• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

çfarë është NATO?

Loyalty

Anëtar i Nderuar
NATO është shkurtimi i North Atlantic Treaty Organization, ose me sakte, Oraganizata e Mbrojtjes Nordatlantike që ka si qellim bashkepunimin internacjonal per mbrojtjen e vendeve anetare.
1949 - Njohja e NATO-s me mbeshtetje te Paktit Atlantik, ne 4 prill 1949 ne Washington DC.

Masa e Traktatit, nenkuptohet qarte ne artikullin 5 i cili thote:

"Shtetet anetare bien dakord me njera tjetren që cdo goditje e armatosur ndaj një ose disa prej atyre, ne Europe ose Amerike Veriore, duhet konsideruar si goditje ndaj gjithe bllokut te NATO-s prandaj nese kjo gje ndodh, secila prej tyre ushtron te drejten e vetembrojtjes individuale ose kolektive, te njohur nga artikulli 51 i statutit te Kombeve te Bashkuara, duke perdorur armet derisa te risjelle sigurine e meparshme ne zonen Nordatlantike"


Kjo mase u morr per shkak te një goditje-je te mundshme nga BS e cila nuk ndodhi kurre, megjithate kjo mase u perdor per here te pare ne 12 shtator 2001 si pergjigje e goditjes se kullave binjake ne N.Y.


çfarë mendoni per kete lloj politike?
Mendoni se është e vlefshme NATO?
 
Last edited:

orakulli

Anëtar i Respektuar
Nato është berthame e ushtrise se ardhshme te qeverise boterore.Ajo do te mbroje njerezimin jo me nga lufta midis kombeve dhe shteteve por nga cdo e keqe e mundshme që do te lindi brenda vetes si dhe nga cdo agresin i mundshem që do ti vije tokes nga jasht saj,si ato te formes natyrore ashtu edhe kunder civilizimeve te mundshme negative te hapesires.
 

fcbesia

Anëtar i Respektuar
Se di Viola en është kjo ne vendin e duhur,pasiqe Nato nuk është organizate ekonomike???
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Se di Viola en është kjo ne vendin e duhur,pasiqe Nato nuk është organizate ekonomike???
Jam ne pritje te nenforumit te ri:D
S'kam ku ti ve keto info...dhe i vura tek nenforumi ku jam vete moderatore:)
Do ve dhe info te tjera prandaj;)
 

silvana

Anëtar i ri
Titulli: çfarë është NATO?

nato........nate mo,,,erresire nga shperthimi big bang-ut,,,pa drita tane shqiptaret ane e mbane globit.ka lezet kjo marreveshje,,,
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: çfarë është NATO?

Nato or (North Atlantic Trity Organization) është një organizate ushtrarake por dhe civile që merr masat per shuarjen e konflikteve te armatosura neper bote dhe risjelljen e paqes.

Nato ka luajtur një rol te mire ne interes te shqiptarve ne rastin e Kosoves por dhe ofrimit te fteses se shqiperise nen umbrellen e saj gje që perfundimisht merr statusin ne prill te ketij viti dhe duhet te ndimoje që dhe kosova te behet antare Natos.
Nato ka dobi te madhe per paqen, por dhe obligime te medha dhe shresoj që shqiptaret te jene me te miret.

mendimi im është se NATO duhet te kete një shtrirje Europe-Amerike dhe asnje shtrirje pajtimi me Rusine ,Kinen,Indine,Brazilin, ndryshe do ti bie vlera.
 

Legally_Sweet

If you’re a bird, I’m a bird
Staf në FV.AL
Pe: Titulli: çfarë është NATO?

Nato ka luajtur një rol te mire ne interes te shqiptarve ne rastin e Kosoves por dhe ofrimit te fteses se shqiperise nen umbrellen e saj gje që perfundimisht merr statusin ne prill te ketij viti dhe duhet te ndimoje që dhe kosova te behet antare Natos.
Nato ka dobi te madhe per paqen, por dhe obligime te medha dhe shresoj që shqiptaret te jene me te miret.
Jam dakort që NATO ka qene hero per Kosoven por sa legjitime ishte nderhyrja ne Kosove është ceshtje tjeter. NATO duhet te luaj rolin e mbrojtes se vendeve anetare, sigurimin e paqes dhe perhapjen e demokracise. Ama kur ky roli kthehet nga mbrojtja ne sulm atehere del jashte sferes per te cilen ishte krijuar dhe nuk hyn me ne pune. Pasi ne vend që te mbroj dhe minimizoj konfliktin, ne fakt krijon me shume krize. Edhe ka plot shembuj ku operacionet e NATOs kane shkuar keq dhe kane ngjallur debat.
Kshu që derisa ti qendroj besnik qellimit per te cilin është krijuar është ne rregull dhe na nevojitet si organizate, sidomos ne ditet e sotshme ku kercenime te reja shfaqen dita dites.
 

Odeon

Relax
Nato është organizate ushtarake ashtu siç pershkruhet edhe ajo vete e cila orkestrohet mire dhe bukur nga amerikanet dhe anglezet kryesisht, te gjitha te tjerat jane dokrra.

Paradoksi i kesaj organizate është te shperndaje neper bote demokracine gje e cila nuk reflektohet ne asnje nen te saj. Sot Nato shkel ligjet që ka krijuar vete, fjala vjen Afganistani, Libia, iraku, ku edhe vete anetaret e saj pranojne që jane jashte kontekstit te tyre.

Dhe qershia mbi torte Siria..... Siria aktualisht nuk po sulmon asnje shtet tjeter dhe aq me pak Nato-n pra deri ketu ska asnje ekuivok mbi ligjin.

Dhe pyetja; çfare ben Nato ne afganistan prej sot e 15 vitesh? Po ne Siri? Po libine pse shkaterruan? Iraku sot është tmerri i jetuar i shekullit 21, kjo fale Nato-s.

Nato është një strukture manipulative per te ngopur oreksin e ujqerve.
 
Top