• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Cila eshte njesia matese e talentit?

sofia

Antarë i Respektuar
Kete diskutim dua ta nis me dicka jo shume te pergjithshme. Kur vihen perballe pyetjes: "Messi apo Ronaldo"(qe sigurisht eshte e gabuar) kam degjuar shume pergjigje, madje nga eksperte te futbollit:
-Messi eshte talent, i ardhur nga nje tjeter planet, kurse Ronaldoja perpiqet shume dhe e ka arritur ate nivel vetem nepermjet punes.
E kuptoj qe duket pak si teme futbolli, po nuk dua ta trajtoj vetem ne ate aspekt, po vetem ketu e gjej shembullin me tipik. Cilen njesi matese perdor per te matur talentin te secilin futbollist ne fjale? Mos ndoshta shohin tiparin e Ronaldos per te reklamuar stervitjen qe ben ,nderkohe qe te Messi kjo mungon? Mos ndoshta shohin qe Messi di te dribloje shume mire dhe krahas saj edhe mungesen e kesaj aftesie tek Ronaldoja? Mos shohin se Cristano eshte permiresuar qe nga fillimet e tij, por edhe Lioneli eshte permiresuar. Shohin deshiren e njerit per vemendje edhe kur nuk ka top dhe te tjetrit vetem ne fushe. Mos te harrojme qe te dy u zbuluan qe femije, kur nuk kishin kushte per stervitje e as per te jetuar.
Une nuk njoh asnje mates te talentit pervec genit. Kur te deshifrojne gjenetiken individuale mund te tyre, le te flasim serish, Kush e do fjalen tani?
 
Redaktimi i fundit:

Mennel

_/\__________________________.
Sofia e bukur si teme ... jam dakord me @Marla :p.,nese ti je 16 vj , ateher un jam 5 mujshe e 5 dite 😂😂😂 ... shaka .
Ne fakt ka shume te beje gjenetika por gjithashtu edhe deshira apo passioni brenda nesh . Askush ska ardh nga tjeter planet jo :) , por secili njeri eshte i vecant ose i perkryer ne dicka .Pastaj tek ne qeniet njerezore ,egziston nje deshire per gare,secili te jet me i mire se tjetri , dhe ky "talent" apo "gen" e ushtrojme sa me shume dhe e permirsojme .
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Mendoj qe gjenetikisht cdo qenje njerzore e ka nje talent.
Problemi eshte se sa krijohen kushtet per ta zbuluar.
me cfare e matet talenti?
me forcen qe dikush shikon,formon,percakton dhe vepron shume here me perpara se sa bashke rrethuesit e kohes se ti.
Matesi me i mire eshte ai ndricues,pra kur dikush ndricon rrugen e dijes ,apo te koncepteve te reja per te tjeret.
 

Tomka

Anëtar i ri
Jo duket, por e ke kthy ne teme futbolli 😋

Ronaldo nuk eshte vetem produkt hard work, por eshte dhe talent, duhet ta kesh pa kur ishte 18 vjec se cfare talenti rralle ishte ke sportingu aty ku u formu si lojtar para se t'kalonte ke manchesteri.
Ndersa Messi nuk eshte talent, sepse talente ne rruget e Rosarios ka plot, por eshte gjeni dhe per gjenite ska njësi matese 😊
 

Marla

On my way..
Nuk mjafton vetem talenti.
Jo duket, por e ke kthy ne teme futbolli 😋

Ronaldo nuk eshte vetem produkt hard work, por eshte dhe talent, duhet ta kesh pa kur ishte 18 vjec se cfare talenti rralle ishte ke sportingu aty ku u formu si lojtar para se t'kalonte ke manchesteri.
Ndersa Messi nuk eshte talent, sepse talent ne rruget e Rosarios ka plot, por eshte gjeni dhe per gjenite ska njësi matese 😊


Talent vs hard work do ishte me e sakte tema :)

Talenti eshte i lindur por ama po nuk e kultivove po nuk punove shume me te ath ska rezultat.
Te punosh shume mbi dicka por nuk ke talent prap ska rezultat.

Pra nje e mesme e arte e ketyre te dyjave te cojne drejt sukesit mendoj.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Sa i perket genit thojne se nga i miri del qafiri :giggle: 😜 megjithese geni ka rendesi lool dhe messi e ronaldo jane tipik raste te genit :unsure:

Katergjyshja e messit dhe stergjyshja e Ronaldos flitet se luanin mire me topa :D

Une them se puna eshte celesi i suksesi.
 

Tomka

Anëtar i ri
Nuk mjafton vetem talenti.Talent vs hard work do ishte me e sakte tema :)

Talenti eshte i lindur por ama po nuk e kultivove po nuk punove shume me te ath ska rezultat.
Te punosh shume mbi dicka por nuk ke talent prap ska rezultat.

Pra nje e mesme e arte e ketyre te dyjave te cojne drejt sukesit mendoj.

Shume sakte 🙂👍
 

Lorelai

✖ Once
Staf në FV.AL
Mendoj se secili prej nesh eshte i prirur per te bere gjera te medha,por mungesa e kushteve te kufizojn dhe ben qe te pershtatesh me situaten.Po te kujtojme ,deshirat tona me kalimin e moshes na kane ndryshuar ...Deshirat ndryshojn por aftesit e vecanta dallojne dhe eshte mire qe te vihen re dhe te perkrahen duke i motivuar me shume qoft femije por edhe adoleshent.Celsi i suksesit eshte te punosh per ate cfare deshiron me shume .Te mos dorezohesh asnjehere perpara fillimeve te veshtira, dhe ti besosh vetes dhe aftesive te tua duke sfiduar situatat e pakendshme..
Ps: nuk e lidha fare me futbollin se nuk me plq asnjeri nga keta 😝🤣.Dashurit e mija dy kok fshesat Marcelo dhe Salah jan me te talentuar se keta 🙄
 

sofia

Antarë i Respektuar
Jo duket, por e ke kthy ne teme futbolli 😋

Ronaldo nuk eshte vetem produkt hard work, por eshte dhe talent, duhet ta kesh pa kur ishte 18 vjec se cfare talenti rralle ishte ke sportingu aty ku u formu si lojtar para se t'kalonte ke manchesteri.
Ndersa Messi nuk eshte talent, sepse talente ne rruget e Rosarios ka plot, por eshte gjeni dhe per gjenite ska njësi matese 😊
te pakten nuk the qe ka ardhur nga nje planet tjeter. Fillimisht duke thene gjeni, hedh poshte Njutonin, Anjshtanjin , Lavuazjene, Kyrine etj. Keta jane gjeni. Gjeniu gjithemone prodhon dicka te re qe nuk eshte pare me perpara ne syte e njerezimit dhe per me teper gjeni nuk behesh dot pa qene i talentuar.
 

sofia

Antarë i Respektuar
Nuk mjafton vetem talenti.Talent vs hard work do ishte me e sakte tema :)

Talenti eshte i lindur por ama po nuk e kultivove po nuk punove shume me te ath ska rezultat.
Te punosh shume mbi dicka por nuk ke talent prap ska rezultat.

Pra nje e mesme e arte e ketyre te dyjave te cojne drejt sukesit mendoj.

jo, jo @Marla kjo eshte teme tjeter. pikerisht kjo ngaterrohet. Nqs e pyet nje njeri perse e quan talrnt, me shume mundesi do te thote qe ka lindur ashtu..pra ia atriubon gjenit pergjegjes per ate veprimtari, logjikes se ftohte, racionale dhe te shpejte qe fitohet gjate jetes. Po si mund ta dije nje njeri qe kjo nuk eshte aftesi e fituar gjate jetes permes punes? Ndarjen e perqindjeve per kete pune e beri Anjshanji dhe beri shume gabim, sepse i dha botes nje mundesi qe ta permendte kur nuk eshte e nevojshme, per te fituar pak vetbesim dhe pak me shume ndergjegje se cdo gje mund te jete e arritshme. Njeriu mund te mos kete fare talent dhe te kete fituar shume, po edhe te kete shume talent e te mos e kete shfrytezuar. Po talenti ekziston, vecse rrethanat paraqesin dicka tjeter ne syrin tone.
ketu te ndihmojne edhe rrethanat: nuk ke ze shume te vecante? ke nje autotune, mos u bej merak.
 

Tomka

Anëtar i ri
te pakten nuk the qe ka ardhur nga nje planet tjeter. Fillimisht duke thene gjeni, hedh poshte Njutonin, Anjshtanjin , Lavuazjene, Kyrine etj. Keta jane gjeni. Gjeniu gjithemone prodhon dicka te re qe nuk eshte pare me perpara ne syte e njerezimit dhe per me teper gjeni nuk behesh dot pa qene i talentuar.

Shyqyr qe i re shkurt o sofi se zakonisht i ke shkrimet e gjata dhe ste ndjek dot 😋

Talenti me rruget e rosarios ishte sarkazem, por ku t'leni ju direkt te hidheni nfyt 😊lol
Sigurisht qe duhet talent dhe hard work per tu bere gjeni, por Messi eshte i vecante ne llojin e tij. Se di a ke luajtur ndonjehere futboll por per ne meshkujt qe kemi lujt e dime sesa e veshtire eshte qe me nje top ne kembe te driblosh 5-6 burra te rritur, 1 here edhe ndodh por per 15 vjet rregullisht ne futbollin modern vetem nje gjeni me talentin e messit mund ta beje. Pranaj ai eshte aty me Njutonin, Anjshtajnin dhe shoket e tyre sepse jane gjera qe si kemi pare me perpara ti beje askush ne menyre kaq konstante dhe brilliante.
 

sofia

Antarë i Respektuar
@sofia Si i paditur qe jam t bej nje pytje

Si mund tma shjegoni ket punen e gjenetikes se ktyne lojtarve?!
Kete pergjigje nuk mund te ta jap pa kredincial ndryshe do te te genjeja ashtu si te gjithe ekspertet e tjere "gjithologe". Kete pergjigje shpresoj qe te ta kthej pas disa vitesh nqs kam arritur bioteknologjine mjekesore
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
Kete pergjigje nuk mund te ta jap pa kredincial ndryshe do te te genjeja ashtu si te gjithe ekspertet e tjere "gjithologe". Kete pergjigje shpresoj qe te ta kthej pas disa vitesh nqs kam arritur bioteknologjine mjekesore
gjenetika ska lidhje perderisa skan paraardhes te ktyne perderisa permendet qe e kan gjenetike ... gje qe nuk kan te trasheguar .gjenetika indviduale? Sbesoj te dali asiher si zbulim
Thjesht Mund ti quash GENIUS n llojin e tyre.
 

Frank

The S of all F.
Ishte si medyshje por qe u plotesua pas 5 komenteve pasardhese.
 

Legally_Sweet

Ain’t no sunshine when she’s gone
Staf në FV.AL
Mendoj qe duhet nje kombinim i talentit, interesit dhe punes qe te arrish suksesin. Per shembull, dikush mund te kete trasheguar gjenin e muzikantit nga prinderit, por neqoftese nuk shfaq interes ndaj muzikes dhe nuk e kultivon talentin e tij per muzike, atehere talenti nuk mjafton. Balerinat, mund te kene lindur me elasticitetin qe kerkon baleti dhe me ate ritmin e brendshem por pa praktike, dedikim dhe disipline nuk mund te arrijne asgje. Thone qe duhen 10,000 ore pune per tu bere ekspert/i suksesshem ne nje fushe te caktuar.
 

sofia

Antarë i Respektuar
gjenetika ska lidhje perderisa skan paraardhes te ktyne perderisa permendet qe e kan gjenetike ... gje qe nuk kan te trasheguar .gjenetika indviduale? Sbesoj te dali asiher si zbulim
Thjesht Mund ti quash GENIUS n llojin e tyre.
Nje tipar mund te trashegohet ne menyre dominante ose ne menyre te fshehte, keshtu qe hipoteza jote bie poshte. Per Gjenetiken individuale e kisha fjalen per ADN-ne, aty ku fshihet informacioni gjenetik.
secili ka mnyren e tij te te shprehurir
 

Frank

The S of all F.
Prape me beri bisht Sofka 🤨🤨🤨
He me çupke se nuk me the a kam te drejte a jo?
 

Xhelozi

Staf në FV.AL
Nje tipar mund te trashegohet ne menyre dominante ose ne menyre te fshehte, keshtu qe hipoteza jote bie poshte. Per Gjenetiken individuale e kisha fjalen per ADN-ne, aty ku fshihet informacioni gjenetik.
secili ka mnyren e tij te te shprehurir
Ska pse t bie posht se ne dim menyren e fsheht se nuk esht noj risi . Thash mos ke naj gje qe interesante per ne qe spo dim ti gjem at dominantin apo duhet ta lejm prap hipotez se si ronaldo e kishte si prirje apo gjenetik !!
 
Private conversations
Help Users
    Top