• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Dënimi me vdekje. Ja në cilat shtete është në fuqi, si u dhanë 16 vendime të tilla për një vrasje

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Vendndodhja
Pertej Horizontit
Dënimi me vdekje/ Ja në cilat shtete është në fuqi, si u dhanë 16 vendime të tilla për një vrasje

1579353557487.png


Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, 32 shtete ende e aplikojnë dënimin me vdekje. Shtetet të cilat e aplikojnë dënimin me vdekje janë: Alabama, Arizona, Arkansas, California, Colorado, Delaware, Florida, Georgia, Idaho, Indiana, Kansas, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, Neë Hampshire, North Carolina, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pennsylvania, South Carolina, South Dakota, Tennessee, Texas, Utah, Virginia, Washington, Wyoming.

Ndërsa në 18 vende të tjera dënimi me vdekje është i paligjshëm. Forma të dënimit me vdekje janë: varja, pushkatimi, vrasja me ineksion, karriga elektrike, dhomat e gazit.Nga grupet për të drejta të njërit kjo është quajtur formë barbare e dënimit duke parë që ekzekutimet nuk kryhen në tentativen e parë ose bëjnë që të dënuarit të urinojnë e të torturohen gjatë ekzekutimit.
de të tjera ku dënimi me vdekje është legal janë: Kina, Korea e Veriut, Japonia, Irani dhe pjesa tjetër e vendeve arabe Në Shqipërë dënimi me vdekje është i ndaluar me ligj prej 1 tetorit të vitit 2000. Ndërsa dënimi i fundit me vdekje është kryer në 29 qershor 1995.
Rasti më i rëndë i dënimit me vdekje është në Bangladesh, ku një gjykatë dënoi 16 vetë me vdekje për vrasjen e një vajze, e cila e akuzoi mësuesin e saj për ngacmim seksual. Nusrat Jahan Rafi, 19 vjeçe, vdiq në prill në Feni, qytet rreth 160 kilometra larg kryeqytetit Daka, Asaj iu bë presion të tërheqë akuzat dhe pasi refuzoi u dogj nga një grup burrash.
©Copyright Gazeta SHQIP
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Shum gjera mund te shkojne keq dhe padrejtesi mund te ndodhin, por Trumpi ne US esht fans i capital punishment.
 

Tomka

Anëtar i ri
Vendndodhja
Tirana ,Albania
Ne shqiperi duhet te rikthehet. Por ne skemi kredibilitet ne gjyjgjsor dhe mund ta psojne shume te pafajshem. Por eshte gjynah qe krimet makabre tja hedhin paq vetem me burg. Denimi me vdekje zhduku vetgjygjsine ne shqiperi ose e thene ndryshe kanunin e lek dukagjinit sepse ste falte xhaxhi, thoshte ka gjykata per ket pune, pranaj eshte shteti, na ler neve ta zgjidhim, ti ske pune me familjaret e personit te perfshire. Erdhi demokracia u rikthy serish kanuni. Njeriu po spat frike eshte qenie shume e rrezikshme.
 
  • Like
Reactions: Ivy

Darius

La vita è bella...
Vendndodhja
Shqipëri
Ata qe vrasin jane kthyer pavaresisht nga origjina apo shkaqet e transformimit apo te lindjes se tyre si kriminele ne shtaze te egra, qe njohin veç dy instikte, ate te gjahut dhe ate te frikes nga vdekja.

A eshte e vertete qe zbatimi i denimit me vdekje do te ishte nje faktor me rendesi i uljes se kriminalitetit tek ne?

PO!
 
Top