• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Do e nderronit Fene apo Kombesine?

 • Do nderroja Kombesine per te ruajtur Fene

  Votat: 9 50.0%
 • Do nderroja Fene per te ruajtur Kombesine

  Votat: 9 50.0%

 • Totali i votuesve
  18

WxP

Grupi
Sot ne Shqiperi e sidomos ne rrjetet sociale kjo është një nder ceshtjet me delikate dhe nuk dua ta pervetesoni, dhe pytja ime është shume e sakte nese do ishit ne kushtet qe do tju duhet te nderroni fene apo kombesine cdo benit?
 

Marla

Rootless Tree!
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Ashtu sic kane bere shqiptaret nder shekuj do konvertohesha direkt.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Per kete kombesine vetem te me thone... A do e
Dhe une direkt Po (lol)
 

princesha

Warrior Princess
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Asnjeren sdo nderroja....
 

Marla

Rootless Tree!
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Asnjeren sdo nderroja....
Mendoj se do vareshe nga rrethanat... ne kushte lufte ose ne kushte kur jeta jote e femijeve familjes tende do te varej per dicka te tille, ose ne rast perfitimesh ekonomike per një jete me te mire ndoshta do ishe e detyruar te beje 1 kompromis te tille :)
 

DeliriumMind

The greater your storm, the brighter your rainbow.
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Do nderroja Kombesine per te ruajtur jo-Fene sepse sdu tme imponohet te ndjek një fe qe sme perket. pik.
 

WxP

Grupi
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Une do nderroja fene... se kurr nuk e ndjek perkundrazi me ndjek :D
 

DeliriumMind

The greater your storm, the brighter your rainbow.
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Une do nderroja fene... se kurr nuk e ndjek perkundrazi me ndjek :D
Per ty qe je mashkull është me e lehte nese bohet fjale per ate myslimane :D un do perfundoja nendhe brenda 24 orcit lol
 

WxP

Grupi
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Nen dhe ? Une myslyman jam e rrespektoj fene aq sa duhet por kur vjen puna per patriotizem snjof as baben tim!!!. Tung
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Te gjithe jemi te një Babe dhe një Nane , Ademit a.s(Adamit) dhe Haves(Eves). Ajo qe duhet te nderrojme është injoranca jone dhe veprat e shemtuara .
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Te gjithe jemi te një Babe dhe një Nane , Ademit a.s(Adamit) dhe Haves(Eves). Ajo qe duhet te nderrojme është injoranca jone dhe veprat e shemtuara .
Flm qe sna zhgenjen asnjehere :)
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Te gjithe jemi te një Babe dhe një Nane , Ademit a.s(Adamit) dhe Haves(Eves). Ajo qe duhet te nderrojme është injoranca jone dhe veprat e shemtuara .
se di per ty por baba dhe nana jeme nuk quhen kshu lol

tani WxP, na ke bere cik lemsh me duket, se alternativat ndryshojne nga titulli sondazhit

ti po kushtezon njeren nga tjetra, ti don te nxjerresh kush nga kto dyja është me e rendsishme
 

PiNkY

Anëtar i Nderuar
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Kombesin e kam nderuar , kisha greke dhe shqiptare , kur mora nenshtetesin italiane isha e detyruar te lija njeren dhe lashe shqiptaren , per shkak te rethanave
 

Kejla

Anëtar Aktiv
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

mmmmmmmm
pyetje delikate
fene nuk do e nderroja asnjehere ,tani i bie qe e hengri kombesia?
me falni ndoshta sjam aq atdhetare :) por sidoqofte nuk do gjendem te kjo zgjedhje
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Po e zeme se s'kemi qare qe thote populli ta nderrojme njeren apo tjetren. Fene nuk do e kisha nderruar kurre, edhe nqfs do t'ishte ne pyetje jeta. Kombesine po, megjithate gjithmone do te ndihesha si shqiptar, sepse i tille kam lind, keshtu ka dashur Zoti dhe jam i kenaqur/krenar. S'kam perse t'lakmoje n'kombesi tjera.
 

Marla

Rootless Tree!
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Une do e shtroja ndryshe pyetje WxP

Fene apo Kombin?
 

WxP

Grupi
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Yellow, une skam bere lamsh, Pytja është shume e thjeshte, alternativat japin pergjigjen qe te perket ty!

Tani te dyja jane te mbartura kur lind dhe zoti ti jep te dyja si kombesine edhe fene, pamvarsisht se disa e kuptojn ne botkuptime ndryshe e disa ndryshe.

Ndersa une e mendoj kshu se kombesia sduhet nderruar, Mbi te gjitha jam Shqiptar pastaj Fetar. Kur them qe jam Shqiptar e them se mund ta pranoj një mik qe si perket fes time por ku do qe shkoj kjo është baza jam Shqiptar qe se mohoj dot, Pastaj feja është ceshtje besimi kush me duket mu me e vertet ne themelin e saj.
 
Last edited:

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Do nderroja fene,(por me një kusht jo te kaloja ne një religjion tjeter fetar,por ATEISTE )
Kombesin nuk e nderroj,se i bije te mohoj dheun e te parve.e te mallkoj mundim e prinderve qe me rriten.,
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Nuk duhet thene Kombi apo Feja, duhet thene Individi apo Kombi? Feja është ceshtje personale e një Individi. Ai person zgjedh fene, pamarreparasysh se cilen, me pare se te zgjedh kombin. Kombi i vjen si "dhurate" ai lind shqiptar apo kinez.

as feja as kombi por vetja jote, ekonomia jote, familja, shoqnia, shendeti
ndersa ti perkasesh një kombesie është natyrale!

Keshtuqe I bie te nderrosh fene! Pastaj. Ne shqiptaret ia kemi marre doren te ndrrimit te fese!
 
Last edited:

bella

Anëtar i Nderuar
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Tek e drejt dokesore shqiptare, ne perhapjen e islamizmit ne pushtimin e shtetit osman, thuhet se shqiptaret e krishter ndryshuan fen per te mos ndryshuar kombesin e per te mos u ndeshkuar. kaluan nga katolik ne islamizem per te pasur favoret ne kushte, barazi e te mos diskrimonoheshin..... kam lexuar diku se një mik i Bajronit kur i pyeste shqiptaret se ishin muhamedan apo te krishter, ata pergjigjeshin "jam shqiptar".

varet edhe nga rrethanat, por kombesia është me e shtrenjte mendoj .
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Sa per komb as qe behet llaf e sa per fe them se do ishte mire me nderru me pas qa me nderru por ja qe une kam vendose me ndejt kshu i PA FE :fiu:
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

E si ndrrohet KOMBI? :yje:
 
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Feja është thjesht një emer identifikues per Zotin,mjafton besimi se ne cilen emer per mua ska rendesi, e nese do ruaja shtetsin , i bie te ndryshoj feja(emri) , besimi po i njejte ka mbet per mua vec tek Zoti(jezu krisht, allahu apo jehovai ) per mua jane emra normal te vendosur gjate historise se njerzimit, ndersa emri Zot vlen sepse seshte thjesht një emer por dhe një tipar,vlersim, epitet ,merit ,zotesi .....
Nese pyetja shtrohej kombesia apo zoti atehere do ishte dicka tjeter ....
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Me letra mund te ndrrohet kombesia por një cope leter nuk ndryshon ate c'ka ti je dhe ate c'ka ti ke ne shpirt.
 

Ado

FISEBILIL-LAH
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Pytja me banale me palidhje e mundshme e ndegjuar ndonjehere ! edhe me vjen qudi qe e ndegjoj nga një admin.. ! :D

sidoqoft.. Fen nuk e ndrroj per asgje ne bote ! kurse kombi nuk ndrrohet ! sepse smundem me u ba kinez edhe nese i marr 10 pasaporta kineze ! sepse kam lind ne kete vend nga një familje e ketij vendi qe familja e tyre ka qene ne kete vend brez pas brezi. Fen nuk e nderroj per as një gje ne bote edhe sikur te ishte jet a vdekje :D
 

Yellow Redhead

angels walk among us
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

E si ndrrohet KOMBI? :yje:
jo Kombi, Kombesine :p ajt mo kto etiketimet qe ka vene njerezimi

njs

Une kam 2 kombesi, dhe cfaredolloj kombesie qe te marr, aty do shkruaje qe une kam lindur ne Shqiperi dhe s'do e mohoj
Kombesine nuk e shikoj si dicka per tu ndjere krenare, ca bere qe te ndihesh krenar, rastisi qe linde ne ate vend dhe kaq

Ndersa sa per fene, s'di c'te them, nuk ben sens kjo ideja fese per mua
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Faleminderit Yellow Readhead per sqarimin. Ndoshta kam lexuar une temen gabim, apo ndoshta u be korigjimi komb/kombesi pasi une e bera ate koment.

Sidoqofte perseri me duket se ketu po ngaterrohet "shteti/shtetesia" me "kombin/kombesine". Dallimi midis "shtetit" dhe "kombit" është shume i dukshem:

1. Shtetesia, qytetaria është bashkesi administrative. Kombesia jo!
2. Ne një shtet mund te ndryshohen simbolet, gjuha, kultura e trasheguar. Te një komb po u ndryshuan ato, kombi nuk ekziston me, por tjetersohet.
3. Shteti themelohet ne një afat kohor shume te shkurter. Kombi qe te formohet, do një periudhe shume qindravjeçare. (Per shembull: Kosova tashme është shtet, por kombesia e shtetasve te saj është SHQIPTARE!)
4. Shteti nuk ka shtrirjen gjeografike te kombit, shteti ka kufij tokesore. Kombi nuk percaktohet me kufij administrative dhe anetare te tij e deshmojne ekzistencen e tij edhe jashte tij (si minoritet kombetar).

etj etj etj...

Pra, une edhe se gezoj dy pasaporta, kombesia ime mbetet e njejte, veç shtetesia ndryshon! Formimi i kombit shqiptar nuk lidhet me formimin e shtetit te tij me 1912.
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: Do e nderronit Fene apo Kombesine?

Qysh munden eshtrat me jetue pa mishin? Kombësinë(shqiptare) e as fenë(muslimane) nuk e kam ndermend të e ndryshoj. Kam shtetësi të Kosovës, padrejtesisht por kombi im është Shqipëria.
 
Top