• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Cjane Kenetat

MasteR

I'm offline
Këneta është pjesë tokësore e ngopur, ose e mbuluar me ujë dhe bimë specifike të cilat u janë përshtatur kushteve të lagështisë së madhe. Kenetat formohen ne kushtet e nje klime me lageshtire te madhrshkueshme dhe pa nje rrjedhje siperfaqsore.Si rrjedhim i teprices se ujit zhvillohet nje bimesi higroite qe favorizon procesin e formimit te turbes..
Lidhur me kete vecori shpesh kenetat emertohen si nje formacion biogjeografik ujor i paajruar,bimet e se ciles ne vend qe te mineralizohen,pra zberthehen, ne te kundert ato turbifikohen.
Ne qoftese ekzistojne kushtet e siperpermendura kenetat mund te formohen ne gropat liqenore,ne lugina te lumenjve,ne zonat e pyllezuara, ne pjerresite e kodrave e te maleve ndërsa në foto shihen ato këneta që formohen ne shpella (meksik)


 
Top