Dashuria sipas Cvajgut dhe vetëvrasja e tij

22.50-KULTURE-KRYESORE-Si-u-vetevra-bashke-me-te-dashuren-Stefan-Cvajg......-5-905x395.jpg

Stefan Zweig (Stefan Cvajg), është një nga shkrimtarët më të njohur në botë, i viteve 20-të dhe 30-të.

Në 1914 Cvajg u martua me Friderike Maria Burger von Winternitz (1882-1971), e cila i kish dërguar letra adhurimi që nga viti 1901.

Friderike u bë shkrimtare gjithashtu dhe ata jetuan bashkë, me dy vajzat e saj nga martesa e parë, për më shumë se 20 vjet.

Cvajgu u nda nga Friderike në 1938 dhe një vit më vonë u martua me Charlotte Altmann, e cila ishte sekretarja e tij që nga viti 1933.

Charlotte ishte 27 vjeç më e re se Cvajg.

Në vitin 1941 ata shkuan të dy në Brazil. Cvajg filloi të besonte se persekutimi që Hitleri po u bënte hebrejve në atë kohë, lidhej direkt me vetë Cvajgun.

Ai kurrë nuk u shërua nga ky fiksim, i cili rrjedhimisht u shndërrua në paranojë.

Rënia e Singaporit në vitin 1942 përforcoi patundshmërisht bindjen e Cvajgut se nazizmi së shpejti do të pushtonte tërë rruzullin.

I zhgenjyer, i izoluar dhe larg Europës, Cvajgu ai kreu vetvrasje së bashku me gruan e dytë Altmann në Rio de Janeiro më 23 Shkurt, 1942 (foto lart, trupat e gjetur pas vetëvrasjes)

Më poshtë ju sjellim të lexoni një fragment të ‘Dashuria e Erikës’ nga Stefan Cvajg.

“Unë nuk e di, në më njeh me të vërtetë. Nuk besoj. Gjithmonë mendoj se ti më mbivlerëson. Unë nuk jam ndonjë njeri i madh dhe nuk bëj pjesë tek ata që… që e sundojnë jetën të kënaqur dhe të sigurtë në vetvete. Do të desha të isha si ata, por nuk jam.

Unë i përshtatem jetës, jam nga ata që lakmojnë atë që duan. Thjesht jam si të gjithë burrat; kur dua një grua, unë nuk kënaqem vetëm duke e adhuruar, por unë… unë edhe e dëshiroj atë.

Dhe unë nuk dua të të gënjej me gjëra që janë të huaja për mua. Nuk dua që ti të më përbuzësh. Ti më je shumë e shtrenjtë. Nuk dua të të humbas.”


o.p. / dita
 
Te gjithe shkrimtaret e brezit te humbur(djegur) ja vlen te lexohen, Zweig si tille nuk ben perjashtim.
I adhuroj pothuajse te gjithe shkrimtaret e ketij brezi, Remarque-n,Eliot-in, Stein-in, Fitzgeraldin etj.
Remarque-n me shume nga te gjithe ama?
 
Top