• NĂ« 21 shkurt, 3 javĂ« mĂ« parĂ«, Italia kishte nĂ« total vetĂ«m 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumĂ« ShqipĂ«ria sot. PapĂ«rgjegjshmĂ«ria bĂ«ri qĂ« Italia tĂ« ketĂ« afro 15 mijĂ« tĂ« prekur, 1000 tĂ« vdekur e 2000 tĂ« tjerĂ« nĂ« gjendje kritike dhe tĂ« shpĂ«rndajĂ« virusin nĂ« gjithĂ« EuropĂ«n. UrojmĂ« qĂ« tĂ« gjithĂ« tĂ« bĂ«hemi aq tĂ« pĂ«rgjegjshĂ«m sa mos tĂ« bĂ«hemi pas 3 javĂ«sh, ajo qĂ« Ă«shtĂ« Italia sot.

CoronaVirus : Lajmi i Fundit... 🚹🆘

Pershendetje JOQ
Pak info per gjithe Vellezrit e Motrat Shqipetar rreth Coronavirus !

Emri i virusit vjen nga forma kurorë nga jashtë e strukturës së proteinës që mbështjell virusin. Normalisht këto viruse nuk janë të pazakontë. Shpesh infeksionet me viruse të tilla janë të padëmshme, e kanë simptomat e gripit si temperaturë, kollë apo mbajtje fryme.

Coronavirus është shumë i fshehtë dhe i tranformueshëm,shkaktojnë edhe sëmundje të rënda, infeksione të rënda mushkërish, bllokimin e frymëmarrjes deri edhe vdekjen.

Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:
# Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
#Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
# Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake ashtu edhe të egra).
Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjenën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami/letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larje e duarve)
# Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standarde të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

***Theksoj se viktima te ketij Virusi jane vetem njerezit me Imunitet te dobet...Edhe nqs jeni te prekur nga ky Virus mos u Alarmoni...Paraqituni prane institucionit Shendetesor me te afert, edhe me e mira per ne Shqipetaret ne mos pranise se maskave mbrojtese vendosni nje shami ose 1 Shalle rreth gojes !! Zoti na ruajt !!! 🙏🙏🙏"
 

Comments

Coronavirus disease (COVID-19) outbreak situation
413,467
Confirmed cases


18,433
Confirmed deaths


197
Countries, areas or territories with cases

Updated : 25 March 2020, 18:39 CET
 
Keto jane vetem ata qe jane testuar
Une e di kete pune, por cdo shtet ka disa kritere per testim, prandaj them sa jane testuar, se ti psh ke simptoma por ste ben njeri testin, ose je ne kontakt te ngusht me dike pozitiv e ke simptoma, konsiderohesh si pozitiv e pa test, por ne statistika nuk figuron.
Kapitove?
 
si ish UNiste une i referohem vetem faqes se WHOse

 
Une e di kete pune, por cdo shtet ka disa kritere per testim, prandaj them sa jane testuar, se ti psh ke simptoma por ste ben njeri testin, ose je ne kontakt te ngusht me dike pozitiv e ke simptoma, konsiderohesh si pozitiv e pa test, por ne statistika nuk figuron.
Kapitove?
Edhe une qeto po du me than, ketu jane vetem ata qe jane testuar.
 
Atehere kto kane marre garanci qe vaksina del shume shpejt, sepse pleqt smund ti mbash te izoluar per shume kohe.
Pleqt preken gjithandej, ne fakt preken te gjithe. Ata po distancojne pleqt, po kujdesen per ta, e jeten po e vazhdojne ne menyre te natyrshme. Izraeli njihet si shtet me dicipline te hekurt e kapacitete super te forta mjekesore. Shqiperia e Kosova,nuk kane as mundesi as kapacitete.
 
ha

rusia vetem 2 te vdekur

turqia asnje kina asnje

mba ere ky mhb.
Po prandaj, mund te kene te vdekur te deklaruar "grip sezonier" pa asnje testing, sic dhe vdekje per arsyje natyrale .... kush i kontrollon dot dhe Rusine dhe Turqin e Izraelin?
 
Kur ja nisi me konspiracione ma ulni deshiren me fol
Sjane konspiracione, eshte realitet.
Ne kete moment ske si te testosh tere globin sic dhe duhet te mbash parasysh fazat e ndryshme qe te kontaminit me virus, qe ka njerez + pa asnje simptom.
Pra ato jane shifra orientuese, por ska askush si ta dij sa % jane te verteta.
Nqs do ti shikosh shifrat realisht, shikoj, nqs do te mos besh debat mos i posto fare.
 
ateher ckuptim kan kto te dhena? Nuk besoj se matematika ne kete menyre krijon tablo te qarte per nr e te ifektuarve
E ti e une pse mbyllemi ne shtepi? Numrat jane shumefish me te larta. Une e ti, por shume te tjere me shume gjase jemi infektuar e nese jo do infektohemi me virusin covid 19. Kjo eshte menyra qe virusi te humb fuqi. Kjo eshte dhe arsyeja pse Izraeli, Holanda e Suedia po lejojne njerezit te infektohen. Pse e fitoi Kina? E fitoi sepse arriti kulmin dhe humbi fuqin. Ne Kine njerezit infektohen serish por kane krijuar antitrupa qe e bejne te lehte kalimin e situates. Njejte do jete Italia pas dates 10 prill.
 
Atehere kto kane marre garanci qe vaksina del shume shpejt, sepse pleqt smund ti mbash te izoluar per shume kohe.
mua bro sma heq njeri nga mendja qe virusin corona e kane prodhuar kinezet ne laboratore. Kane gjithe kohes qe punojne per kompanite me te medhaja amerikane ose europiane sepse shfrytezojne krahun e lire te punes. Cuan ne kolaps ekonomik boten per te blere aksionet e kompanive te medhaja, rrjedhimisht te behet superfuqi ekonomike.
 
Top