• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Çfarë zgjodhën shqiptarët për vetëkarantinim, 10 produktet më të shitura

Çfarë zgjodhën shqiptarët për vetëkarantinim, 10 produktet më të shitura
1584953945380.png

Grushta dhe zënka për letrën higjenike të tualetit, rafte të zbrazura totalisht të produkteve të konservuara apo të dizifektantëve. Ishin këto pamjet që raportuan mediat ndërkombëtare për blerjet nën panik në vende të ndryshme për shkak të frikës së përhapjes së koronavirusit dhe izolimit në shtëpi. Po në Shqipëri cilat kanë qenë produktet më të shitura gjatë ditëve të karantinimit dhe çfarë blenë shqiptarët nën panik.


https://www.gazeta-shqip.com/2020/03/23/cfare-zgjodhen-shqiptaret-per-vetekarantinim-10-produktet-me-te-shitura/#
Disa të përbashkëta me sjellen e konsumatorëve në vende të tjera i kanë pasur edhe këtu por në një listë nga njëshi tek dhjeta për produktet më të shitura në listë gjejmë vezën, orizin dhe pijet energjike.

“Monitor” shkruan se volumi i blerjeve gjatë këtyre ditëve është orientuar specifikisht tek disa produkte.


“Në këto momente, ashtu si edhe mund ta merrni me mend, në krye të shitjeve qëndrojnë produktet e shportës, frutat dhe perimet. Vend të rëndësishëm zënë edhe produktet e higjienës. E bërë më të prekshme kemi: vezë, vaj luledielli, miell, ujë, sheqer, oriz, qumësht, pije energjike, sardele në konservë dhe pastrues duarsh xhel”, tha Hajmetaj.

Operatorët e rrjeteve të supermarketeve në vend thanë se fillimisht në javën e dytë të marsit pati një rritje të volumit të shitjeve të ngjashme me ato që bëhen në festat e fundvitit por që gradualisht ka një lloj rënie të kësaj kurbe drejt normalizimit.

Një lloj qetësimi psikologjik ë këtë rast e kanë bërë vetë operatorët të cilët janë shprehur se importet e mallrave ushqimore vazhdojnë normalisht dhe se nuk ka vend për panik dhe për blerje të volumeve të larta.

Qeveria aktualisht ka lënë si orar të lirë lëvizjeje për këmbësorët harkun 05:00 me 13:00 kohe gjatë të cilës qytetarët mund të kryejnë blerjet e tyre nëpër supermarket, farmaci, furra buke. Sipas rregullit individët nuk lejohen të lëvizin të shoqëruar pra jo dy apo më shumë persona.
1584954009005.png

Copyright Gazeta SHQIP
 

Comments

Te thjeshtova pak pune 😝
E ke gabim, une jam dashamiresi me te gjithe ketu sepse edhe e kam per natyre edhe per me teper nuk njihemi realisht..
Ndërsa ne rastin e mesiperm me ty realisht nuk ka kuptim e po mundohesha te te kuptoja
Dmth mish e thua i bie dy a me sh persona te lidhur= qe parashikojnë njeri tjetrin.. plus "te rinjtë e parashikueshem"
i bie si te vjetër si te rinj jemi te gjithe njesoj 😉😛
 
E ke gabim, une jam dashamiresi me te gjithe ketu sepse edhe e kam per natyre edhe per me teper nuk njihemi realisht..
Ndërsa ne rastin e mesiperm me ty realisht nuk ka kuptim e po mundohesha te te kuptoja
Dmth mish e thua i bie dy a me sh persona te lidhur= qe parashikojnë njeri tjetrin.. plus "te rinjtë e parashikueshem"
i bie si te vjetër si te rinj jemi te gjithe njesoj 😉😛
Po.
Niki Frojdi ka superfuqi 😝
 
Lista e pazarit per sot po e shkruj ktu qe mos harroj gje kur te jem atje lol

1. fruta ( molle portokall kiwi banane luleshtrydhe ananas)
2. perime ( shume karrota sallate jeshile qepe hudhra te njoma brokoli laker e kuqe laker e bardhe laker brukseli asparagus domate kastravec spinaq patate speca te kuq jeshil patllixhane kunguj.
3.Fileto vici fileto pule mish te grire per qofte. Qofte hamburgeri.
4 .Qumesht kos disa djathera salcice pule proshute crudo sallam milanez
5. Makarona oriz pa gluten. Corn flakes nutella biskota Buke hamburgeri.
6. Fruta te thata arra bajame lajthi, fara kungulli patatina cokollate te zeze
7. Shampo trupi detergjent pllakash banjo, ilac rrobash zbutes rrobash


Furnizimi eshte 1 javor.
 
Last edited:
Lista e pazarit per sot po e shkruj ktu qe mos harroj gje kur te jem atje lol

1. fruta ( molle portokall kiwi banane luleshtrydhe ananas)
2. perime ( shume karrota sallate jeshile qepe hudhra te njoma brokoli laker e kuqe laker e bardhe laker brukseli asparagus domate kastravec spinaq patate speca te kuq jeshil patllixhane kunguj.
3.Fileto vici fileto pule mish te grire per qofte.
4 .Qumesht kos disa djathera salcice pule proshute crudo sallam milanez
5. Makarona oriz pa gluten. Corn flakes nutella biskota
6. Fruta te thata arra bajame lajthi, fara kungulli patatina cokollate te zeze
7. Shampo trupi detergjent pllakash banjo, ilac rrobash me ngjure zbutes rrobash


Furnizimi eshte 1 javor.
Lum si ti qe qenke ne diet 😉😄
 
Top