• NĂ« 21 shkurt, 3 javĂ« mĂ« parĂ«, Italia kishte nĂ« total vetĂ«m 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumĂ« ShqipĂ«ria sot. PapĂ«rgjegjshmĂ«ria bĂ«ri qĂ« Italia tĂ« ketĂ« afro 15 mijĂ« tĂ« prekur, 1000 tĂ« vdekur e 2000 tĂ« tjerĂ« nĂ« gjendje kritike dhe tĂ« shpĂ«rndajĂ« virusin nĂ« gjithĂ« EuropĂ«n. UrojmĂ« qĂ« tĂ« gjithĂ« tĂ« bĂ«hemi aq tĂ« pĂ«rgjegjshĂ«m sa mos tĂ« bĂ«hemi pas 3 javĂ«sh, ajo qĂ« Ă«shtĂ« Italia sot.

CoronaVirus : Lajmi i Fundit... 🚹🆘

Pershendetje JOQ
Pak info per gjithe Vellezrit e Motrat Shqipetar rreth Coronavirus !

Emri i virusit vjen nga forma kurorë nga jashtë e strukturës së proteinës që mbështjell virusin. Normalisht këto viruse nuk janë të pazakontë. Shpesh infeksionet me viruse të tilla janë të padëmshme, e kanë simptomat e gripit si temperaturë, kollë apo mbajtje fryme.

Coronavirus është shumë i fshehtë dhe i tranformueshëm,shkaktojnë edhe sëmundje të rënda, infeksione të rënda mushkërish, bllokimin e frymëmarrjes deri edhe vdekjen.

Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:
# Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
#Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
# Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake ashtu edhe të egra).
Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjenën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami/letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larje e duarve)
# Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standarde të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

***Theksoj se viktima te ketij Virusi jane vetem njerezit me Imunitet te dobet...Edhe nqs jeni te prekur nga ky Virus mos u Alarmoni...Paraqituni prane institucionit Shendetesor me te afert, edhe me e mira per ne Shqipetaret ne mos pranise se maskave mbrojtese vendosni nje shami ose 1 Shalle rreth gojes !! Zoti na ruajt !!! 🙏🙏🙏"
 

Comments

Pa lejen e caktimin e Zotit asgje nuk behet, sa do qe te ngrejn kurthe Apo mashtrime mbi popullaten, nuk na preken me shum ,se sa aq qe ka caktuar Zoti . Dihet se ktu jane plane djallzore, sepse ishim paralajmeruar me perpara ne mesazhet masonike & illuminate qe kan percjell neper filma ... ne 2011 eshte inqizuar filmi pandemi, nje film qe flet per gjendjen sot. Thjesht na kan bere prova se sa durojm . Por gjithsesi e caktuara ose e shkruara do behet .
 
Dyshimet jane qe eshte i krijuar si virus.
Le ta zeme se nuk eshte i krijuar, dicka natyrale.
Komploti per prodhimin e vaksines ekziston!
Si na qenka kjo puna qe u sheroka si semundje, madje Edhe ne paciente te intubuar , pra ne shkallen e fundit, dhe nuk qenka e mundur qe ato ilace qe e sherojne ti bashkojne e te nxjerrin vaksinen?!
Po presin panikun ne mase qe kur ta nxjerrin vaksinen te fitojne miliarda.
 
Pa lejen e caktimin e Zotit asgje nuk behet, sa do qe te ngrejn kurthe Apo mashtrime mbi popullaten, nuk na preken me shum ,se sa aq qe ka caktuar Zoti . Dihet se ktu jane plane djallzore, sepse ishim paralajmeruar me perpara ne mesazhet masonike & illuminate qe kan percjell neper filma ... ne 2011 eshte inqizuar filmi pandemi, nje film qe flet per gjendjen sot. Thjesht na kan bere prova se sa durojm . Por gjithsesi e caktuara ose e shkruara do behet .
Vajza po marshallah je bere me prift se une. lol
 
@Vvetoni jo jo se paskan bere kinezet :D Do tbej block dhe une isoj si doku.

 
@Vvetoni jo jo se paskan bere kinezet :D Do tbej block dhe une isoj si doku.

Une du me blloku e bojkotu me telefon, me dok, me Fv, ose naj dite ja kajta nanen e bojkotova ajrin.
 
30 mije te prekur vetem ne shtetin e NY

61 mije raste total ne USA

pra perjashtohet qe e ka prodhu amerikani virusin
 
Top