• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Derdhen paratë për hekurudhën Tiranë-Durrës; ja kompania që fitoi tenderin

Derdhen paratë për hekurudhën Tiranë-Durrës; ja kompania që fitoi tenderin​

1603991844049.png

Hekurudha e re Tiranë-Durrës do të ndërtohet nga kompania italiane INC S.P.A, e cila ka fituar tenderin për ndërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës.
Kjo kompani është prezente në Shqipëri në ndërtimin e një loti të rrugës së Lumit të Vlorës, si dhe në rajon në Kosovë. Në Itali ajo ka ndërtuar hekurudhën dhe sistemin e tramavajit të Palermos por edhe në veri të Italisë, disa autostrada në Veneto.

BERZH thekson në një njoftim se në në tender shprehën interes 3 kompani dhe fituese u shpall INC SPA me ofertën më të ulët prej 69.7 milionë euro.
Pas vlerësimit të ofertave, fituesi u shpall kompania italiane INC S.P.A një nga më të njohurat në Itali në fushën e infrastrukturave të mëdha me një ofertë prej 69.7 milionë euro.

Projekti është pjesë e Korridorit Mesdhetar dhe kostoja totale e tij është 92.1 milionë euro, nga të cilat 35.5 milionë euro grant mbulohet nga Kuadri i Investimeve i Ballkanit Perëndimor (VVBIF) dhe 36.9 milionë euro është i mbuluar nga kredia e BERZH, ndërsa pjesa e mbetur do financohet nga qeveria shqiptare./GazetaShqip
 
Pse Kuptoj pse jo nje tren (ulqin) Shkoder - vlore modern dhe disa linja qe futen ne brendesi te Shqiperise.
Kur e degjova dje ne lajme ate mendova dhe une,se sa dobet jemi ekonomikisht.
Imagjino behet buje per nje linje Tirane -Durres,ku ne se do ishin shkrirjet e prefekturave si neper bote,keto dy qytete jane te shkrira ne nje.
 
Ne aspirojme si shtet te aderojme ne Bashkimin Europian dhe "direktiva 12" e Keshillit te Europes thote tekstualisht-"Nuk ka shtet Europian pa rrjet Hekurudhor"! Ky projekt ka nisur ne vitin 2000 nga Qeveria Nano. 20vjet ka bredhur neper zyrat e shtetit lart e poshte. Projekti eshte i bukur dhe bashkekohor, kam marre pjese gjate prezantimit perfundimtar ne 2017-en. Trenat do te levizin me shpejtesi 100km/ore, Stacionet do te rindertohen totalisht, do te lidhet me Rinasin, ku gjate dites do te kete trena si nga tirana ashtu edhe nga Durresi. Rrjeti Hekurudhor sjell zhvillim, biznesi favorizohet nga tarifa me te uleta transporti per import export, por edhe njerezit do kene mundesi te levizin me kosto me te lire dhe me sigurt! Projekti i dyte ne dijenine time eshte Vore-Hani i Hotit, i financuar nga BE(firmosur ne Samitin e Triestes), jane bere testime dhe se shpejti pritet te hidhet ne leter projekti.
 
Ne aspirojme si shtet te aderojme ne Bashkimin Europian dhe "direktiva 12" e Keshillit te Europes thote tekstualisht-"Nuk ka shtet Europian pa rrjet Hekurudhor"! Ky projekt ka nisur ne vitin 2000 nga Qeveria Nano. 20vjet ka bredhur neper zyrat e shtetit lart e poshte. Projekti eshte i bukur dhe bashkekohor, kam marre pjese gjate prezantimit perfundimtar ne 2017-en. Trenat do te levizin me shpejtesi 100km/ore, Stacionet do te rindertohen totalisht, do te lidhet me Rinasin, ku gjate dites do te kete trena si nga tirana ashtu edhe nga Durresi. Rrjeti Hekurudhor sjell zhvillim, biznesi favorizohet nga tarifa me te uleta transporti per import export, por edhe njerezit do kene mundesi te levizin me kosto me te lire dhe me sigurt! Projekti i dyte ne dijenine time eshte Vore-Hani i Hotit, i financuar nga BE(firmosur ne Samitin e Triestes), jane bere testime dhe se shpejti pritet te hidhet ne leter projekti.
Jam pro dhe une jam pro zhvillimit dhe qyteterimit/civilizimit por do ishte e mira prej situates qe po jetojme ky fond te alokohej per shendetsine dhe ndihma shtresave ne nevoje si dhe biznesit te vogel.
 
Private conversations
Help Users
    Top