• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

çfarë është per ju letersia?

bella

Anëtar i Nderuar
Po lexoja tani duke pritur te me kape gjumi dhe me erdhi ne mendje kjo si tem e thash ta shkruaj para se te me ik frymezimi :p


Ajo që doja te dija është se çfarë është per ju letersia??? :po:


Me kujtohet kur profesori i letersis na vinte te lexonim strofa poezie me rradhe te gjithe. E me pas na jepte si detyre shtepie te mesonim mbi 3 faqe poezi ose na jepte detyre vere te lexonin libra jasht shkollore...Apo diktimet dhe hartimet që benin me tetvjecare (koha ime ...eh ishin te arta vitet e shkolles:p). ..Personalisht nuk është se kam një lloj te percaktuar leterare apo shkrimtari.....me pelqen cdo gje e shkruar me thellesi dhe me aftesin e sugjestionimit te fjales e historis. Por ato narrative dhe klasike i ve tek te preferuarit e mi.

Kush nga ne nuk është dashuruar me letersin nga pak, e kush nuk ka hedhur disa rrjeshta ne ditar apo edhe ne leter emocionet e një momenti. Letersia është mjeti i bukur i te shprehurit dhe te komunikuarit e ndjenjave dhe ekperiencave.është një art, një art i veshtir dhe i nevojshem per ti then botes ate që ndjejm.çfarë ju pelqen nga letersia? Cila form letrare ju pelqen....epike, narrative, komedi, romanx etj etj?....dhe keni shkruar ndonjehere ne jeten tuaj dicka ? pra keni shprehur ndjenjat tuaja, gjendjen tuaj shpirterore ne formen e shkrimit letrar???
 
Last edited:

eGo0sTyle

System Engineer
Pe: çfarë është per ju letersia?

Per mua letersia është djepi i njohurive njerzore...!
 

Morena

...Δʝɛя...
Pe: çfarë është per ju letersia?

Letersine sdi pse e kam dashuruar gjithmone.
Edhe zyshen që kam pasur ne shkolle te mesme kishte te njejtin interpretim me mua te veprave.
Poezite nuk me pelqejne edhe aq per te mos thene që gati gati disa i urrej.
Jo sepse jane te keqija por me duket sikur është një monotoni ne ca vargje (edhe pse nuk është ashtu)

Preferoj romanet ska rendesi lloji i romanit.
Mbaj mend që merrja librat fshehurazi nga bioblitekat sepse nuk lejonin me sh se dy (i ktheja serish normale )
edhe ne shtepi i lexoja serish fshehurazi :D

Lexoja dhe behesha personazh kryesor, fluturoja mendoja gjithe diten per ate veper.
Me mahnit letersia per mua ishte një bote tjeter, arratiesha aty, gjeja qetesi, hutim, trembje, frike.
Me magjeps akoma është sikur një dashuri e humbur (per shkak te puneve :( )
Them se një pjese e guzimit per te pasur endrra vjen nga kjo
dhe po një pjese e zhgenjimeve vijne serish nga letersia, por edhe pjesa e forces me te madhe nga ajo e merrja.

Dashuri budallaqe :D, per sh kohe ndryshova force te mendimit, te folurit te dashuruarit
Fillova te dashuroja cdo gje që me dukej mrekulli.
Nuk di nese doja shkrimtaret apo ate cf shkruanin,
por per mua letersia mbetet një bote akoma per tu zbuluar me shume.
Ua kam lakmi që shprehen aq bukur.
 

diku diku

Anëtar i Respektuar
Pe: çfarë është per ju letersia?

Thjeshte lexoj, thjeshte shkruaj, thjeshte ne një bote sa me te komplikuar....
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Pe: çfarë është per ju letersia?

Letersia,.është rilindja e shpirtit,.e enderrave,.e ideve e asja që dashurojm,.e asja që na lendon na gacmon,.dhe rrjedhshmeria e vagjeve është kenga e ketyre situatave njerzore,..pa letersi njerzit do ishin te varfer ne shprehje ne ndjenje dhe ne artin e te folurit te kuptuarit te dashuruarit dhe te perjetuarit te emocioneve njerzore.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: çfarë është per ju letersia?

Jam i pasionuar pas leximit, por me endje me te madhe lexoj nga literatura klasike. Disi ke klasikja gjeje veten, nga menyra dhe origjinaliteti se si kan shkruar ata, ata te medhenjet fare, Dostojefski, Tolstoi, Drajzer, Stendal e plot te tjere. Me bene pershtypje pershkrimet e imeta , te bukura, reale që bejn ata. Ata thjeshte kan shkruar per qejfin e tyre dhe jo per te tjeret. Freskia te cilen e gjene brenda veprave te tyre është thujase sikur te ishin shkruar dje e le me kur ke parasysh se ato mbijetuan tani e dy shekuj me radhe. Per mua jan te paarritshem. Bestselleret e koheve te sotme disi jane romane që lexohen me një dore :ciaoo:
 
Titulli: çfarë është per ju letersia?

Leximi me perben kenaqesi dhe menyre kualitative per ta kaluar kohen. është sikur te shohesh një film që nuk zgjat vetem një ore por vazhdon ndosha me dite apo jave. Thellohem shume kur lexoj dhe ndoshta kjo me ben që shpesh te dal nga realiteti me te cilin rrethohemi dhe hy ne një bote tjeter ndoshta me te guzimshme, me te frikshme apo dhe me te lumtur.

Sa kam qene ne shkolle kam lexuar shume vepra si te shkrimtareve tane shqiptare që jane perla te verteta e po ashtu edhe te shkrimtareve te njohur boteror. një kohe lexoja shume libra që kishin permbajtje psikologjike, kisha nevoj shume per to.

Per te shkruar dicka nuk kam provuar, e kam fjalen per ndonje poezi apo dicka te atille. Mirepo ditar po :), dhe kjo ka qene ne një periudhe kur pelqeja te shkruaja ate që e ndjeja tani është e kunderta ate që e ndjej dua ta flas me dike dhe sikur pertoj te shprehem ne një cop leter. Gjithsesi është gje e bukur :).
 

My Self

Born To Be Happy
Pe: çfarë është per ju letersia?

Mund ta permbledh me një fjale te vetme : FRYMEZIM !
 

Elushe

Vogëlushe
Pe: çfarë është per ju letersia?

është qetesim i trupit dhe i shpirtit. Me çliron nga merzia dhe shpesh here ne zhgarravinat per veten e mesoj një gje te re per veten që nuk e dija...
 

xhulio30

Anëtar i Nderuar
Pe: çfarë është per ju letersia?

....letersia.....është busulla që ka vetem një pol.....dijen.....
 

Quku

Marakli Krapit
Titulli: çfarë është per ju letersia?

Letersia per mua është llapazan tefter :D
 

jana80

Super Moderator
Staf në FV.AL
Titulli: çfarë është per ju letersia?

letersia per mua është :
kenaqesi, clodhje, enderrim, njohje, ballafaqimi , kurjozitet, është si një pjate që me jep gjithmone oreks per tu ushqyer me te.....
po kam shkruar dy libra...
 

Monique

Staf në FV.AL
Titulli: çfarë është per ju letersia?

I ke botuar jana? Kush jane titujt?
çfarë rshte letersia?
Dashuri është dashuri....mga ato me shikim te pare
O e dashuron , o e urren..
 

Zana1

Braveheart
Titulli: çfarë është per ju letersia?

Nuk është e preferuara e Ime , Por nuk është që nuk jam e dhene pas saj ... Me pelqen Vetem kur pasqyron realitetin dhe perputhet me ate .
 
Titulli: çfarë është per ju letersia?

Letersia nuk është tjeter vecse mjeshteri e marangozit ka thene Marquez!
Une e gjej veten mjaft,me pelqen te humbas duke i lexuar ato me vemendje,ndonjehere me terheqin aq shume sa e rilexoj dhe e rilexoj sikur te kete dale nga shpirti im një proze... Preferoj te lexoj me shume,dikur shkruaja e une ne moshen e adoloshences me shume poezi me sarkazem mes shoqerise dhe e kam akoma fletoren mbas kaq vitesh.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Titulli: çfarë është per ju letersia?

Ka situata ku letersia te lodh,dhe njeriu ka nevoje per një dore racionle dhe fjale pake, te forte që ta zgjoje nga "gjumi endrrimtar" letrar :))
Por perpos kesaj ngelet ajo çfarë paskam thene ne i postim pak me siper.
 

legjenda

Tetova
Titulli: çfarë është per ju letersia?

letersia te lodh nga lexim apo tregim poezi
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Letersia është një dore emocionesh që i ngrine neper germa ,per tua thene tjerve pa fjale por me shkrim.
 

Drejtori

Shkapallatauuuu....✌️✌️✌️
Shpirti yt rikrijohet dhe riformohet fosilizohet nepermjet letersise erotike... ;) :p
 

Monique

Staf në FV.AL
Letersine sdi pse e kam dashuruar gjithmone.
Edhe zyshen që kam pasur ne shkolle te mesme kishte te njejtin interpretim me mua te veprave.
Poezite nuk me pelqejne edhe aq per te mos thene që gati gati disa i urrej.
Jo sepse jane te keqija por me duket sikur është një monotoni ne ca vargje (edhe pse nuk është ashtu)

Preferoj romanet ska rendesi lloji i romanit.
Mbaj mend që merrja librat fshehurazi nga bioblitekat sepse nuk lejonin me sh se dy (i ktheja serish normale )
edhe ne shtepi i lexoja serish fshehurazi :D

Lexoja dhe behesha personazh kryesor, fluturoja mendoja gjithe diten per ate veper.
Me mahnit letersia per mua ishte një bote tjeter, arratiesha aty, gjeja qetesi, hutim, trembje, frike.
Me magjeps akoma është sikur një dashuri e humbur (per shkak te puneve :( )
Them se një pjese e guzimit per te pasur endrra vjen nga kjo
dhe po një pjese e zhgenjimeve vijne serish nga letersia, por edhe pjesa e forces me te madhe nga ajo e merrja.

Dashuri budallaqe :D, per sh kohe ndryshova force te mendimit, te folurit te dashuruarit
Fillova te dashuroja cdo gje që me dukej mrekulli.
Nuk di nese doja shkrimtaret apo ate cf shkruanin,
por per mua letersia mbetet një bote akoma per tu zbuluar me shume.
Ua kam lakmi që shprehen aq bukur.
Po mua që ende sot me ndodh ky fenomen, mos do thuash se jam me shume sec duhet iracionale?
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Po mua që ende sot me ndodh ky fenomen, mos do thuash se jam me shume sec duhet iracionale?
Ne fakt dje doja te shkruaja pastaj harrova.

I kam lakmi njerezit që nuk ndryshon me ky admirim ndaj librave.
Tani jo vetem që sme terheqin me..por gjej difekte gjithkund.
Disa kane teper detaje..disa pak.
Skam gjetur asnje ekuiliber mjaftueshem te mire...por ne fund jam une që kam ndryshuar ✌
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Letërsia është një shkarkim ndjenjash e mendimesh në letër. Të gjitha artet janë shkarkime ndjenjash, por në rrugë të ndryshme. Letërsia i shkarkon në letër, prandaj edhe quhet letërsi.
 

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Ne fakt dje doja te shkruaja pastaj harrova.

I kam lakmi njerezit që nuk ndryshon me ky admirim ndaj librave.
Tani jo vetem që sme terheqin me..por gjej difekte gjithkund.
Disa kane teper detaje..disa pak.
Skam gjetur asnje ekuiliber mjaftueshem te mire...por ne fund jam une që kam ndryshuar ✌
Nrysho rryme leximi kalo te filozofia tani.
Aty hutohet robi fare hahahahahahahaa.
 

Monique

Staf në FV.AL
Letërsia është një shkarkim ndjenjash e mendimesh në letër. Të gjitha artet janë shkarkime ndjenjash, por në rrugë të ndryshme. Letërsia i shkarkon në letër, prandaj edhe quhet letërsi.
Kjo vlen per ne diletantet që mund te konsiderohet shkarkim ndjenjash apo emocionesh, por shkrimtaret e medhenj....ose fjala shkarkim nuk është e duhura!
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Kjo vlen per ne diletantet që mund te konsiderohet shkarkim ndjenjash apo emocionesh, por shkrimtaret e medhenj....ose fjala shkarkim nuk është e duhura!
Fjala shkarkim, me kuptimin hedh ose shkruaj, nuk është gabim, kurse për ndjenjat dhe emocionet, kjo duhet shtjelluar pak.

Një poezi, tregim apo çfarëdo qoftë, duhet të ketë patjetër ndjenjë që të jetë e bukur, përndryshe është një shkrim robotik, të cilin mund ta shkruajë edhe një robot.

Ndjenjë nuk quhet vetëm dashuria. Edhe boshllëku, mërzia, dhimbja, urrejtja, pendimi, krenaria etj. quhen ndjenja. اdo gjendje shpirtërore dhe emocionale quhet ndjenjë.

Të gjithë njerëzit kanë ndjenja, por jo të gjithë kanë aftësi për t'i shkruar. Disa i shprehin më mirë e disa më keq. Mbase përcaktimi i saktë është ky: Letërsia është aftësia për të hedhur ndjenjat në letër.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
se di. ndonjeher me terheq, ndonjeher jo. ndonjeher mbushem me frymezim që po se hodha ne leter do plas, ndonjeher skam pike emocioni... gjthss i mbetem besnike poezive. ndoshta sepse me pak vargje thua shume
 
Top