• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Djegiet në lëkurë nga zbardhuesit e shtëpisë, ja si t’i trajtoni

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Djegiet në lëkurë nga zbardhuesit e shtëpisë, ja si t’i trajtoni
1579355559248.png

Ditët kur shtëpia pastrohet ‘me themel’ dhe çdo orendi lëvizet për t’i lënë vendin leckës së pastrimit, me siguri i keni shumë familjare. Eleminimi i të gjithë pluhurave, baktereve apo mikrobeve nga shtëpija është qëllimi kryesor. E për ta arritur këtë duhen një sërë mjetesh pastrimi, përtej leckës së dyshemesë.
Ilaçet për pastrim qëndrojnë në majë të listës për nga rëndësia, pasi sigurojnë zbardhjen dhe dezinfektimin e çdo hapësire. Fuqia e tyre sigurisht vjen nga përbërjet kimike që kanë dhe përveç pastrimit, një nga problemet më të mëdha që mund të shkaktojnë janë ato me lëkurën. Kjo ndodh shumë shpesh teksa përdorni produkte zbardhuese për shtëpinë, të quajtura ndryshe ‘Ace’ dhe nuk është aspak e pëlqyeshme. Në këtë artikull, ju tregojmë disa mënyra të lehta e natyrale se sit i trajtoni këto aksidente të vogla në shtëpi.

Ndikimi në lëkurë


Detergjenët për zbardhimin dhe disinfektimin e shtëpisë, mund të kthehen në një rrezik të vërtetë nëse nuk i përdorni siç duhet. Mund të prekin dhe të krijojnë probleme në shumë pjesë të trupit apo edhe brenda organizmit. Për këtë arsye këshillohet që gjithnjë të jeni të kujdesshëm e t’i përdorni këto produkte me doreza plastike të trasha e t’i mbani larg fytyrës.

Sapo pjesët e trupit, sytë, zona rreth gojës apo rrugët e frymëmarrjes, bien në kontakt të afërt me këtë kimikat do të vini re probleme. Sytë do të fillojnë të lotojnë, lëkura do të duket e irrituar dhe e kuqe, ndërsa organet e brendëshme mund të krijojnë vështirësi në frymëmarrje. Në kontakt të drejtpërdrejtë me klorinën që është edhe përbërësi kryesor i këtyre ilaçeve, mund të ndjeni marramenje, të vjella, kollitje, teshtima dhe irritime të tjera.

Çfarë të bëni

Është shum e rëndësishme që të jeni të kujdesshëm gjatë këtyre proceseve në mënyrë që të evitoni akidentet, por edhe nëse ato ndodhin reagoni menjëherë. Nëse zbardhuesi bie në kontakt me sytë kujdesuni që t’i shpëlani ato mënjherë me ujë të freskët e të bollshëm. Më pas konsultohuni me një mjek, pasi kjo pjesë e trupit është ndër më delikatet.

Nëse ky kimikat bie në kontakt me lëkurën tuaj, lajeni atë menjëherë me ujë dhe sapun apo shampo. Bëjeni këtë derisa të jeni të sigurt që e keni pastruar të gjithë zonën e prekur. Nëse ndjeni vështirësi në frymëmarrje apo ndjeni se keni gëlltitur pak nga ky detergjent, menjëherë lajmëroni ambulancen dhe ndërkohë konsumoni qumësht të ftohtë. Kjo do t’ju ndihmojë që të qetësoni irritimin e rrugëve të frymëmarrjes dhe stomakun./AgroWebTop Channel
 
Top