Copëza nga bota.

Lauri

Anunnak
Temë në të cilën mund të postoni me përshkrim shkurtimisht një vend, ndërtesë, vepër, e ç'do gjë tjetër, sa me të veçantë që të jetë e munduar, nga e gjithë bota.

Castel Sant'Angelo ndërtuar në 123 d. C. si një monument funeral për Perandorin Hadrian dhe familjen e tij. Gjatë shekujve ajo është prekur nga një seri zhvillimesh dhe transformimesh të pandërprera. Nga një vënd i fortifikuar dhe një burg i tmerrshëm, ai më pas u bë një rezidencë e shkëlqyer e Rilindjes që pa Michelangelo aktiv brenda mureve të saj. Aktualisht struktura ka mbënda Muzeun Kombëtar dhe ndodhet në zemër të Romës, dy hapa nga Vatikani.
unnamed (4).jpg
images (4).jpeg
IMG_20210127_205158.jpg
FB_IMG_1608488448978.jpg
castel-sant-angelo-111715.660x368.jpg
FB_IMG_1611776542600.jpgFB_IMG_1607204166229.jpg
 

Lauri

Anunnak
Palmanova❤️ ?❤️, një qytet fortesë i planifikuar nga Venecianët në 1593, i njohur gjithashtu si 'qyteti me yje' për planin e tij me yje poligonale me nëntë cepa. Ndodhet në provincën e Udine, në Friuli-Venezia Giulia.
Palmanova_aerea.jpg
sc_PALMANOVA.jpg
FB_IMG_1605730593660.jpg
b19428d166fa47ca5b6b3c9815cce441.jpg
 

AnaVie

Undisputed woman

Lauri

Anunnak
Biblioteka e Manastirit Sakya në Tibet, e ndërtuar në 1073, përmban 84,000 rrotulla të teksteve fetare Budiste dhe, në një masë më të vogël, shkrime mbi filozofinë, astronominë, letërsinë, matematikën, artin dhe historinë. Kjo dhomë e madhe e mbushur me thesare të paprekura për qindra vjet u zbulua vetëm në vitin 2003, e gjetur pas një muri të gjatë 60 metra, të lartë 10m.
FB_IMG_1612687034450.jpg
 

Lauri

Anunnak
Në qytetin kinez të Guiyang, kryeqyteti i provincës Guizhou në Kinën jugperëndimore,
u ndërtua një ujëvarë e madhe artificiale 106 metra mbi tokë në njërën anë të një grataçeli, e njohur si ujëvara më e lartë artificiale në botë.
Uji i ricikluar, para se të dalë përgjatë anës së ndërtesës, ka nevojë për 4 pompa të mëdha që e ngrenë lart atë, me kostot elektrike të të cilave janë rreth 100 dollarë në orë.
FB_IMG_1612693867608.jpg
download.jpeg
images (4).jpeg
 

Lauri

Anunnak
Jemi në Thesali, në mes të Greqisë kontinentale, në një vend që nuk është rastësi që UNESCO ka vendosur ta përfshijë në listën që përfaqëson një nga destinacionet më të vizituara në të gjithë vendin: Meteora.
Një peizazh hënor i formuar nga majat shkëmbëve të lëmuar, ku shfaqet herë pas here ndonjë monaster.
Meteore_Grecia_Del_Nord_Grecia_Anek.jpg
Meteore (1).jpg
1200px-Meteora_Agios_Triadas_IMG_7632.jpg
meteore-grecia_.jpg
Meteore (1).jpg
 

Lauri

Anunnak
Ndërtimi i ujësjellësve ishte i një angazhimi dhe efektiviteti të tillë që Dionisi i Halikarnasit mund të shkruante: "Më duket se madhështia e Perandorisë Romake zbulohet në mënyrë të admirueshme në tre gjëra, ujësjellësit, rrugët, kanalizimet".
Dhe më vonë Plini Plaku vë në dukje se: "Kush dëshiron të konsiderojë me kujdes ... distancën nga vjen uji, "rrugët" e ujitë që janë ndërtuar, malet që janë shpuar, luginat që janë përshkuar, do të duhet të njohë se asgjë në të gjithë botën nuk ka qenë kurrë më e mrekullueshme "

ujësjellës të kohës romake në të gjithë perandorinë e sajë. Për banorët, shatërvanët, banjot publike.
Ujë me bollek...!!
images (4).jpeg
traiano9.jpg
acquedotti-800x445-1.jpg
acquedotto-romano.jpg
spain-2709012_1920.jpg
pont-du-gard-cote-est.jpg
ec118ac438.jpg
IMG_20210208_110315.jpg
 

Lauri

Anunnak
Ka një gjurmë gishtash në Detin Adriatik!
Është ishulli Bavljenac, ?pranë brigjeve të Kroacisë. 600 metra e gjatë dhe 350 metra e gjerë e cila, e parë nga lart, duket si një gjurmë e madhe gishtash.

"Linjat" që shikoni janë mure guri, të ndërtuara ndoshta në shekullin e 19-të nga banorët e ishujve afër, të cilat ndërtuan për të përcaktuar kufijtë e tokës private dhe për të mbrojtur të korrat nga erërat e forta.
Sot ishulli është i pabanuar....por kanë lënë gjurmët ?
IMG_20210208_170253.jpg
FB_IMG_1612800143031.jpg
 

Marla

¯\_(ツ)_/¯
Themelues
Do jete shenja e touchit mbi toke e Zotit
Ka një gjurmë gishtash në Detin Adriatik!
Është ishulli Bavljenac, ?pranë brigjeve të Kroacisë. 600 metra e gjatë dhe 350 metra e gjerë e cila, e parë nga lart, duket si një gjurmë e madhe gishtash.

"Linjat" që shikoni janë mure guri, të ndërtuara ndoshta në shekullin e 19-të nga banorët e ishujve afër, të cilat ndërtuan për të përcaktuar kufijtë e tokës private dhe për të mbrojtur të korrat nga erërat e forta.
Sot ishulli është i pabanuar....por kanë lënë gjurmët ?
Shiko fotografinë 1774830
Shiko fotografinë 1774831
 

Lauri

Anunnak
Suloszowa është një fshat i vogël me pothuajse 6,000 banorë dhe që shtrihet për 9 km gjatësi pa ndërprerje siç tregohet në imazh.
download.jpegSuloszowa ndodhet vetëm 29 kilometra në veriperëndim të Krakov, (fshati i vendlindjes së Papa Giovanni ll) dhe është e lidhur me atraksione të famshme duke përfshirë Parkun Kombëtar Ojcowski dhe Pieskowa (kalaja e shkëmbit buzë shekullit të 14-të).
IMG_20210209_194746.jpg
images (4).jpeg
 

Lauri

Anunnak
Centuripe, një fshat mijëvjeçar spektakolar në provincën Enna të Siçilisë. Vetem 40 km nga vullkani Etna :)
Ajo lulëzoi vetëm nga shekulli i 16-të, por themelet e këti fshati janë 3000 vjecare.
Pare nga lart të bën pershtypje forma spektakolare që ka marrë ky fshat...:)
FB_IMG_1612989782544.jpg
12.jpg
1bd30c8cb3b4d81726fe0c01892b4dfd.jpg

Centuripe-Foto-di-Dario-Luca-1280x720.jpg

Comune-della-Sicilia-Centuripe.jpg

12.jpg
centuripe-eruzione-etna.jpg
unnamed.jpg
Centuripe-Foto-di-Dario-Luca-1280x720.jpg
 
Redaktimi i fundit:

Lauri

Anunnak
Sirmione është sot një nga qendrat më të rëndësishme turistike të Liqenit Garda dhe ka një rrjet të jashtëzakonshëm hotelesh shumë të kualifikuar, të aftë për të kënaqur kërkesat e klientëve. Emri i qytetit rrjedh nga "syrma", ose "bishti", i përhapur mbi një gadishull të hollë që shtrihet për 4 km në zemër të liqenit Garda. Bukuria e peizazhit ka frymëzuar dhe magjepsur artistë të shumtë gjatë historisë, deri në pikën e fitimit të nofkës së gadishullit të poetëve. Për të përmendur vetëm disa përmendim poetin e madh latin Catullus i cili foli për "Venusta Sirmio", Giosuè Carducci në odën barbare, Ezra Pound, një poet i ri amerikan i viteve 1900 i cili ndër të tjera u takua me mikun e tij James Joyce në Sirmione, në "Studio Estetikë". Per me shume shijoni panoramat dhe futeni ne listat e vendeve per ti vizituar ;)

sirmione-grotte-catullo-1200x1085.jpg
Sirmione-GardAmore-2017-03-217_Ph_Bragantini_Fabrizio-Comune_di_Sirmione.png
Sirmione-cosa-vedere.jpg
sirmione-.jpg
vista-aerea-castillo-scaliger-castello-scaligero-peninsula-de-sirmione-en-el-lago-de-garda-el-...jpg
176281_Viator_Shutterstock_133534.jpg

8x5-castello-sirmione-vista-aerea.jpg
sirmione.jpg

176281_Viator_Shutterstock_133534.jpgFB_IMG_1613037663431.jpg
 

Lauri

Anunnak
Ne gjyse te rruges mes tokes dhe qiellit :) do ju duket perpara syve keshtjella e San Leo ne provincen e Rimini. Nje nga fortifikimet me te konservuara te italise.
Ne shekuj ka ndryshuar disa role; keshtjelle, fortese, burg, dhe sot gezon ecelencen per udhtimet turistike ne Emilia_Romagna ❤️
Per ju forumist; San Leo ?

FB_IMG_1613546075711.jpg

Cosa-Vedere-Fare-Borgo-San-Leo-Romagna-Guida-716x477.jpg
Castello-di-San-Leo.jpg
san-leo.jpg
Copia di Sperone al tramonto-2.jpg
2-forte.jpg
DSC_4428.jpg
fortezza-di-san-leo-19.jpg
 

Lauri

Anunnak
Nëse është e vërtetë që ka ishuj të bukur në botë si Capri, asnjë ishull, asnjë ishull në botë nuk mund të mburret me një histori si ajo e Capri.
Ishulli në kohën e Romës antike kur perandori Augustus bëri ishullin Capri si trashëgimi e tij personale duke menduar që është ishulli Ischia :) ai gjeti aty një popull me origjinë dhe zakone Greke (apo ilire ??) me traditat e tyre dhe me qeverinë e tyre. Augustus, një dashamirës i kulturës greke, duhej të këte qënë magjepsur nga kjo prani të vendasve duke u zhvendosur në këtë ishull, dhe kështu bëri edhe Tiberius pas tij, i cili jetoi atje për dhjetë vjet nga 27 në 37 pas Krishtit, duke qeverisur Perandorinë nga Capri.
E pse jo ?
capri.jpg
unnamed (1).jpg
Luca-Tamagnini-Capri-Salto-di-Tiberio.jpg

7b.jpg
capri-letizia-agosta-unsplash.jpg
capri-3296510.660x368.jpg
Capri-vista-faraglioni.jpgunnamed.jpg
 

Lauri

Anunnak
FB_IMG_1614716130965_1.jpg
Një pllakë argjili 4000 vjeçare që i përket një studenti egjiptian me korrigjime drejtshkrimore të bëra nga një mësues (me ngjyrë të kuqe) - 1980 para Krishtit.
 
Top