• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

CoronaVirus : Lajmi i Fundit... 🚨🆘

Pershendetje JOQ
Pak info per gjithe Vellezrit e Motrat Shqipetar rreth Coronavirus !

Emri i virusit vjen nga forma kurorë nga jashtë e strukturës së proteinës që mbështjell virusin. Normalisht këto viruse nuk janë të pazakontë. Shpesh infeksionet me viruse të tilla janë të padëmshme, e kanë simptomat e gripit si temperaturë, kollë apo mbajtje fryme.

Coronavirus është shumë i fshehtë dhe i tranformueshëm,shkaktojnë edhe sëmundje të rënda, infeksione të rënda mushkërish, bllokimin e frymëmarrjes deri edhe vdekjen.

Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:
# Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
#Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
# Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake ashtu edhe të egra).
Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjenën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami/letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larje e duarve)
# Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standarde të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

***Theksoj se viktima te ketij Virusi jane vetem njerezit me Imunitet te dobet...Edhe nqs jeni te prekur nga ky Virus mos u Alarmoni...Paraqituni prane institucionit Shendetesor me te afert, edhe me e mira per ne Shqipetaret ne mos pranise se maskave mbrojtese vendosni një shami ose 1 Shalle rreth gojes !! Zoti na ruajt !!! 🙏🙏🙏"
 

Comments

Si ka mundesi Kosova mbas 3 javesh kaq shume raste ne një dite? 😲

Hajde degjo Thaçin tani kur t'thote qe u thashë qe duhej gjendja e jashtazakonshme 🤦‍♂️
 
Kjo jav veq ne rritje ishte ne kosov..


Paramendon kur thoshin se me ngritje te temperatures iken virusi🤦‍♀️Ktu veq ne rritje është😷🙁
Spo merret vesh.
Por me kto numra global veshtire ta zhduke rritja temperatures, edhe nese e zhduk diku ne ndonje cep te globit do kete stine dimri dhe ja ku rikthehet serish per krishlindje.
 
Spo merret vesh.
Por me kto numra global veshtire ta zhduke rritja temperatures, edhe nese e zhduk diku ne ndonje cep te globit do kete stine dimri dhe ja ku rikthehet serish per krishlindje.
Po pra..frika është tani se ku do rri virusi deri ne vjesht.
një her than kto 2jave jan te rendesishme kujdes ne max..tash edhe tre jav tjera🤦‍♀️çfarë pastaj se do largohet !!!jooo se besoi hiq..
JAnari shkurti ne panik ..po meqe ishte ne kin,hajt se larg.po tani??
 
Nfakt dhe ktu tek un me erdhen ca informata nga doktorret e spitalit qe keto lloj simptomash kan qen ne gjysmen e janarit mirpo se dinin qa ilaqi te vendosnin n perdorim njesoj me covidin kan qen
Sikur te del dikush te thot..se ata se e kalun gripin nga janari me nuk do ken grip..se dhe ai ishte shumm po shum i veshtri per tu sheru..dhe ai zgjati 1muaj te disa e te disa tre jav.
 
Sikur te del dikush te thot..se ata se e kalun gripin nga janari me nuk do ken grip..se dhe ai ishte shumm po shum i veshtri per tu sheru..dhe ai zgjati 1muaj te disa e te disa tre jav.
Po pra ate po them dhe un se pse ktu tek un dhe disa te tjer me kan than qe kan pas kshu problemesh nga janari .kur ktu asnje radt nuk ka dal deri tashi . 0 raste por ishallah kalon sa me shpejt se na stresoi sa per 10 vite tjera 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️
 
Ne Tirane është java e 6 e izolimit. Kete jave ka bere pak tolerance ne levizje nga ora 13 ne 17.30 si dhe u lejuan hapja e disa bizneseve .
 
Filipçe: “Stop Korona” do të lehtësojë punën e epidemiologëve

Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe pas prezantimit të aplikacionit “Stop Korona” për monitorimin e kontakteve të personave të infektuar me Covid-19 theksoi se ky aplikacion do ta lehtësojë punën e epidemiologëve.
“Aplikacioni do të lehtësojë punën e epidemiologëve në konfirmimin e kontakteve primare dhe sekondare të personave të infektuar. Ne jemi në fazë ku presim pikun e të sëmurëve, fazë ku identifikojmë të sëmurë aktiv dhe kontaktet e tyre i vendosim në izolim. Kjo është një prej mënyrave për të parandaluar sëmundjen, kurse ky aplikacion do të lehtësojë punën e epidemiologëve sepse do në një mënyrë do të zëvendësojë pyetësorin e epidemiologëve”-pohoi Filipçe.
Aplikacioni “Stop Korona” mund të shkarkohet për platformat IOS dhe Android ndërsa është zhvilluar nga një kompani private në bashkëpunim me Ministrinë e Shoqërisë Informatike dhe Administratës.


Interesante!
 
Sa fola me një mik qe jeton ne USA, me tha qe kane vdek shume shqiptar nga virusi dhe kane ngel neper morgje ne pritje per tu varros 🙁.

Nderkohe Trump vendosi qe te nderprese financimet per OBSH duke i ka akuzuar per paaftesi.
Botes nuk ju tregua rreziku real i ktij virusi dhe deri para 1 muaj refuzohej te shpallej si pandemi. Me pak fjale OBSH ka bere zedhensen e Kines nderkohe financimet me te medhaja te ksaj organizate i derdh Amerika.

Bravo Trump.
 
Sa fola me një mik qe jeton ne USA, me tha qe kane vdek shume shqiptar nga virusi dhe kane ngel neper morgje ne pritje per tu varros 🙁.

Nderkohe Trump vendosi qe te nderprese financimet per OBSH duke i ka akuzuar per paaftesi.
Botes nuk ju tregua rreziku real i ktij virusi dhe deri para 1 muaj refuzohej te shpallej si pandemi. Me pak fjale OBSH ka bere zedhensen e Kines nderkohe financimet me te medhaja te ksaj organizate i derdh Amerika.

Bravo Trump.
Po ça pret nga ai njëri?! Të paktën këta që thua janë ende në morgje.

Se di në i ke parë, por po e jepte në lajme që hapnin disa gropa (si ato në kohën e luftës ku fusnin hebrenjtë) dhe i vendosnin ngjeshur arkivolet! Të tëra bashkë, tmerr.!
 
Po ça pret nga ai njëri?! Të paktën këta që thua janë ende në morgje.

Se di në i ke parë, por po e jepte në lajme që hapnin disa gropa (si ato në kohën e luftës ku fusnin hebrenjtë) dhe i vendosnin ngjeshur arkivolet! Të tëra bashkë, tmerr.!
E pashe para 4 ditësh në New York me duket:eek:
 
Po ça pret nga ai njëri?! Të paktën këta që thua janë ende në morgje.

Se di në i ke parë, por po e jepte në lajme që hapnin disa gropa (si ato në kohën e luftës ku fusnin hebrenjtë) dhe i vendosnin ngjeshur arkivolet! Të tëra bashkë, tmerr.!
I kam pare dhe t'them drejten nuk është se po bejne ndonje krim qe po i percjellin ne varresa masive. Virusi është i panjohur dhe akoma ska fakte konkrete sa kohe mbijeton ne trupin e një te vdekuri dhe si rrjedhoje smund te rrezikohet ti percjellim ne varreza te posatcme si gjithe tjerit, sidomos kur behet fjale per një numer kaq te madh te vdekurish, vetem NY deri tani ka 11,000 te vdekur.
 
Deri më sot 2.006.512

128.886 të vdekur 🙁

As virologt më të mirë të botës nuk kanë një informacion të saktë për këtë semundje.
 
Top