• MirĂ«sevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

CoronaVirus : Lajmi i Fundit... 🚹🆘

Pershendetje JOQ
Pak info per gjithe Vellezrit e Motrat Shqipetar rreth Coronavirus !

Emri i virusit vjen nga forma kurorë nga jashtë e strukturës së proteinës që mbështjell virusin. Normalisht këto viruse nuk janë të pazakontë. Shpesh infeksionet me viruse të tilla janë të padëmshme, e kanë simptomat e gripit si temperaturë, kollë apo mbajtje fryme.

Coronavirus është shumë i fshehtë dhe i tranformueshëm,shkaktojnë edhe sëmundje të rënda, infeksione të rënda mushkërish, bllokimin e frymëmarrjes deri edhe vdekjen.

Parimet themelore për të zvogëluar rrezikun e përgjithshëm të transmetimit të infeksioneve akute të frymëmarrjes përfshijnë masat e mëposhtme:
# Shmangia e kontaktit të ngushtë me njerëzit që vuajnë nga infeksione akute të rrugëve të frymëmarrjes.
#Larja e shpeshtë e duarve, veçanërisht pas kontaktit të drejtpërdrejtë me njerëzit e sëmurë ose mjedisin e tyre.
# Shmangia e kontaktit të pambrojtur me kafshët (qofshin ato shtëpiake ashtu edhe të egra).
Personat me simptoma të infeksioneve akute të rrugëve të frymëmarrjes duhet të praktikojnë higjenën respiratore të lidhur me kollën (ruajtja e distancës, mbulimi me shami/letër ose rroba kur teshtijnë apo kolliten, larje e duarve)
# Brenda mjediseve të kujdesit shëndetësor, forconi praktikat standarde të parandalimit të infeksionit dhe kontrollit në spitale, veçanërisht në shërbimet e urgjencës.

***Theksoj se viktima te ketij Virusi jane vetem njerezit me Imunitet te dobet...Edhe nqs jeni te prekur nga ky Virus mos u Alarmoni...Paraqituni prane institucionit Shendetesor me te afert, edhe me e mira per ne Shqipetaret ne mos pranise se maskave mbrojtese vendosni njĂ« shami ose 1 Shalle rreth gojes !! Zoti na ruajt !!! 🙏🙏🙏"
 

Comments

Trump deklaron skemi maska, perdorni shall se është me i trashe lol

Ndersa ne NY inferimeret kane perfundu te mbeshtjelle me qese plehnash. đŸ€Šâ€â™‚ïž

200326082858-ny-nurses-garabage-bags-kc-super-tease.jpg


Dhe po flasim per shtetin me te fuqishem ne bote. Shpenzon 700 miliard dollar per armatime dhe zbythet nga njĂ« virus ku mungojne materialet baze mbrojtese đŸ€Šâ€â™‚ïž.

A vlen ajo shprehja qe gjithe derrat (politikanet) një surrat kane?

Hajde degjo Ramen tashi qe do e perdore per propaganden e tij t'zakonshme qe kte virus e perballuam me mire se superfuqite boterore lol
 
Mbreme isha me një mjek te njohur ne Shqiperi dhe po diskutonim per situaten.
Ne Shqiperi çdo dite kemi mesatarisht 15 vete te infektuar (vetem Tirana), pavaresisht se Qeveria ka vendosur te mos tregoje shifren ekzakte. Mbreme morem urdherin qe mos te shoqerojme me paciente mbi moshen 75 vjeç ne Spital. đŸ„șđŸ„ș
 
Kosov Bravo per kujdesin se po tregon..një i vdekur deri me tani(dhe ai me disa semundje kronike )90 testuar se ishin ne karantin qe 14-dit gjith negativ perveq një doli pozitiv.
 
Kjo Pandemi ne te ardhmen fatkeqsite natyrore si termete apo permbytjet me numra fatalitetesh 40-50-60 apo qofte dhe 200, pak por e sigurte sdo marrin kurre vemendjen qe kane pas marre.
 
Kjo pandemi tregoi pafuqine njerezore.
Kjo pandemi tregoi sa shoqeri patetike jemi.
Kjo pandemi tregoi paaftesine e shteteve.
Kjo pandemi tregoi qe paraja nuk te mbron.
Kjo pandemi tregoi vemendjen e veçante qe duhet te ndermarri mjeksia.
Kjo pandemi tregoi per respektin edhe kujdesin qe duhet te kemi ndaj bluzave te bardha.
 
Top