• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Cfare po ndodh me njerezimin? Imami 41 vjeçar merr për grua të tretë 11-vjeçaren

dangerous

Anëtar
Cfare po ndodh me njerezimin? Imami 41 vjeçar merr për grua të tretë 11-vjeçarennga B.Marku (02/07/2018 ora 01:47)

Një imam 41 vjeç, i martuar me dy gra dhe baba i 6 fëmijëve, është në pritje për t’u martuar me një të mitur myslimane tajlandeze, 11 vjeçe, të cilën pretendon ta marrë si grua të tretë.

Burri, i cili është imam në fshatin e tij të Gua Musang, në verilindje të Malajzisë, ka shkuar para dy javësh në Golok, një qytet në kufi mes Malajzisë dhe Tajlandës, për të zyrtarizuar martesën me të miturën, e cila është një e njohur e njërit prej fëmijëve të tij dhe vajza e një prej punëtorëve të tij.

Mediat raportojnë se bashkëshortja e ardhshme ka dhënë miratimin e saj dhe ka deklaruar se është e dashuruar me burrin e ardhshëm qëkur ishte 9 vjeçe. Prindërit e fëmijës kanë vendosur si kusht që çifti mund të jetojë së bashku vetëm kur vajza të mbushë 16 vjet.

Dy gratë tjera të imamit

The Guardian shkruan se kjo martesë ka shkaktuar zemërim në vendin me shumicë myslimane, dhe aktivistët të dielën e kanë etiketuar dhëndrin si një grabitqar të fëmijëve.

Myslimanët malajzian nën moshën 16 vjeç lejohen të martohen me lejen e një gjykate fetare.

Por Ministria e grave dhe familjeve në këtë vend ka bërë të ditur se nuk kishte asnjë dokument të autoriteteve fetare që miratuan bashkimin, i cili u zhvillua muajin e kaluar përtej kufirit në jugun të vendit.

“Zyrtarët tanë kanë shkuar në shtëpi dhe takuan nënën e vajzës. Ne po presim për më shumë raporte përpara se të vendosim për rrjedhën e ardhshme të veprimit", citohet të ketë thënë zëvendëskryeministri Wan Azizah Wan Ismail për gazetën Sunday Star.

Burri 41-vjeçar mund të burgoset për gjashtë muaj nëse ai e marton vajzën pa leje.
Aktivistët malajzianë kanë bërë thirrje për reformën e ligjit për t’i dhënë fund martesës së fëmijëve, fenomen i cili ata thanë se është i përhapur në mesin e popullatës myslimane në vend.

Rreth 16,000 vajza malajziane nën moshën 15 vjeç janë tashmë të martuara, thonë avokatët.
 
Last edited:

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Rreth 16,000 vajza malajziane nën moshën 15 vjeç janë tashmë të martuara, thonë avokatët.

Tmerrsisht numer i madh,krim.
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Shhhhht se na shajne per islamofobe njerezia pastaj....
Po mire ore meret per grua nje femije 11 vjec qe akoma nuk ka shijuar femijerine e saj.... yytt race e poshter.
 

ricky_ch

******
Si zakonisht pastrohen oborret e huaja...
Kur është puna për t‘i vrarë, atëherë si për çudi
të gjithë bëhen të verbër.
Po nejse, kryesore ka material për diskutim, se
përndryshe iu mbyt monotonia.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Emigrantet shqiptar qe ta gjejne te virgjer duhen te marrin shembull nga ky

Ghaaaaaaa lol

Apo seshte per qeshur?
 

KAON

Anëtar Aktiv
rob te semur psiqik...problemi eshte se e interpretojne fen sic ju behet mbare
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Ncuk debat ketu.... sa keq...:p
 

dangerous

Anëtar
Si zakonisht pastrohen oborret e huaja...
Kur është puna për t‘i vrarë, atëherë si për çudi
të gjithë bëhen të verbër.
Po nejse, kryesore ka material për diskutim, se
përndryshe iu mbyt monotonia.
Po ti si besimtar i fesè myslimane pa marrè fshesen tè fshis oborret e tjera si gjykon kètè veprim ., ?
 

ricky_ch

******
Po ti si besimtar i fesè myslimane pa marrè fshesen tè fshis oborret e tjera si gjykon kètè veprim ., ?
Unë s'jam ka fshij oborre të huja, atë e keni zakon ti dhe kompania yte.
Ka njerëzia punë edhe më të rëndësishme se kjo, por vetëm duhet
hapur sytë pakëz më tepër.
Unë e dij një se mënyrë e jetesës është kulturë, ndërsa vrasja e të tjerëve
kurr nuk und të quhet kulturë. Pra, ky është problemi kryesor kyç i njerëzimit...
Po nejse, ne në forum jemi larg zgjidhjeve të problemeve njerëzore: këtu vetëm çohet pluhur
në drejtim të lindjes apo perëndimit.
 

dangerous

Anëtar
Unë s'jam ka fshij oborre të huja, atë e keni zakon ti dhe kompania yte.
Ka njerëzia punë edhe më të rëndësishme se kjo, por vetëm duhet
hapur sytë pakëz më tepër.
Unë e dij një se mënyrë e jetesës është kulturë, ndërsa vrasja e të tjerëve
kurr nuk und të quhet kulturë. Pra, ky është problemi kryesor kyç i njerëzimit...
Po nejse, ne në forum jemi larg zgjidhjeve të problemeve njerëzore: këtu vetëm çohet pluhur
në drejtim të lindjes apo perëndimit.
Pyetja u shtrua " si e gjykoni ju personalisht " ., te qendrojmè nè teme.
 

ricky_ch

******
Pyetja u shtrua " si e gjykoni ju personalisht " ., te qendrojmè nè teme.
Dikush më lartë tha : për të bëre debat duhet nivel. E këtu në forum ke gjithëçka përveç nivelit....

S'ikur të ishte kjo diçka që do të quhej më e zeza e njerëzimit, sigurisht që do ta thoja,
por kur është fjala tek njerëzimi, ky problem as që vjen në rend të ditës.

E mbarova diskutimin. Për më shumë pyetje ktheje antenën dikah tjetër. Të falemnderit.
 

dangerous

Anëtar
Ke mesuar ta bèsh 8 por e dim tashme .,

... pra mè çf.kuptova nè emer tè fesè tènde je PRO kèsaj martese me fèmijè tè mitur.
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️

Zana1

Braveheart
Si nuk doli nje qe ti ve ne litare k'to qener te shpifur ... bashke me allahun e tyre.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Kjo poligamia me shum shkon personale....sesa diq religioze pfff.

Kudo me shum shihet ne forme epshi…. qofte dashnore ne pune, qytet etj,... qofte apo edhe grua per shtepi.


Po mos u quditni me artikullin, se edhe tek ju ka njerez te tille qe duan me shum se nje grua ta ken.

Burri me 24 gra dhe 149 fëmijë shpallet fajtor për poligamiNjë gjykatës i Gjykatës Supreme të Kolumbisë Britanike ka dhënë dënime me kusht ndaj dy burrave që i përkasin një sekti Mormon, pasi u shpallën fajtorë për poligami të martën.

Winston Blackmore u shpall fajtor se kishte pasur 24 gra, ndërsa James Oler kishte pesë gra.

Dënimi me kusht për 6 muaj i marrë për Blackmore thotë se ai do qëndrojë në arrest shtëpi por që do të shkojë në punë si edhe do marrë shërbime mjeksore. Ndërsa Oler është dënuar me 3 muaj arrest shtëpie. Të dya përballen me 12 muaj provë.

Disa nga gratë e dy burrave ishin deri në moshën 15-vjeçare kur u martuan.

Blackmore e ka bër të qartë se asnjë dënim nuk do ta pengojë atë të praktikojë besimin e tij. Ai është edhe baba i 149 fëmijëve.

Blackmore u urdhërua gjithashtu të kryejë 150 orë punë në shërbim të komunitetit, ndërsa Oler duhet të bëjë 75 orë.

Dhjetra mbështetës të Blackmore ishin në gjykatë dhe disa qanë kur u lexua dënimi. Dy burrat kanë qenë udhëheqës në Kishën Fundamentaliste të Jezu Krishtit të Shenjtorëve të Ditëve të Mëvonshme, një sekt mormon që beson në martesën pluraliste.

/Ora News.tv/Linku: Burri me 24 gra dhe 149 fëmijë shpallet fajtor për poligami
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Rreth 16,000 vajza malajziane nën moshën 15 vjeç janë tashmë të martuara, thonë avokatët.

Ket rendin me te fundit ne teme nuk e besoj…. si zakonisht eshte genjeshter e mediave, ngase numri eshte shum i larte.

Duhet jet numer i vogel, por jo aq.


genjeshtra mediatike - te zmadhuara si gjithher...
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
E mbushi temen Jetesa me postime duke kerkuar shkrime kundra fese se krishtere. :D

Sa lodhesh aman :sun:

Nuk jam ashtu si tipat e juaj kunder Islamit …….. qe bejn kikirikuuuu pa ndal :D
 

Endrra

VIP
Si zakonisht pastrohen oborret e huaja...
Kur është puna për t‘i vrarë, atëherë si për çudi
të gjithë bëhen të verbër.
Po nejse, kryesore ka material për diskutim, se
përndryshe iu mbyt monotonia.
Ah dmth me mire ti martosh ( te abuzosh sexualisht) se ti vrasesh.. hmm goxha lligjike
 

ricky_ch

******
Ah dmth me mire ti martosh ( te abuzosh sexualisht) se ti vrasesh.. hmm goxha lligjike

Tani e pashë dhe më bërë vërtetë për të qeshur me logjikën tënde?

Je e sigurtë se më ke kuptuarë, apo si gjithë kërcen gardhin pa bërë hop?
 

Violinisti

Anëtar i ri
Fakti qe ky i degjeneruari ,kjo qenia njerezore qe vetem i tille nuk eshte ka nje cope letre apo i vetquajtur imam ,uroj dhe shpresoj te mos ket lidhje me fene muslimane apo cilado feje qofte sepse edhe pse nuk besoj ne asnje lloj feje kete gje nuk arrij ta lidh dot me asnje gje,as me nje kafshe sepse do ishte mungese rrespekti ndaj tyre.
 

Violinisti

Anëtar i ri
Emigrantet shqiptar qe ta gjejne te virgjer duhen te marrin shembull nga ky

Ghaaaaaaa lol

Apo seshte per qeshur?
Po he pra te shkreten dhe ti ku ishe me par se me.plase..P
Moj goc,meqe jemi ne teme..ta bej kerkesen une apo t ka fut ndenjeri ne liste..P

Ps, jo po imami ,jo po prifti ,prifteresha e murgesha..ketu problemi eshte aq i thelle sa qe ne si qenie jemi aq injorant sa qe nuk arrijme ta kuptojme !!!

Kam pershtypjen qe nese kisha dhe xhamia do drejtoheshin nga prostitutat sdo kishte perdhunime ndaj minoreve as gjak do derdhej....e spo shkoj me tej.

E ktu na dalin me konkluzionin qe...ju te krishteret beni me keq apo e kundeta !!
Pika qe sju bie .
 
Last edited:

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Edhe aq e madhe eshte .... a ka me te vogel se keshtu e kane keta sa me te vogel aq me mire..... yyyt jazek.... sic thone vellezerit tuaj turq...
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Edhe aq e madhe eshte .... a ka me te vogel se keshtu e kane keta sa me te vogel aq me mire..... yyyt jazek.... sic thone vellezerit tuaj turq...
E kujt i drejtohesh me vllezrit e tuaj turq!?
 

Passion

Banned
Ktij imamit ketu ku jetoj i'a mori gruan nje vlla i tij me mjeker.

4 femijt ngelen me te atin.
E tradhetonte korba. :)

E ai vllai tjeter e kish lene.

Kish ik ne qytetin e lindjes.
Inshallah i del ndonje vullnetar nga vllaznit. :)
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Ktij imamit ketu ku jetoj i'a mori gruan nje vlla i tij me mjeker.

4 femijt ngelen me te atin.
E tradhetonte korba. :)

E ai vllai tjeter e kish lene.

Kish ik ne qytetin e lindjes.
Inshallah i del ndonje vullnetar nga vllaznit. :)
Mos i rri shum afer ti..!se ujkut te plagosur nuk i zihet bes
 
Top