• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Çfarë zgjodhën shqiptarët për vetëkarantinim, 10 produktet më të shitura

Çfarë zgjodhën shqiptarët për vetëkarantinim, 10 produktet më të shitura
1584953945380.png

Grushta dhe zënka për letrën higjenike të tualetit, rafte të zbrazura totalisht të produkteve të konservuara apo të dizifektantëve. Ishin këto pamjet që raportuan mediat ndërkombëtare për blerjet nën panik në vende të ndryshme për shkak të frikës së përhapjes së koronavirusit dhe izolimit në shtëpi. Po në Shqipëri cilat kanë qenë produktet më të shitura gjatë ditëve të karantinimit dhe çfarë blenë shqiptarët nën panik.


https://www.gazeta-shqip.com/2020/03/23/cfare-zgjodhen-shqiptaret-per-vetekarantinim-10-produktet-me-te-shitura/#
Disa të përbashkëta me sjellen e konsumatorëve në vende të tjera i kanë pasur edhe këtu por në një listë nga njëshi tek dhjeta për produktet më të shitura në listë gjejmë vezën, orizin dhe pijet energjike.

“Monitor” shkruan se volumi i blerjeve gjatë këtyre ditëve është orientuar specifikisht tek disa produkte.


“Në këto momente, ashtu si edhe mund ta merrni me mend, në krye të shitjeve qëndrojnë produktet e shportës, frutat dhe perimet. Vend të rëndësishëm zënë edhe produktet e higjienës. E bërë më të prekshme kemi: vezë, vaj luledielli, miell, ujë, sheqer, oriz, qumësht, pije energjike, sardele në konservë dhe pastrues duarsh xhel”, tha Hajmetaj.

Operatorët e rrjeteve të supermarketeve në vend thanë se fillimisht në javën e dytë të marsit pati një rritje të volumit të shitjeve të ngjashme me ato që bëhen në festat e fundvitit por që gradualisht ka një lloj rënie të kësaj kurbe drejt normalizimit.

Një lloj qetësimi psikologjik ë këtë rast e kanë bërë vetë operatorët të cilët janë shprehur se importet e mallrave ushqimore vazhdojnë normalisht dhe se nuk ka vend për panik dhe për blerje të volumeve të larta.

Qeveria aktualisht ka lënë si orar të lirë lëvizjeje për këmbësorët harkun 05:00 me 13:00 kohe gjatë të cilës qytetarët mund të kryejnë blerjet e tyre nëpër supermarket, farmaci, furra buke. Sipas rregullit individët nuk lejohen të lëvizin të shoqëruar pra jo dy apo më shumë persona.
1584954009005.png

Copyright Gazeta SHQIP
 

Comments

10 gjerat qe kam blere une me shume keto dite.
Mish viçi
Kremvice te tymosura
Djathe dhie
Vaj ulliri
Makarona
Oriz
Portokalle me shumice
Limona me shumice
Brokoli
Panxhar i kuq
 
pije energjIke
Ju duhet shum energjia brenda 4 mureve lol
Menyra me e mire per tu ushqyer ne keto momente jane fruta perimet pasi permbajne vitamina kripera antioksidante qe rrisin imunitetin e trupit te njeriut.

Ca bejne shqiptaret shtojne sasine e karbohidtrateve sheqerna yndyra dhe proteinave shtazore te cilat lodhin organizimin dhe ushqejne microorganizmat e demshme ne organizem si rrjedhim semuren me shume.
 
Menyra me e mire per tu ushqyer ne keto momente jane fruta perimet pasi permbajne vitamina kripera antioksidante qe rrisin imunitetin e trupit te njeriut.

Ca bejne shqiptaret shtojne sasine e karbohidtrateve sheqerna yndyra dhe proteinave shtazore te cilat lodhin organizimin dhe ushqejne microorganizmat e demshme ne organizem.
te gjithe kan blere thase me miell

Brumrat I konsumojne shum jo vetem tani Por ne pergjithesi kete kulture kemi
 
Ananas
Kiwi qe jan aq te forta qe nese ja kercet nainjonit te kok e len te vdekur ahahahahaha
Popcorn 4 pako x3 😂😂😂😂
Qumesht panda se kam heq dor nga Nutella lol
Hamburger
Parmigiano sikur te jet duke i ardh fundi botes
Actimel me luleshtrylle
Sapun per sumen sepse ai per duart kishte mbaru lol
Pastaj nuk mbaj mend

Cdo her qe zbres them : 2 gjera! 70...80.. 150 🙈😅 fck carrefour
 
Te pyes cik mamin lol

Ok
E une pak a shume kto si shoqnia ,

1.thjerrza ( spashe ti thosh kush)
2. Fruta
3.
......
Shto edhe kolite e ujit...
 
ideja eahte qe perimet prishen. psh brokoli 1-2 dit rrin. karrotat 3-4
dhe supozohet qe tmos dalesh cdo 2-3 dite. por 1 here ne jave apo 10 dite.

nejse une listen e kam te tille
perime (konsumohen ditet e para)
patate
bullgur/oriz
makarona
thjerrza
laker 😅
fileto pule me shumice 🤣
qumesht/veze/djath/ullinj
akullore magnum kemi fillu ti blejme me pako 🤣
fruta : portokall/banane/limon

Flm
 
ideja eahte qe perimet prishen. psh brokoli 1-2 dit rrin. karrotat 3-4
dhe supozohet qe tmos dalesh cdo 2-3 dite. por 1 here ne jave apo 10 dite.

nejse une listen e kam te tille
perime (konsumohen ditet e para)
patate
bullgur/oriz
makarona
thjerrza
laker 😅
fileto pule me shumice 🤣
qumesht/veze/djath/ullinj
akullore magnum kemi fillu ti blejme me pako 🤣
fruta : portokall/banane/limon

Flm
Brokolin nqs e mban ne frigo ose ne ambjent te ftoht reziston nje jave. Se ne dyqan se sjellin cdo 48 h.

Une blej
-lule laker (ne fure ose supe krem eshte delicious)
- asparagus (eshte sezoni)
- patate te kuqe
- kerpudha
- domate

Djath e vaj ulliri nga Shqiperia

Mish - jam ne fazen me pak ose hic, me mire

Fruta varet ca me ben me sy, por molle mundohem te kem perhere ne shtepi

Qumesht e kos (nqs se bej vete)
Mjafton per nje jave
 
ideja eahte qe perimet prishen. psh brokoli 1-2 dit rrin. karrotat 3-4
dhe supozohet qe tmos dalesh cdo 2-3 dite. por 1 here ne jave apo 10 dite.

nejse une listen e kam te tille
perime (konsumohen ditet e para)
patate
bullgur/oriz
makarona
thjerrza
laker 😅
fileto pule me shumice 🤣
qumesht/veze/djath/ullinj
akullore magnum kemi fillu ti blejme me pako 🤣
fruta : portokall/banane/limon

Flm
Po nese blen ato tipat e superave te ngrira? :)
 
Ananas
Kiwi qe jan aq te forta qe nese ja kercet nainjonit te kok e len te vdekur ahahahahaha
Popcorn 4 pako x3 😂😂😂😂
Qumesht panda se kam heq dor nga Nutella lol
Hamburger
Parmigiano sikur te jet duke i ardh fundi botes
Actimel me luleshtrylle
Sapun per sumen sepse ai per duart kishte mbaru lol
Pastaj nuk mbaj mend

Cdo her qe zbres them : 2 gjera! 70...80.. 150 🙈😅 fck carrefour
Nje pytje...
Ca e ben qumeshtin panda?
Eshte jashtezakonisht i embel :(
 
Top