• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Dënohet kleriku i ISIS në Britani, lidhje me 500 xhihadistë

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Dënohet kleriku i ISIS në Britani, lidhje me 500 xhihadistëRekrutuesi më i suksesshëm i xhihadistëve islamikë, një klerik që predikonte urrejtjen rrezikon mbi një dekadë në burg, pasi u shpall fajtor nga një gjykatë britanike, i akuzuar për nxitje të terrorizmit.

Anjem Choudary është shpallur fajtor se ka bërë thirrje për mbështetjen e grupit terrorist të Shtetit Islamik, përmes një serie leksionesh dhe predikimesh në “Youtube”. Ekspertët e sigurisë besojnë se ai është i lidhur me 500 xhihadistë britanikë që janë larguar nga Britania drejt Sirisë dhe Irakut. Ndjekja panale e klerikut 49-vjeçar nga Londra lindore, i cili ka luajtur si “macja me miun” me policinë britanike, vjen pas një hetimi disa miliona sterlinash nga “Scotland Yard”-i, i cili synonte t’i jepte fund rreth dy dekadave të predikimeve ekstremiste nga ky klerik.

Procesi gjyqësor ishte testi më i rëndësishëm i limiteve të lirisë së fjalës gjatë një dekade në Britani, që nga koha e dënimit të predikuesit tjetër famëkeq të urrejtjes fetare, Abu Hamza. Kleriku Choudary kishte deklaruar besnikërinë ndaj udhëheqësve të ISIS gjatë një takimi në një restorant në lindje të Londrës bashkë me një grup prej pesë besimtarësh. Ky betim u bë pas tre ditësh kur Abu Bakr al Bagdadi, kreu i ISIS, deklaroi rivendosjen e Kalifatit të lashtë Islamik.

Choudary u bë i njohur pas sulmeve të 11 shtatorit, ku në një konferencë shtypi lavdëronte Bin Ladenin. Të njëjtën gjë bëri edhe pas sulmeve terroriste të korrikut në 2005 në Londër. Ai vazhdimisht deklaronte se ; “‘Flamuri i Islamit do valvitet mbi Downing Street. Myslimanët po ngrihen që të vendosin Sherihatin në Pakistan, Afganistan dhe ndoshta ne Londonistan”, deklaronte publikisht ky klerik.

Ai ka mbi 32 mijë ndjekës në “Twitter” dhe llogaria e tij mund të ndiqet ende online edhe pas kërkesave zyrtare vitin e kaluar për mbylljen e saj. Dënimi për të do jepet muajin e ardhshëm.

/ Top Channel
 
Titulli: Dënohet kleriku i ISIS në Britani, lidhje me 500 xhihadistë

Kam pare dy dokumentare per kete dhe se kuptoja si Mund te ishte i lire nje njeri i Tille!
 
Private conversations
Help Users
    Top