• NĂ« 21 shkurt, 3 javĂ« mĂ« parĂ«, Italia kishte nĂ« total vetĂ«m 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumĂ« ShqipĂ«ria sot. PapĂ«rgjegjshmĂ«ria bĂ«ri qĂ« Italia tĂ« ketĂ« afro 15 mijĂ« tĂ« prekur, 1000 tĂ« vdekur e 2000 tĂ« tjerĂ« nĂ« gjendje kritike dhe tĂ« shpĂ«rndajĂ« virusin nĂ« gjithĂ« EuropĂ«n. UrojmĂ« qĂ« tĂ« gjithĂ« tĂ« bĂ«hemi aq tĂ« pĂ«rgjegjshĂ«m sa mos tĂ« bĂ«hemi pas 3 javĂ«sh, ajo qĂ« Ă«shtĂ« Italia sot.

CoronaVirus : Lajmi i Fundit... 🚹🆘

Pershendetje JOQ
Pak info per gjithe Vellezrit e Motrat Shqipetar rreth Coronavirus !

Emri i virusit vjen nga forma kurorë nga jashtë e strukturës së proteinës që mbështjell virusin. Normalisht këto viruse nuk janë të pazakontë. Shpesh infeksionet me viruse të tilla janë të padëmshme, e kanë simptomat e gripit si temperaturë, kollë apo mbajtje fryme.

Coronavirus është shumë i fshehtë dhe i tranformueshëm,shkaktojnë edhe sëmundje të rënda, infeksione të rënda mushkërish, bllokimin e frymëmarrjes deri edhe vdekjen.

Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:
# Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
#Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
# Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake ashtu edhe të egra).
Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjenën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami/letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larje e duarve)
# Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standarde të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

***Theksoj se viktima te ketij Virusi jane vetem njerezit me Imunitet te dobet...Edhe nqs jeni te prekur nga ky Virus mos u Alarmoni...Paraqituni prane institucionit Shendetesor me te afert, edhe me e mira per ne Shqipetaret ne mos pranise se maskave mbrojtese vendosni nje shami ose 1 Shalle rreth gojes !! Zoti na ruajt !!! 🙏🙏🙏"
 

Comments

E ti e une pse mbyllemi ne shtepi? Numrat jane shumefish me te larta. Une e ti, por shume te tjere me shume gjase jemi infektuar e nese jo do infektohemi me virusin covid 19. Kjo eshte menyra qe virusi te humb fuqi. Kjo eshte dhe arsyeja pse Izraeli, Holanda e Suedia po lejojne njerezit te infektohen. Pse e fitoi Kina? E fitoi sepse arriti kulmin dhe humbi fuqin. Ne Kine njerezit infektohen serish por kane krijuar antitrupa qe e bejne te lehte kalimin e situates. Njejte do jete Italia pas dates 10 prill.
Ne rregull jam dakort
por dua te theksoj se Kina duke qene sistem totalitar njerezit kane nje kulture kolektiviste sipas sistemit te vendit te tyre. Per nje kohe te gjate jane edukuar ne kete forme kolektive, ndaj dhe njerezit iu pershtaten izolimit edhe pse mbi 1 miliard njerez.Mos harrojme ne Wuhan vdekjet ishin shum ne te larta se ne Pekin dhe ne qytete te medha qe nuk kalonin as 1%. Izolim totalitar me mentalitet komunist. Shume e thjeshte
 
Atehere kto kane marre garanci qe vaksina del shume shpejt, sepse pleqt smund ti mbash te izoluar per shume kohe.
Ose protokollet mjeksore janë si në Amerikë që dmth në gjendje të jashtëzakonshme burokracia eleminohet dhe përdoren të gjitha metodat pa perjashtim
 
NE MUNDEMI BASHKË ME JU!

Qytetarë të dashur! Ju lutem përmbajuni rekomandimeve të Institutit Kombëtar dhe Ministrisë së Shëndetësisë.

Tani ju mund të na ndihmoni shumë duke qëndruar në shtëpi!

Ne situatën epidemiologjike po e mbajmë duke e frenuar me një fre duke bërë xixa!

Ky fre mund të ndalet në dy javët e ardhshme me ndihmën tuaj.

Andaj, na ndihmoni ta frenojmë bashkë me forcë të përbashkët

Virusi nuk ka këmbë, mos ia jepni këmbët virusit që të vij tek ju!
 
E sa do vazhdoje kjo duke qendruar ne shtepi? Ato ne pushtet e kane lehte te flasin pasi e kane xhepin plot, e sa per njerzillekun s’iu bie mendja se cdo hane apo si do mbijetojne.
Kjo puna e te qendruarit ne shtepi nk sjell as i lloj dobie.
Perkundrazi ne dileme edhe virus nese ka, kjo o krejt komplot tjeter, po hec e merre vesht.
Kur do arrije bota ate qe e ka ne plan ta beje, atehere do thoje dilni nga shtepia tani.
Dhe sa i perket Italise te moshuarit as qe vdesin nga virusi, por edhe po qene pak te semure me shume gjasa doktoret i semujne akoma me shume. Krejt kjo ka lidhje me ekonomine e vendit.

Luftt!
 
E sa do vazhdoje kjo duke qendruar ne shtepi? Ato ne pushtet e kane lehte te flasin pasi e kane xhepin plot, e sa per njerzillekun s’iu bie mendja se cdo hane apo si do mbijetojne.
Kjo puna e te qendruarit ne shtepi nk sjell as i lloj dobie.
Perkundrazi ne dileme edhe virus nese ka, kjo o krejt komplot tjeter, po hec e merre vesht.
Kur do arrije bota ate qe e ka ne plan ta beje, atehere do thoje dilni nga shtepia tani.
Dhe sa i perket Italise te moshuarit as qe vdesin nga virusi, por edhe po qene pak te semure me shume gjasa doktoret i semujne akoma me shume. Krejt kjo ka lidhje me ekonomine e vendit.

Luftt!
Njerezit po vdesin prej verteti. E une po vdes per ty si gjithnje 😍😍😍

lol lol
 
Spo kuptoj mirë, dmth po i mbysin qëllimisht?
Mendimi im.
Po pasi qe Italia ka shume te moshuar dhe t’gjithe i ke ne pension dhe skane pension dosido.
E pse kjo mos t’jete ne favor te shtetit? Duke mos ditur sesi tua ndale ate lloj rroge, e kane gjetur kte gje si justifikim.
Pastaj kujt i trembet syri se dikush do vrase nje njeri te huaj?! Sot po vriten familjaret mes veti, e ktyre te pushtetit qe nk iu intereson aspak.
 
@NGU eja futemi ne karantin bashke e te mesoj nga ty keto teorit e komplotit e une te te mesoj ty ato te relativitetit (sesi ri terheq zemren time) dhe te dashuris lol
 
Dakord @NGU gjithcka është e muajtur por që doktorët ta bëjnë një diçka të tillë në këtë kontekst s'besoj sepse vdesin vetë ato. Kanë vdekur rreth 20 doktora apo infermiera me ket virus keshtu që
 
Dakord @NGU gjithcka është e muajtur por që doktorët ta bëjnë një diçka të tillë në këtë kontekst s'besoj sepse vdesin vetë ato. Kanë vdekur rreth 20 doktora apo infermiera me ket virus keshtu që
Kane dalur kto me emra me mbiemra?
Shif se kjo qe them une shpresoj mos t’jete e vertete, se oshte tmerr per boten.
Por ndonjehere duhet me pa me thellesisht, se siperfaqesorja te genjen.
Une prap jam e atij mendimit se kjo o loja e pushtetit.
Thjesht mendja te con kudo. Njehere thane qe vetem te moshuarit vdesin, e pane se filloi njerezimi duke bo pyetje pse vec te moshuarit, pastaj e kthyen dhe nga rinia.

P.s mos u kapni pas fjaleve te mia, i mendim dhashe🙂
 
@NGU emrat që kërkove
Me zor se i gjeta.
Ti je 100% i sigurt qe kjo o vetem pune virusi?
Pastaj sa i sigurt je qe ata jane emrat e vertet te atyre? I ka bere ndonje njeri nga ne kerkimet per te pare se ca biografie kane ata njerez? Apo prap dalim ne perfundim se kto jane te dhenat nga shteti dhe cdo gje qe japin ato eshte e sakte?

P.s e kam kap sot me shtetin, mos me denonconi lol
 
@NGU Un s'jam i sigurt a jam gjall nesër por ti po e çon nivelin e komplotit ne ekstrem , e vertete qe eshte epoka e manipulimit të informacionit por jo gjithcka mund të fshehet sepse sic krijohen fake news ashtu dhe zmaskerohen (zmaskerohen s'jam i sigurt që eshte shqip por e kuptove).
 
@NGU Un s'jam i sigurt a jam gjall nesër por ti po e çon nivelin e komplotit ne ekstrem , e vertete qe eshte epoka e manipulimit të informacionit por jo gjithcka mund të fshehet sepse sic krijohen fake news ashtu dhe zmaskerohen (zmaskerohen s'jam i sigurt që eshte shqip por e kuptove).
Po mos e mba mendjen vec tek puna virusit se po doli dicka krejt tjeter, pastaj veshtire se do besosh ne gjerat normale😆
Une ktu e kam se shifrat jane goxha te larta, pastaj emrat e atyre as qe dalin. Me aq sa kam lexu i djegin dhe askush nk dine asgje per ato.
Po sikur ato trupat t’i perdorin per robote ( e kam thene dhe iher), apo per dicka krejt tj. Thjesht ta kene ekonomine ne dore dhe fitimin ndaj luftes.
Cdo gje eshte e mundshme.
 
Top