• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

CoronaVirus : Lajmi i Fundit... 🚨🆘

Pershendetje JOQ
Pak info per gjithe Vellezrit e Motrat Shqipetar rreth Coronavirus !

Emri i virusit vjen nga forma kurorë nga jashtë e strukturës së proteinës që mbështjell virusin. Normalisht këto viruse nuk janë të pazakontë. Shpesh infeksionet me viruse të tilla janë të padëmshme, e kanë simptomat e gripit si temperaturë, kollë apo mbajtje fryme.

Coronavirus është shumë i fshehtë dhe i tranformueshëm,shkaktojnë edhe sëmundje të rënda, infeksione të rënda mushkërish, bllokimin e frymëmarrjes deri edhe vdekjen.

Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:
# Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
#Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
# Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake ashtu edhe të egra).
Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjenën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami/letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larje e duarve)
# Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standarde të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

***Theksoj se viktima te ketij Virusi jane vetem njerezit me Imunitet te dobet...Edhe nqs jeni te prekur nga ky Virus mos u Alarmoni...Paraqituni prane institucionit Shendetesor me te afert, edhe me e mira per ne Shqipetaret ne mos pranise se maskave mbrojtese vendosni nje shami ose 1 Shalle rreth gojes !! Zoti na ruajt !!! 🙏🙏🙏"
 

Comments

@theworldindex

Deaths due to COVID-19 per million people:

🇮🇹ITA: 112.8
🇪🇸ESP: 57.66
🇮🇷IRI: 23.03
🇫🇷FRA: 16.85
🇳🇱NED: 16.11
🇧🇪BEL: 10.53
🇨🇭SUI: 9.94
🇬🇧GBR: 6.22
🇩🇰DEN: 5.52
🇸🇪SWE: 3.56
🇦🇹AUT: 3.33
🇵🇹POR: 3.24
🇰🇷KOR: 2.46
🇺🇸USA: 2.42
🇨🇳CHN: 2.28
🇬🇷GRE: 1.92
🇳🇴NOR: 1.84
🇩🇪GER: 1.78

Coronavirus (COVID-19) deaths worldwide:

🇮🇹ITA: 7,503
🇪🇸ESP: 3,434
🇨🇳CHN: 3,281
🇮🇷IRI: 2,077
🇫🇷FRA: 1,331
🇺🇸USA: 873
🇬🇧GBR: 435
🇳🇱NED: 356
🇩🇪GER: 205
🇧🇪BEL: 178
🇨🇭SUI: 153
🇰🇷KOR: 126
🇮🇩INA: 58
🇧🇷BRA: 47
🇯🇵JPN: 45
🇸🇪SWE: 44
🇹🇷TUR: 44
🇵🇹POR: 43
🇵🇭PHI: 38
🇩🇰DEN: 34
🇨🇦CAN: 30


Kosova nuk doli
 
Jeni te merzitura dhe ju ka ardhe karantina ne maje te hundes? Keni shtuar kile dhe ju rri koka ke dollapi bukes?
Erdhi zgjidhja per nje karantine pa neps dhe me shoqeri e muhabet te mire.
Kerkoj asistente per te me shoqeruar me voice call gjate kohes se hecjes/vrapit.
Te interesuarat ne inbox.
Flm! lol
 
Jeni te merzitura dhe ju ka ardhe karantina ne maje te hundes? Keni shtuar kile dhe ju rri koka ke dollapi bukes?
Erdhi zgjidhja per nje karantine pa neps dhe me shoqeri e muhabet te mire.
Kerkoj asistente per te me shoqeruar me voice call gjate kohes se hecjes/vrapit.
Te interesuarat ne inbox.
Flm! lol

A te te kendoj 1 kenge motivuese ish nipce? lol
 
Jeni te merzitura dhe ju ka ardhe karantina ne maje te hundes? Keni shtuar kile dhe ju rri koka ke dollapi bukes?
Erdhi zgjidhja per nje karantine pa neps dhe me shoqeri e muhabet te mire.
Kerkoj asistente per te me shoqeruar me voice call gjate kohes se hecjes/vrapit.
Te interesuarat ne inbox.
Flm! lol
vetem jo kur fryn ere se ka interferenca ne voice call lol
 
Top