• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

C'fare eshte paraliza e gjumit?

DeliriumMind

Even a white rose has a black shadow.
Mosha
30
Vendndodhja
BlackMoon
Titulli: C'fare eshte paraliza e gjumit?

Kam degjuar e kam lexuar e une por skam njohur ndonje te tille per kete kurreshtja me shume Moni,se kshu me te degjuar te duken si perralla ne fakt... O lolly e kisha per ato te 'gjithe-dijshmet' gjojash ty cte dogji lool :D
E kisha per ate qe the tek fraza e fundit dhe aty hyja dhe un perderisa dhe moni ka qe dje qe kerkon ti tregoj me gjat e me gjer.
Zana tha mir.. ju nuk besoni ne kto gjera...
Ti vet mesiper the qe jan te frikshme... e pranoj, s eshte per te gjithe.
Eshte si me mfol mu loverboy per allahun.
Un nuk kisha nai predispozicion si zana por njohjet e duhura.
 
Titulli: C'fare eshte paraliza e gjumit?

Po moj po e kuptova se per ke fjale e kishe por pikerisht ajo ste drejtohej ty se duket dikush qe vertet e ka perjetuar dicka te ngjashme ose te till nga shkrimi e duket kur shkruan sa per te bere te dijshmen qe merr vesh nga te gjitha fushat.. Mendoja se ishe e shkathet e kapje rabecka ne ere lool :eek:hh mos me zhgenjee tash ::cool:: :D
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Titulli: C'fare eshte paraliza e gjumit?

Ti pak me lart, i qenke pergjigjur lollyt , qe nuk i beson ... e mua me thuan na trego ndonje gje. Gjithsesi me mua ka te beje komunikimi-afrimiteti/ndjenja me boten tjeter , prandaj te thashe qe nuk e shikoj & mendoj si dicka Paranormale, nuk po flas per njerezit qe mendojne qe jane diku tjeter, fizikisht & psikologjisht. E kam thene edhe ne postimin me lart, qe nuk kam arritur ne k'te faze/gjendje...s'me ka ndodhur.
Zana besimi eshte dicka qe edhe ndryshphet nese dikush te tregon nje ngjarje apo jo dhe ti vendos sa besueshmeri ti japesh.
une nuk paragjykoj apo akoma me keq te tallem me dike nese ngre nje pretendim te tille.
Pjesa qe thua ti per lidhjen e ngushte nuk di kuj apo cfare lloj lidhjeje i referohesh, por nese behet fjale per lidhjen alias kujtimet me ata qe nuk jetojne me , besoj gjithkush e ka.

gjithsesi per mos dale nga konteksti sepse mbi kete teme nuk shoh asnje arsye per debat , une do doja shume te dija per kete lloj lidhje qe flet lolly, per arsyen se kam asistuar kete fenomen vetem tek njerezit qe jane ne prag te ikjes se tyre perfundimtare ,te cilet komunikojne me te pertejmen...por njerez te cilet gezojne nje shendet te mire jo...

kjo ishte ideja
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Titulli: C'fare eshte paraliza e gjumit?

E kisha per ate qe the tek fraza e fundit dhe aty hyja dhe un perderisa dhe moni ka qe dje qe kerkon ti tregoj me gjat e me gjer.
Zana tha mir.. ju nuk besoni ne kto gjera...
Ti vet mesiper the qe jan te frikshme... e pranoj, s eshte per te gjithe.
Eshte si me mfol mu loverboy per allahun.
Un nuk kisha nai predispozicion si zana por njohjet e duhura.
lolly une ste detyroj te me tregosh aspak, thjesht ngaqe me the se do me tregoje njehere tjeter me gjate kjo me shtyu te te pyes pse jo edhe insistoj,
Nese une them si besoj , si besoj deri ath kur skam te degjuar te kunderten dhe besimi eshte ne varesi timen...por qe te te emertoj ty me epitete e cmendur apo psikopate...te lutem
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: C'fare eshte paraliza e gjumit?

Tani tema perfshine disa fenomene, besoj ne baze te deklaratave qe japin ata qe kane kaluar episode te tilla. Mendoj qe cdo person ka eksperjencen e tij personale dhe me ndryshime me dike tjeter.
Posedimi i nje personi nga nje qenje shpirterore(fantazem apo thirreni si te doni), nuk ka te beje me paralizen e trupit ne gjume. Kam kerkuar mjaft per mbi keto argumente, dhe me kujtohet nje deshmi e nje personi qe kishte bere 10 muaj burg sepse keq-trajtonte guran gjate nates duke e rrah me grushta, dhe ai reklamohej gjithmone i pa fajshem se nuk kujtohej te kete bere per nje gjest te tille. Pra kjo nuk mund te quhet paralize gjumi, pasi ky tipi ngrihet e kryen vepra, dhe me nje kujtese te fshire nga memorja.

Per paralizen e gjumit, per te cilen ju flas me kompetece pasi e perjetoj (kur ju teket atyre te me bejne vizita) eshte komplet e ndryshme. Nuk leviz dot asnje muskul, biles them me vete mqs nuk leviz dot po provoj te leviz gishtin e vogel te dores ose te kembes, apo te flas dicka qe te provoj se trupi fizik pergjigjet. E kote!! Jam komplet koshent per situaten, e di shume mire qe ata momente nuk i perkasin jetes materjale pasi keta figura hyjne nga te gjitha anet -dera dritarja edhe pse jane te mbyllura. Depertojne murin e dhomes sikur te jete mur mjergulle dhe jo tulla e beton. Drejtohen drejte meje dhe me rrethojne e nuk kuptoj se c'duan nga une, kerkoje te mbaj distace qe te fitoj kohe per riflektim. Nuk degjoj asnje ze as zhurma nga ata, nuk me duken te kendshem ndosha pse nuk jam ne ate nivel kofidecash per komunikim, pasi as une nuk flas dot.

Kjo mund te zgjase per pak min, dhe shpjegohet(me cfare kam lexuar) se trupi nuk pergjigjet sepse eshte ne gjume te thelle qe quhet shkencerisht faza REM. Ndersa truri eshte i zgjuar i cili udhton per llogari te tij ne ato dimencione jo reale(materjale).
 
Titulli: C'fare eshte paraliza e gjumit?

Lauri pra ju jeni ne gjume normalisht dhe eshte sikur shikoni enderr,si gjendje kome. Ata kur ju vizitojne i shihni ne te njejtin ambient ku flini apo e shikoni veten diku tjeter,ndoshta i zgjuar ne kembe i ulur se di! Dhe keta qe ju vizitojne ju thoni se i shihni,si duken ata cfare pamje kane?

Pyetja tjeter nga cila moshe filloi te ndodhe kjo,keni kaluar ndonje travme psikologjike ndoshta ate kohe dhe nese vazhdojne tju vizitojne ende keto fantazma?
 

Moonlight

Shine like a Moon!
Staf në FV.AL
Titulli: C'fare eshte paraliza e gjumit?

Lauri ajo ceshtja e posedimit dhe humbjes se koshiences per veprimet....lidhet me ate cka une them
Ska lidhje me fantazmat por me alter-egot.
Ato dominojne mbi ty dhe ti nuk je as i ndergjegjshem por as kujton cke bere.

Nderkohe kjo e paralizes qenka e me komplekse.
Sa te mistershme jane ndodhite rreth nesh
 

Aki

misfit
Titulli: C'fare eshte paraliza e gjumit?

Un vazhdoj te jem kurioze sepse nuk e cova deri ne fund punen... e vetmja nat qe mund te them qe ka pas plot kontroll tek un, isha e dehur. Koshiente ama... prezente si spektatore dhe asgje tjeter. Fakti me interesant eshte qe personi me te cilin isha ate nat me tregoj 1 vit me pas disa gjera qe sot me fiksuan akoma me keq dhe mbojne te jem penduar qe bera kaq hapa mbrapa. Natyrisht ai akoma sot nuk di ti japi shpjegim sepse sdin gje...
Nuk e din se si mund ta marri personi tjeter...
Nese do te flasim nje dit... do te tregoj me gjer se ktu boll mkan marr per crazy.

Me kujtove nje copeze dialogu nga Alice in Wonderland qe sa here me jepet mundesia e them, keshtu qe po ta them dhe ty :)

-Have I gone mad?
-I'm afraid so, you are entirely bonkers. But I'll tell you a secret, all the best people are. :)


.
.
.
.
Sa per temen, pa dashur te ofendoj dike, nuk i besoj keto gjera, po nuk them dhe absolutisht nuk ekzistojne, patjeter duhen fakte, po kush t'i vertetoje se :)
REM eshte gjume i thelle dhe ne vertete jemi shume larg teknologjise per te zbuluar ne hollesi te gjitha funksionet e trurit, prandaj mendoj qe lojerat qe na i ben truri jo perhere jemi ne gjendje t'i dallojme ne jane te verteta apo jo edhe halucinacionet duken shume reale, aq sa mezi behet dallimi nga ata qe i perjetojne. Sa per ekzistencen e dimensioneve dhe qenieve tjera nuk e di, po interaksionin e tyre me ne..ehh pak si e dyshimte.

Sa per ate qe thote Monique, alter-ego, do e kete mbase per njerezit me personalitete te shumefishta? Me kane intriguar perhere, po psikologjia me sa e di i quan holy grail, domethene edhe ekzistenca e tyre diskutabile eshte edhe pse do ishte shume e logjikshme posedimet te shpjegohen nga ajo pikepamje.
 

Lauri

Anunnak
Vendndodhja
Toscana
Titulli: C'fare eshte paraliza e gjumit?

Lauri pra ju jeni ne gjume normalisht dhe eshte sikur shikoni enderr,si gjendje kome. Ata kur ju vizitojne i shihni ne te njejtin ambient ku flini apo e shikoni veten diku tjeter,ndoshta i zgjuar ne kembe i ulur se di! Dhe keta qe ju vizitojne ju thoni se i shihni,si duken ata cfare pamje kane?

Pyetja tjeter nga cila moshe filloi te ndodhe kjo,keni kaluar ndonje travme psikologjike ndoshta ate kohe dhe nese vazhdojne tju vizitojne ende keto fantazma?
Une shpjegova cfare mbaj mend gjate atyre momenteve. Jam ne gjume dhe nuk bej dot asnje levizje dhe kjo me ben shume nervoz ne ate realitet imaterjal. Preferenca ime per nje gjume te mire eshte te fle permbys, dhe kujtesa per kete episod eshte se shoh te gjithe dhomen perfshire tavanin ndoshta dhe ne kembe perballe tyre duke u perpjekur per ndonje hap indjetro, kjo do thote qe jam jashte trupit ose ndryshe nga pozicioni i trupit fizik. Shqetesimet e mia ne ato memente eshte vetem pse nuk leviz e nuk flas, dhe asgje tjeter.
Kur kjo gjendje sureale mbaron, e gjithe skena e meparshme zhduket. Riperseris te gjithe ate skene te pak sek. me pare ne memorje dhe them: ok , varja, paskem qene ne gjume(edhe pse e njhoh me kohe kete situate qe risperseritet po e njejta skene).

Me kojtohet qe me ka ndodhur dy here mbrenda nje nate, ashtu sikur kalojne vite dhe nuk perseritet. Hahha nuk ka sgje psikotike ne kete mes, sepse sa mbaron kjo "komedi" kthehem e ja fus gjumit ne krahun tjeter si nje qengj. Dhe as nuk jam paraqitur kurr perpara doktoreve per konsulta, e kam mbajtur mbrenda vetes gjithmone dhe pa fol kurr me asnjeri. Deri sa kam hasur ne disa artikuj me deshmi te ngjashme si kjo, dhe qe na quhet "paraliza e gjumit".
Dhe as nuk me interesojne me tej dimencionet paralele. Ne te kunderten do lexoja A. Dante, ai fliste dhe udhtonte lart e poshte me "ata", miqt e mi..;)
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: C'fare eshte paraliza e gjumit?

eh sa her mkap gjat nates, dridhem sikur me mzen shtylla tensionit
 

thefallen

Antarë
Titulli: C'fare eshte paraliza e gjumit?

Nuk me ka ndodhur qe te shkoj kaq larg ..... ama jam goxha e lidhur me boten tjeter, them qe eshte thjeshte nje dhunti e falur nga natyra , nuk e shikoj/mendoj/konsideroj si dicka paranormale.
e lidhur me boten tj ne cmenyre?deri ku arrin dhuntia jote ?
 
Top