• MirĂ«sevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

CoronaVirus : Lajmi i Fundit... 🚹🆘

Pershendetje JOQ
Pak info per gjithe Vellezrit e Motrat Shqipetar rreth Coronavirus !

Emri i virusit vjen nga forma kurorë nga jashtë e strukturës së proteinës që mbështjell virusin. Normalisht këto viruse nuk janë të pazakontë. Shpesh infeksionet me viruse të tilla janë të padëmshme, e kanë simptomat e gripit si temperaturë, kollë apo mbajtje fryme.

Coronavirus është shumë i fshehtë dhe i tranformueshëm,shkaktojnë edhe sëmundje të rënda, infeksione të rënda mushkërish, bllokimin e frymëmarrjes deri edhe vdekjen.

Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:
# Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
#Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
# Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake ashtu edhe të egra).
Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjenën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami/letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larje e duarve)
# Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standarde të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

***Theksoj se viktima te ketij Virusi jane vetem njerezit me Imunitet te dobet...Edhe nqs jeni te prekur nga ky Virus mos u Alarmoni...Paraqituni prane institucionit Shendetesor me te afert, edhe me e mira per ne Shqipetaret ne mos pranise se maskave mbrojtese vendosni njĂ« shami ose 1 Shalle rreth gojes !! Zoti na ruajt !!! 🙏🙏🙏"
 

Comments

Pls shqiptare qe jetoni ne shqiperi ngrijeni zerin sikur e ngritet per cmontimin e atomikes, sic e ngritet per mbetutinat ...pls mos lejoni te behen cavia prinderit tane,gjysherit tane,vellezerit tane... seshte e drejte te behet shqiperia tapet ku fshine kembet eu... pls reagoni,Tani!!
 
Pls shqiptare qe jetoni ne shqiperi ngrijeni zerin sikur e ngritet per cmontimin e atomikes, sic e ngritet per mbetutinat ...pls mos lejoni te behen cavia prinderit tane,gjysherit tane,vellezerit tane... seshte e drejte te behet shqiperia tapet ku fshine kembet eu... pls reagoni,Tani!!
Sille pak lajmin zyrtar për këtë që thua.
 
Pls shqiptare qe jetoni ne shqiperi ngrijeni zerin sikur e ngritet per cmontimin e atomikes, sic e ngritet per mbetutinat ...pls mos lejoni te behen cavia prinderit tane,gjysherit tane,vellezerit tane... seshte e drejte te behet shqiperia tapet ku fshine kembet eu... pls reagoni,Tani!!
Deri tani ska asnje burim zyrtar per ate qe thua. Qarkullojne lajme nga ai avokati Goxhaj por asgje nuk është zyrtare.
Mua ai avokati me duket icik delirant me thene te drejten. Para ca kohesh nxorri një video gjasme ishte duke vdekur, gjasme e helmuan e tani prape si kokrra e molles.
 
Ja dicka didi... por ka edhe me shume ...
 
Deri tani ska asnje burim zyrtar per ate qe thua. Qarkullojne lajme nga ai avokati Goxhaj por asgje nuk është zyrtare.
Mua ai avokati me duket icik delirant me thene te drejten. Para ca kohesh nxorri një video gjasme ishte duke vdekur, gjasme e helmuan e tani prape si kokrra e molles.
E ke gabim... por shpresoj te kesh te drejte lajmin nuk e lexova nga alb por nga media te huaja ..do ta risjell..
 
Ja dicka didi... por ka edhe me shume ...
Une e lexova si lajm dhe keshtu si ti reagova, por jane ilace qe po perdoren edhe ne vende tjera te europes, izrael edhe shba. I semuri do te informohet edhe do vendosi vete, tja aplikojne ose jo si mjekim.
 
Po ta sjellësh çik linkun do bëje nder :p
OBSh-ja përgëzon Shqipërinë për pjesëmarrjen në Studimin klinik të Solidaritetit. Mbi 100 vende në botë janë duke punuar së bashku përmes këtij studimi, për të gjetur mjekimet e efektshme në kohën më të shpejtë të mundshme.

Studimi përfshin pacientët në moshë të rritur me COVID-19, të hospitalizuar. Pacientët adultë, të cilët marrin trajtimin spitalor standard, do të marrin gjithashtu medikamente që po studiohen për veprimin e tyre ndaj koronavirusit të ri dhe sëmundjes së shkaktuar prej tij.

NĂ« ShqipĂ«ri do tĂ« zbatohet i njĂ«jti protokoll standard, sikurse edhe nĂ« vendet tjera. Çdo pacient jep pĂ«lqimin e tij nĂ«se dĂ«shiron tĂ« marrĂ« edhe medikamentet nĂ« studim apo jo. Ekipi mjekĂ«sor i trajnuar vlerĂ«son gjendjen e çdo pacienti pĂ«r sĂ«mundjet bashkĂ«shoqĂ«ruese dhe kundĂ«rindikimet.

Përmes Studimit klinik të Solidaritetit, do të studiohen medikamentet:
- chloroquine ose hydroxychloroquine;
- lopinavir dhe ritonavir;
- lopinavir/ritonavir plus interferon beta,dhe remdesivir.

Medikamente të tjera mund të shtohen në studim sipas të dhënave kërkimore.
Studimi monitorohet nga Komiteti për të dhënat globale dhe monitorimin e sigurisë, i përbërë nga një grup ekspertësh të pavarur.


 
Nuk është per batuta ... dhe me vjen keq qe rinia shqiptare dorezohet keshtu e qe blihet mbi te gjitha..
Nuk behen testime ne asnje vend te botes Nese ti nuk pranon, as ne Shqiperi nuk ka per te ndodhur.
Thjesht portalet ose mediat kunder qeverise i japin lajmeve ate forme e shije qe ju intereson.
Me interesant ishte lajmi ne Itali ku shume njerez po kerkonin ri-autopsi per shume te aferm te tyre.
Ka dyshime se shume persona kane humbur jeten ne shtepite e tyre jo per shkak te Covid 19 por per shkak te trajtimit me ilaçe te gabuara.
 
Nuk behen testime ne asnje vend te botes Nese ti nuk pranon, as ne Shqiperi nuk ka per te ndodhur.
Thjesht portalet ose mediat kunder qeverise i japin lajmeve ate forme e shije qe ju intereson.
Me interesant ishte lajmi ne Itali ku shume njerez po kerkonin ri-autopsi per shume te aferm te tyre.
Ka dyshime se shume persona kane humbur jeten ne shtepite e tyre jo per shkak te Covid 19 por per shkak te trajtimit me ilaçe te gabuara.
Nuk behet ne boten e "zhvilluar" pa u dhene 1000 konsensus e ne fakt asnje shtet eu nuk e ka pranuar testimin... ne shqiperi kam dyshime nga historiku i saj... pasi vetem ne alb blihen ilace qe skadojn pas një jave, vetem ne alb te thote mjeku ku ti marresh ilacet,vetem ne alb nuk firmoset asgje e ska as je pergjegjesi pervecse zarfa bakshishi... vetem ne alb mund tju nenshtrohen pohimit nga gjendja e kane realisht sh familje..
Une nuk jetoj atje pir kur lexoj familje qe ju mumgon buka e gojes me bind qe prindi per ti ushqyer do pranoj e sigurisjt qe sdo marre asgje pasi kush do marre jane gjithmone ato te ulur ne kolltuk... e do doja te dija sa nga ato qe e kan firmosur apo qe do e firmosin do prabojne te jen cavie
 
Nuk behet ne boten e "zhvilluar" pa u dhene 1000 konsensus e ne fakt asnje shtet eu nuk e ka pranuar testimin... ne shqiperi kam dyshime nga historiku i saj... pasi vetem ne alb blihen ilace qe skadojn pas një jave, vetem ne alb te thote mjeku ku ti marresh ilacet,vetem ne alb nuk firmoset asgje e ska as je pergjegjesi pervecse zarfa bakshishi... vetem ne alb mund tju nenshtrohen pohimit nga gjendja e kane realisht sh familje..
Une nuk jetoj atje pir kur lexoj familje qe ju mumgon buka e gojes me bind qe prindi per ti ushqyer do pranoj e sigurisjt qe sdo marre asgje pasi kush do marre jane gjithmone ato te ulur ne kolltuk... e do doja te dija sa nga ato qe e kan firmosur apo qe do e firmosin do prabojne te jen cavie
Pse Jana ne Itali nuk ka familje qe po vdesin per buken e gojen?
 
Ka sa të duash. Sidomos këto kohë janë rritur shumë.

@jana80 një shëmbull jo i tanishëm por që ka kohë është Scampia. Meqë e pash javës që kaloi te Iene dhe mu kujtua.
 


Advertisment
ShkencĂ«tarĂ«t kinezĂ« thonĂ« se coronavirusi nuk do tĂ« zhduket, duke shtuar se patogjeni ka tĂ« ngjarĂ« tĂ« kthehet nĂ« valĂ«, ashtu si gripi. Virusi i ri nuk ka gjasa tĂ« largohet siç bĂ«ri “kushĂ«riri i tij”, SARS 17 vjet mĂ« parĂ«.


Ky grup i të ashtuquajturve transportues asimptomatikë e bën të vështirë kontrollimin e plotë të transmetimit, pasi ato mund të përhapin virusin e pazbuluar, thanë një grup mjekësh virologësh dhe studiuesish mjekësorë para gazetarëve në Pekin gjatë një konference, shkruan Bloomberg.
Me SARS, njerëzit e infektuar u sëmurën rëndë. Kur këta pacientë u futën në karantinë, virusi ndaloi përhapjen. Në të kundërt, Kina ende ndeshet me raste të shumta asimptomatike të coronavirusit çdo ditë, pavarësisht se ka kontrolluar epideminë.


“Ka shumĂ« tĂ« ngjarĂ« qĂ« kjo tĂ« jetĂ« njĂ« epidemi qĂ« do tĂ« bashkĂ«jetojĂ« me njerĂ«zit pĂ«r njĂ« kohĂ« tĂ« gjatĂ«, e cila do tĂ« bĂ«het sezonale dhe do tĂ« mbetet nĂ« trupat njerĂ«zorĂ«â€, tha Jin Qi, i cili drejton Institutin pĂ«r BiologjinĂ« Patogjene nĂ« institutin kryesor tĂ« kĂ«rkimit, transmeton Telegrafi.


“Virusi Ă«shtĂ« i ndjeshĂ«m ndaj nxehtĂ«sisĂ«, por vetĂ«m kur ekspozohet nĂ« njĂ« temperaturĂ« prej 56 gradĂ« Celsius pĂ«r mĂ« shumĂ« se 30 minuta. Moti nuk do tĂ« bĂ«het aq i ngrohtĂ«. NĂ« nivel global, shanset pĂ«r njĂ« popullatĂ« qĂ« tĂ« mos infektohet gjatĂ« verĂ«s janĂ« shumĂ« tĂ« pakta”, thotĂ« Wang Guiqiang, shef i departamentit tĂ« sĂ«mundjeve infektive nĂ« Spitalin Universitar tĂ« Pekinit.
 
Top