fene,,por kur vendos te behesh pjes e nje bashkesi fetare,,praktikisht ke nderruar fen dhe kombesin!
per nje bashkesi fetare,,koncepti i kombit nuk egziston dhe per kete skemi psa ta zgjasim,,

marrim shebull bashkesin islame,,njerzit qe i perkasin ksaj bashkesie,,ku jan te ndar,, dhe ku jan per njeri tjetrin??
esht nje pjes e popullit ne shumic te madhe qe i perkasin islamit te tradites 500 vjecare,,
dmth,,jan njerez me kostum dhe kollare qe shkojn ne deytyr,,
pastaj vjen nje shtres tjeter,,qe sjellin edhe ndonje element te vogel,,dmth me mjekerr,,e prap per arsye te toleranses po i klasifikojm edhe keta si pjes te islamit tradicional,
por me pas vjen nje shtres tjeter si imamat,,me ate veshjen e detyrueshme,,dhe prap pas ksaj kadegorie,,vjen nje shtres tjeter e njerzve qe i perkasin ksaj bashkesie,,qe te gjitha shtyllat e veta,,kiu duan ta ndertojn te ardhmen e perbashket,,
i kan te shtruara komplet ne nje tjeter kultur dhe tradit popullore,,apo kombetare nese mund ta quajm,,
dhe ne nuk po dim c´far na ndan,,dhe c´far na bashkon me kta njerez!
 

Lauri

Anunnak
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Kombesin e kam nderuar , kisha greke dhe shqiptare , kur mora nenshtetesin italiane isha e detyruar te lija njeren dhe lashe shqiptaren , per shkak te rethanave
Pse te detyruan? Pasi ne Itali mund te keshe dy nenshtesesi!!
Pastaj, nenshtetsesia dhe kombesia jane dy gjera te ndryshme..;)
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Pse te detyruan? Pasi ne Itali mund te keshe dy nenshtesesi!!
Pastaj, nenshtetsesia dhe kombesia jane dy gjera te ndryshme..;)

Shume mire e ke perkufizuar, qe jane 2 gjera te ndryshme:)

Me kujtohet qe e kam bere njehere kete diskutim, qe nqs me jepet rasti te fitoj nje shtetesi te 3, a do e lija shqiptaren ne pamundesi per ti mbajtur te 3.
E pergjigja eshte shume e thjeshte, ska pse te le shtetesine shqiptare, edhe nqs nuk me jep shume mundesi (akoma) per te udhetuar e per gjera te tjera, por eshte vendi ku kemi lindur, e ne nje menyre ose tjetren ne mbetemi shqiptar pavarsisht ku jetojme. Nqs me pyesin ca origjine je, perhere do them shqiptare...
Me shtetesine e 2 sme lidh asgje, vetem ca vite te jetuara aty...e besoj qe e njejta gje do jete dhe me te 3.

Sa per fene, feja eshte shume thene. Me rendesi ka besimi jot si njeri....E ca beson ti, nuk ndryshon sipas rethanave, aq kohe sa ka nje baze, nje arsyje e nje motiv.
Pra e ketu pergjigja eshte e thjeshte, jo nuk e ndryshoj besimin.
 

Didi

C'est la vie.
Staf në FV.AL
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Secili vepron sipas rrethanave, gjithsesi per mendmin tim ne vend te fjales kombesi duhet te ishte shtetesi.
Sepse mesa kuptova une flasim kur dikush eshte jashte ne nje shtet tjeter dhe mund te ndodhet prej vitesh
aty dhe per te patur ndonje shance ose ndihma me shume mer shtetesin e vendit ku ndodhet.

Pastaj nje sondazh vetem me dy alternativa sikur nuk behet, jo per gje por duhet te zgjedhesh patjeter te lesh
o njeren o tjetren ndaj them se duhet ti shtojm nje alternativ te tret, se ka dhe nga ata qe nuk do nderronin
as njeren as tjetren. Por ka dhe nga ata qe per fene s'duan tja din fare.
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Ne momentin qe ke vendosur te besosh,,ndoshta e ke kuptuar fene,,por kur vendos te behesh pjes e nje bashkesi fetare,,praktikisht ke nderruar fen dhe kombesin!
per nje bashkesie fetare,,koncepti i kombit nuk egziston dhe per kete skemi pse ta zgjasim,,

marrim shembull bashkesin islame,,njerzit qe i perkasin ksaj bashkesie,,ku jan te ndar,, dhe ku jan per njeri tjetrin??
esht nje pjes e popullit ne shumic te madhe qe i perkasin islamit te tradites 500 vjecare,,
dmth,,jan njerez me kostum dhe kollare qe shkojn ne deytyr,,
pastaj vjen nje shtres tjeter,,qe sjellin edhe ndonje element te vogel,,dmth me mjekerr,,e prap per arsye te toleranses po i klasifikojm edhe keta si pjes te islamit tradicional,
por me pas vjen nje shtres tjeter si imamat,,me ate veshjen e detyrueshme,,dhe prap pas ksaj kadegorie,,vjen nje shtres tjeter e njerzve qe i perkasin ksaj bashkesie,,qe te gjitha shtyllat e veta,,ku duan ta ndertojn te ardhmen e perbashket,,
i kan te shtruara komplet ne nje tjeter kultur dhe tradit popullore,,apo kombetare nese mund ta quajm,,
dhe ne nuk po dim c´far na ndan,,dhe c´far na bashkon me kta njerez!
Ti nga ''dashuria e madhe se ke per islamin''ke harru te pergjigjesh fare.:lol:

Ps.Ata njerz se ndrrojn kombin nuk i duhen fes fare.perderisa behen gjerat per interes personale kot se shiten njerz kombetar kur ne realitet do ti etiketoja tradhtar.Eshte arsytim i kot te thuash per arsyj dukumentacion e blla blla blla..Kur e don me shpirt,, edhe sikur te varin ne litar nuk pendohesh
.
 

Jetmira

Banned
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

x fen edhe po
sa x kombesin larg qoft
tlodh pa tlodh tkqinj apo tmir rendsi ka qe jam Shqiptare
 

Hera

Moderatorë
Sa per fene skam cfare nderroj jam ateiste sa per kombesine kam marre greke jo se nuk ndihem shqiptare por eshte jeta qe te ben dhe kur jeton jashte vendit eshte normale
 
Top