• MirĂ«sevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

CoronaVirus : Lajmi i Fundit... 🚹🆘

Pershendetje JOQ
Pak info per gjithe Vellezrit e Motrat Shqipetar rreth Coronavirus !

Emri i virusit vjen nga forma kurorë nga jashtë e strukturës së proteinës që mbështjell virusin. Normalisht këto viruse nuk janë të pazakontë. Shpesh infeksionet me viruse të tilla janë të padëmshme, e kanë simptomat e gripit si temperaturë, kollë apo mbajtje fryme.

Coronavirus është shumë i fshehtë dhe i tranformueshëm,shkaktojnë edhe sëmundje të rënda, infeksione të rënda mushkërish, bllokimin e frymëmarrjes deri edhe vdekjen.

Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:
# Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
#Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
# Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake ashtu edhe të egra).
Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjenën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami/letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larje e duarve)
# Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standarde të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

***Theksoj se viktima te ketij Virusi jane vetem njerezit me Imunitet te dobet...Edhe nqs jeni te prekur nga ky Virus mos u Alarmoni...Paraqituni prane institucionit Shendetesor me te afert, edhe me e mira per ne Shqipetaret ne mos pranise se maskave mbrojtese vendosni njĂ« shami ose 1 Shalle rreth gojes !! Zoti na ruajt !!! 🙏🙏🙏"
 

Comments

Seshte ceshtje besimi. është thene nga WHO. Pandemia do te preke 80 % te popullsise globale.

Spo them do vdesin qe mos keqkuptoheni.
 
 
Ktu sot ne mengjes heret vdiq njĂ« grua shtatzen😱Edhe 12-t jan ne intensiv..dhe thon pastaj se nuk Ă«shtĂ« i rrezikshem nese nuk ke ndonje semundje..

ps..djali i tezes me tha .se ka ni shok mjek..ishalla nuk semuresh nga ky virus..se nuk ke iden çfarĂ« i ben mushkrive..vetem puna panikut nuk flasin mjekt🙁
 
Fabrika e fasonerise ne kruje me 300 puntore po nxjerr cdo dite nga 15-20 te infektuar, pa perfshire vatrat e tjera neper rrethe.
 
Fabrika e fasonerise ne kruje me 300 puntore po nxjerr cdo dite nga 15-20 te infektuar, pa perfshire vatrat e tjera neper rrethe.
 
Ky është një delirim total , dhe pastaj thonë biles qe ne vjeshten e ardhshme do kthehet. Ketu me duket, mbase jam pesimist, nese kemi një krizë tjeter te afërm do kemi konflikt global. Thashë po vdes pa thenjen do dal partizan ene une.
 
megjithate disiplina thame , jo informimi se aty ka shume per te folur e diskutuar.
Lexova diku qe behet fjale per 8 milion te zhdukur , pra njerez te cilet as te dhena skane me .
E kjo u pa nga nr i ulur i klienteve te mobile usage , sipas një gazetareje amerikane.
 
Pjesa e informimit ishte veç, se lidha me disiplinën që është e tillë ngaqë janë

Të ishin dhënë numrat e saktë (ose ndonjë info më shumë) nuk do e neglizhonin aq shumë të paktën Italia.
 
megjithate disiplina thame , jo informimi se aty ka shume per te folur e diskutuar.
Lexova diku qe behet fjale per 8 milion te zhdukur , pra njerez te cilet as te dhena skane me .
E kjo u pa nga nr i ulur i klienteve te mobile usage , sipas një gazetareje amerikane.
8 milion đŸ˜Č?

Qeka bo kerdia anej, edhe pse per kinen është shifer si therrime buke nkrahasim me 1.4 miliard qe jane.
 
8 milion đŸ˜Č?

Qeka bo kerdia anej, edhe pse per kinen është shifer si therrime buke nkrahasim me 1.4 miliard qe jane.
po e kerkoj po spo e gjej me si artikull , jane dyshime qe po hidhen , por qe kina ska dhene nr e sakte ,kjo është pak por e sigurt
 


Advertisment
Shtetet e Bashkuara janë më të prekurat nga Covid-19, por rritja e temperaturave ka detyruar mijëra amerikanë që jetojnë në Kaliforni të dalin në bregdet dhe të shijojnë rrezet e diellit.


Mediat amerikane raportojnë se shumë njerëz janë mbledhur në plazhe në Kaliforni gjatë një valë të nxehtë të ngjashme me verën, pavarësisht nga autoritetet duke i nxitur ata të shmangin udhëtimet atje dhe të vazhdojnë të praktikojnë masa distancimi shoqëror.
Mijëra kanë mbushur Newport Beach dhe Huntington Beach të Premten dhe të Shtunën, duke kundërshtuar urdhrat e qëndrimit në shtëpi, në mes të pandemisë koronavirus.


Guvernatori Gavin Newsom pranoi se shumĂ« kalifornianĂ« do tĂ« tundohen tĂ« mblidhen jashtĂ« ndĂ«rsa shteti pĂ«rjetonte mot tĂ« nxehtĂ«. Por ai me anĂ« tĂ« njĂ« postimi nĂ« rrjetet sociale deklaroi se : “Kalifornia mund tĂ« vazhdojĂ« tĂ« rrafshojĂ« kurbĂ«n nĂ«se qĂ«ndrojmĂ« nĂ« shtĂ«pi dhe tĂ« praktikojmĂ« distanca fizike. Ju keni fuqinĂ« pĂ«r tĂ« shpĂ«tuar fjalĂ« pĂ«r fjalĂ«.”


Rreth 40,000 persona në Newport Beach të Premten dhe turma të ngjashme pritej të Shtunën, raportoi Associated Press.
 
Vendos Italia: Bizneset hapen nga 4 maji, shkollat pas shtatorit


A Ukrainian Girl Claims To Have Never Cut Her Hair For 29 Years
ZestRadarItalia do ta nisë rihapjen e industrisë së saj të prodhimit më 4 maj, në kuadër të planeve për zbutjen e masave gjatë pandemisë së koronavirusit, derisa shkollat do të rihapen në shtator, ka bërë të ditur të dielen kryeministri italian, Giuseppe Conte.
“Jemi duke punuar vazhdimisht pĂ«r ta mundĂ«suar mĂ« 4 maj rihapjen e njĂ« pjese tĂ« madhe tĂ« bizneseve tona, prej prodhimtarisĂ« e deri tek sektori i ndĂ«rtimit”, ka thĂ«nĂ« i pari i QeverisĂ« italiane nĂ« njĂ« intervistĂ« pĂ«r tĂ« pĂ«rditshmen, “La Repubblica”.
Italia ishte shteti i parë në Evropë që u godit rëndë prej koronavirusit dhe i pari që vendosi mbylljen, gjatë marsit. Shtegu i këtij shteti drejt rihapjes është duke u përcjellur për së afërmi në botë, teksa edhe shtetet tjera janë duke shqyrtuar ndërmarrjen e veprimeve të ngjashme për zbutjen e masave
 
Top