Cfare eshte gruaja?

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Cfare eshte gruaja?

ju lutem te hidhni ne kete teme disa mendime me vlere mbi figuren femerore!
po filloj une, e frymezuar nga nje poezi qe me ka lene shume mbresa:


kur nje grua hap syte, zgjohet agimi

kur nje grua vishet, celin trendafilat

kur nje grua leviz, rrjedh nje perrua me uje te kristalte

kur nje grua takon ate qe i eshte falur, gjen vetveten

kur nje grua sherben, drejton filarmoniken e new yorkut

kur nje grua del nga shtepia, shtohet nje rreze djellore

kur nje grua takon boten, pasuron jeten

kur nje grua punon, ben nje tantelle

kur nje grua ushqehet, shtyn dhurimin

kur nje grua ndalon, shpirti i saj ecen

kur nje grua uleret, eshte nje bubullime ne qiell te paster

kur nje grua qan, bashkohen dhe yjet me te

kur nje grua qesh, eshte festa e lumturise

kur nje gruan deshperohet, eshte eklipsi i kozmosit

kur nje grua mendon, humbet ne hapesire

kur nje grua eshte e trishte, eshte vete trishtimi

kur nje grua dashuron, dashuria nuk ka me kufij

kur nje grua eshte nene, eshte vetem zemer

kur nje grua shplodhet, eshte roje ndaj jetes

kur nje grua kalon kohen, vetem koha kalon

kur nje grua eshte grua, ajo eshte esenca e burrit!

no coment like
 

scorpione29

Anëtar i Respektuar
Pe: Cfare eshte gruaja?

....gruaja eshte nje univers shume i madh...dhe i pa zbuluar akoma ne gjithe qenien e saj...a munde te zbulohet pafundesia me misteret e saj ?...por sidoqofte eshte universi me i bukur ne cdo drite, hije, mjegullnaje me gjithcka qe e perbene ate..........
 

Aren

Anëtar i Respektuar
Pe: Cfare eshte gruaja?

Nje plak i mencem pati thene:

Gruaja eshte gjysma e dynjase(botes) dhe gjysma tjeter jane femijet!

Gruaja pra per mashkullin eshte simboli i lumturise ose pakenaqesise.
 

MasteR

I'm offline
Pe: Cfare eshte gruaja?

gruaja eshte grua...smund te krahasohet me azgje eshte unike...
 

Gegë

Antarë i ri
Pe: Cfare eshte gruaja?

"Bisedë e gjatë, kuptim i shkurtër: rrugë me akull për gomaricen."
 

Arfenilla

Themelues i Forumit
Titulli: Pe: Cfare eshte gruaja?

....gruaja eshte nje univers shume i madh...dhe i pa zbuluar akoma ne gjithe qenien e saj...a munde te zbulohet pafundesia me misteret e saj ?...por sidoqofte eshte universi me i bukur ne cdo drite, hije, mjegullnaje me gjithcka qe e perbene ate..........
sa bukur e ke pershkru
 

Ylli-1

Etnoshqiptar
Titulli: Pe: Cfare eshte gruaja?

Nje plak i mencem pati thene:

Gruaja eshte gjysma e dynjase(botes) dhe gjysma tjeter jane femijet!

Gruaja pra per mashkullin eshte simboli i lumturise ose pakenaqesise.

Me kete sa po kuptoj une bota permban vetem gra dhe femije....ku mbeten burrat?

Nje fjale e popullit thote: Burri eshte koka e shtepise, por gruaja eshte qafa...(e merrni me mend kush ben dert dhe kush dirigjon ne shtepi)
 

Zana1

Braveheart
Titulli: Cfare eshte gruaja?

S'ka garanci :S
 
Titulli: Cfare eshte gruaja?

..Nje grua e keqe te mbyll deren nje grua e mire te nderon.,e pazevendesushme dhe nje mister me vete..smund ta njohesh kurre plotesisht...
 

Nicktjeter

Antarë i Respektuar
Titulli: Cfare eshte gruaja?

Qe tiu tregoj nje barcalete te vertete
Sot tha nje shok, une kam ca kohe qe po me iken ai mendimi per femren qe eshte e brishte delikate
Ia si jeni ju, vec flisni trashe (dialekt) fshatare taman pa pike delikatese as ne te folur

U ngreh nje shoqe e tha, edhe per mua nuk ekziston me princi i kalter qe ben gogesima e rrin duke bere pola 24 ore ne 24 lol

Si perfundim kot qe e ngreme nj-tj ne shkalla agimi e perendimi ne shtepi ku don te rrish per qejf tat
me kembe te hapura ne divan te gjithe = jemi.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Cfare eshte gruaja?

Buk me aerokrem eshte
 

Jetmira

Antarë i Respektuar
Titulli: Cfare eshte gruaja?

Nje plak i mencem pati thene:

"Gruaja eshte gjysma e dyniase(botes) dhe gjysma tjeter jane femijet!"

"Zoti i shperblen sherbetoret e vet jo me ar e me argjend, por me nje grua te mire!" [Bibel]

Gruaja pra per mashkullin eshte simboli i lumturise ose pakenaqesise.
 
Top