• NĂ« 21 shkurt, 3 javĂ« mĂ« parĂ«, Italia kishte nĂ« total vetĂ«m 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumĂ« ShqipĂ«ria sot. PapĂ«rgjegjshmĂ«ria bĂ«ri qĂ« Italia tĂ« ketĂ« afro 15 mijĂ« tĂ« prekur, 1000 tĂ« vdekur e 2000 tĂ« tjerĂ« nĂ« gjendje kritike dhe tĂ« shpĂ«rndajĂ« virusin nĂ« gjithĂ« EuropĂ«n. UrojmĂ« qĂ« tĂ« gjithĂ« tĂ« bĂ«hemi aq tĂ« pĂ«rgjegjshĂ«m sa mos tĂ« bĂ«hemi pas 3 javĂ«sh, ajo qĂ« Ă«shtĂ« Italia sot.

CoronaVirus : Lajmi i Fundit... 🚹🆘

Pershendetje JOQ
Pak info per gjithe Vellezrit e Motrat Shqipetar rreth Coronavirus !

Emri i virusit vjen nga forma kurorë nga jashtë e strukturës së proteinës që mbështjell virusin. Normalisht këto viruse nuk janë të pazakontë. Shpesh infeksionet me viruse të tilla janë të padëmshme, e kanë simptomat e gripit si temperaturë, kollë apo mbajtje fryme.

Coronavirus është shumë i fshehtë dhe i tranformueshëm,shkaktojnë edhe sëmundje të rënda, infeksione të rënda mushkërish, bllokimin e frymëmarrjes deri edhe vdekjen.

Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:
# Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
#Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
# Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake ashtu edhe të egra).
Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjenën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami/letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larje e duarve)
# Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standarde të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

***Theksoj se viktima te ketij Virusi jane vetem njerezit me Imunitet te dobet...Edhe nqs jeni te prekur nga ky Virus mos u Alarmoni...Paraqituni prane institucionit Shendetesor me te afert, edhe me e mira per ne Shqipetaret ne mos pranise se maskave mbrojtese vendosni nje shami ose 1 Shalle rreth gojes !! Zoti na ruajt !!! 🙏🙏🙏"
 

Comments

1 shoku im sot ne fb

Të vjen një virus vdekje prurës nga Kina . Që të mbrohesh prej tij , duhet të blesh maska dhe doreza nga Kina . Edhe testet , për të ditur nëse je i infektuar apo jo duhet ti blesh nga Kina . Edhe respiratorët duhet ti blesh nga Kina. Edhe në fund dëgjon që ska asnjë faj Kina.

Une:

Edhe vaksinen i bie ta prasim nga kina.

Kaja nonen kines.
 
1 shoku im sot ne fb

Të vjen një virus vdekje prurës nga Kina . Që të mbrohesh prej tij , duhet të blesh maska dhe doreza nga Kina . Edhe testet , për të ditur nëse je i infektuar apo jo duhet ti blesh nga Kina . Edhe respiratorët duhet ti blesh nga Kina. Edhe në fund dëgjon që ska asnjë faj Kina.

Une:

Edhe vaksinen i bie ta prasim nga kina.

Kaja nonen kines.
Ne fakt keshtu rezulton... Na e q... Kina nonen ! 😂
 
1 shoku im sot ne fb

Të vjen një virus vdekje prurës nga Kina . Që të mbrohesh prej tij , duhet të blesh maska dhe doreza nga Kina . Edhe testet , për të ditur nëse je i infektuar apo jo duhet ti blesh nga Kina . Edhe respiratorët duhet ti blesh nga Kina. Edhe në fund dëgjon që ska asnjë faj Kina.

Une:

Edhe vaksinen i bie ta prasim nga kina.

Kaja nonen kines.
Une porosita ne Amazon maska ngaqe we running out dhe nuk Po gjejme dot ne asnje vend!
Me doreza isha pajis qe ne fillim!
Kur I porosita thoshte vine nga GB
Kur shof tani
Vine nga China Wtf
E60752DC-0C3D-48CE-A04E-41C1303070FA.jpeg
 
Une porosita ne Amazon maska ngaqe we running out dhe nuk Po gjejme dot ne asnje vend!
Me doreza isha pajis qe ne fillim!
Kur I porosita thoshte vine nga GB
Kur shof tani
Vine nga China Wtf
Shiko fotografinë 1722793
Kujdes disifektoje ambalazhin me alkol laj duart

Dhe ketu nuk gjen me


Mgjate maskat jane per tu perdor kur je e semure ose ke prane ne shtepi dike te semure otherwise are useless.
 
Top