• Mirësevini tek Forumi Virtual

  Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

  Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
  GOOGLE Microsoft Yahoo

  Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

çfarë është SHTETI?

Loyalty

Anëtar i Nderuar
"Shteti është një organizem me pushtet politik, ndaj te cilit populli nenshtrohet ne kembim te shperblimit te interesave gjenerale te cilat jane: mbrojtja nga armiku, siguria e brendshme, drejtesia, rregulli publik, disiplina e marredhenieve ekonomike etj."

Duke paraqitur ne kete menyre komunitetin shoqeror, dalim edhe ne idene e POPULLIT, i cili merr kete emer vetem nese ka Shtet.
Kjo do te thote qe asnje komunitet shoqeror tjeter, mund te marre emrin popull nese nuk është i karakterizuar nga një organizem ligjor dhe politik si SHTETI.
Anetaret e popullit, jane te lidhur me njeri tjetrin fale nenshtetesise se njejte dhe fale barazise te se drejtave dhe detyrave qe kane perballe Qeverise nga e cila tutelohen.një shtet, per tu quajtur i tille duhet te paraqese 3 elemente:
 1. Populli
 2. Territori
 3. Qeveria Sovrane
Nuk perben Shtet me vete, një popull pa territor (pshll. romet) dhe pa qeveri te veten (pshll. kurdet).
Nuk perben as shtet me vete një popullate e vendosur ne një territor qe është ne konflikt midis dy shteteve (pshll. Kosova para shpalljes formale te Republikes).
Nuk quhet shtet gjithashtu, një territor dhe një popull i perbere nga një qeveri qe nuk është ne gjendje te garantoje dhe te permbushe detyrat e saja (pshll. kolonite).
 

bella

Anëtar i Nderuar
Sovraniteti është pushteti dispozicion që ka Shteti kundrejt qytetarëve. ثshtë "forca" e përdorur për të bër të mundur që qytetarët të respektojnë sjellje të caktuara brënda komunitetit.

Qytetarët janë ata që janë të lidhur nga një urdhër juridik dhe nga lidhja e shtetësisë, populli është bashkësia e të gjithë atyrë që gjenden brënda kufijve të cdo territitori etnik.
Kombësia është një lidhje sociale dhe politike që lidh dhe bashkon personat fizik (gjuha, feja, traditat, kultura, historia )
Shteti ka fuqinë dhe pushtetin direkt tek qytetarët e tij (sovraniteti)
 
Last edited:

KuBaNiTo

Antarë
Titulli: çfarë është SHTETI?

atehere per sa i perket postimit te pare. Elementet qe një shtet te jet i tille janet te sakta. Perkufizimi i shtetit nuk them se nuk është i sakte...por është thjeshte një nder shume idealizmat dhe ti ne rastin konkret duhet ta kishe thene se cila ideologji është dhe nga kush, sepse ata qe nuk marin vesh nga politika e marin per baze ideologjine e pohuar nga ju.

Per sa i perket postimit te dyte. Per perkufizimin qe ke bere aty per sovranitetin, mund te flasim gjithe diten. por pikerisht kjo pjesa ketu ''Sovraniteti është pushteti dispozicion që ka Shteti kundrejt qytetarëve.'' nuk me pelqen aspak. Do te lutesha te dija se kush e ka pohuar një gje te tille. Nga cili autor e ke marre?
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: çfarë është SHTETI?

"tutelohen"?!
 

alfonci

Veri investigatio
Titulli: çfarë është SHTETI?

Me ke e keni Alfonci dhe per ku konkretisht?
Kushdo qe ka një pergjigje. Po i referohesha postimit te pare; "Anetaret e popullit, jane te lidhur me njeri tjetrin fale nenshtetesise se njejte dhe fale barazise te se drejtave dhe detyrave qe kane perballe Qeverise nga e cila tutelohen."

Me beri pershtypje se nuk me ka rastisur ta shikoj kete fjale me perpara dhe nuk e di fare se c'do te thote.
 

legjenda

Tetova
Titulli: çfarë është SHTETI?

shtet themelohet baza kushtetuta aty vendit qe i takon
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: çfarë është SHTETI?

Konsideroj se shteti nuk mund të ekzistoj pa sovranitet, dhe pa pasur mundësinë që të hyjë në marrëdhënie bilaterale dhe multilaterale. Këto elemente janë më të fuqishme dhe që e përcaktojnë shtetin dhe tërësinë e saj.
 

Marla

Rootless Tree!
Titulli: çfarë është SHTETI?

Konsideroj se shteti nuk mund të ekzistoj pa sovranitet, dhe pa pasur mundësinë që të hyjë në marrëdhënie bilaterale dhe multilaterale. Këto elemente janë më të fuqishme dhe që e përcaktojnë shtetin dhe tërësinë e saj.
Shtjelloje me shume sovranitetin me sakte kush është mbajtesi i sovranitetit?

Me sakte ke teori perkrah .. te Ruso Hobbsin Boden Blekston?
 
Last edited:

Zana1

Braveheart
Titulli: çfarë është SHTETI?

...një grup njerezish, qe jane ligjerisht te autorizuar per te drejtuar një shtet/vend ... ose ministri.
 

legjenda

Tetova
Titulli: çfarë është SHTETI?

...një grup njerezish, qe jane ligjerisht te autorizuar per te drejtuar një shtet/vend ... ose ministri.
shtet ndertohet mbi parimet demokratike
 

Vvetoni

Larguar
Titulli: çfarë është SHTETI?

Shtjelloje me shume sovranitetin me sakte kush është mbajtesi i sovranitetit?
Përshëndetje Marla

Për mua elementet që kam cekur janë më të rëndësishme për këto arsye të cilat do të i jap më poshtë duke dhënë dhe shpjegimin për sovranitetin.

Sovraniteti paraqet një nga parimet kryesore të funksionimit të një shoqërie demokratike. Teorikisht, sovraniteti i një shteti buron nga populli, i takon popullit, dhe ushtrohet në pajtim me Kushtetutën nëpërmjet përfaqësuesve të zgjedhur nga ana e popullit. (shih Kushtetuta e Kosovës, Kushtetuta e Shqipërisë).

Në kohën e sundimtarëve monark, kishte lindur koncepti se përpos Zotit që ishte në qiell, sovranitet superior(superanos-më i larti), kishte vet monarki i cili kishte "autorizimet nga Zoti", se ishte "Zot në tokë" dhe kishte detyrimet për të udhëhequr me popullin.

Në kohet tona, këtë pushtet i cili buron nga populli, ne qytetaret e bartim tek të zgjedhurit tonë që i votojmë nëpërmjet votës demokratike. Këtë koncept e besontei pari Zhan Zhak Rusoja i cili besonte se populli është bartës i sovranitetit, dhe jo monarku. Më vonë këtë koncept e fuqizoi dhe Abraham Linkoln i cili kishte pohuar se "demokracia është qeverisje e popullit, nga populli dhe për popullin."

Deri me tani unë theksova një pjesë të sovranitetit të shtetit. Atë të brendshëm i cili duhet të jetë si rezultat i zgjedhjeve të lira dhe demokratike, ku qytetari zgjedh përfaqësuesit e tij neper parlament, duma apo mexhlise në mënyrë që ata të përfaqësojnë interesin e tij apo saj.

Ky pushtet i bartur nga qytetari te përfaqësuesi i tij duhet të jetë i demonstruar në praktikë nëpërmjet forcave të rendit dhe ushtrisë. Ky demonstrim duhet të paraqes një rend institucional përfshirë dhe sigurinë për shtetasit që këtë të drejtë ia japin sovranit.

Sa i përket sovranitetit të jashtëm, unë jam i mendimit se ky duhet të vijë para sovranitetit të brendshëm. Besoj, para se gjithash, se "shteti është sovran në raport me të tjerët". Një shtet nuk mund të jetë sovran vetëm me vetë kënaqësinë e sovranitetit të brendshëm, por kur të tjerët e vlerësojnë dhe e shohin si sovran të njëjtin. ( pak a shumë ky koncept vie si bazë e mendimit të Hegelit).
Sovraniteti i jashtëm po ashtu ka të bëjë dhe me pranimin nga bashkësia ndërkombëtare, e cila si rrjedhojë paraqet dhe forcën e tij për të ruajtur territorin dhe popullsinë nga çdo formë e agresionit të jashtëm si subjekt i pavarur në të drejtën ndërkombëtare.
Sovraniteti i jashtëm shërben për përcaktimin e vendit në raport me marrëdhëniet me shtetet tjera, e pozicionit në arenën ndërkombëtare, dhe me çfarë mase ky shtet sovran pranohet nga organizmat ndërkombëtar.
Konventa e Montevideos dha një grup kriteresh për shtetësinë, e të cilat sot janë standarde universale. Në nenin 1 të kësaj konvente parashihet që shteti duhet të ketë 1. Popullsinë e përhershme 2. territorin e definuar 3. qeverinë dhe më e rëndësishmja 4. Kapacitetin për të hyrë në marrëdhënie me shtetet tjera. Këto elemente janë bazë për njohjen e shteteve. Sipas të drejtës ndërkombëtare, elementi kryesor i shtetit është sovranitet, një shtet normal duhet me patjetër të ketë sovranitet të plotë të brendshëm dhe të jashtëm për të qenë palë në marrëdhëniet ndërkombëtare.


Shpresoj që jam i kuptueshëm. Më fal për vonesën por u mundova të jap sqarimet e duhura :)
 
Last edited:
Top