Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Hartini

Antarë i Respektuar
E kisha degjuar nga brezi i vjeter kete mendim , por te shprehur ne menyre me te rezervuar , por tani eshte nje autore franceze qe del ne kete konkluzion ne librin e saj me te ri , Burrat , dashuria dhe tradhtia.

Marisa Vajan , kjo autore franceze , e divorcuar nga nje martese besnike para shume vitesh dhe me shume pervoje jetsore , duket se ka per misjon rehabilitimin e tradhtise bashkshortore me librin e saj .
Ajo shkon deri aty sa tradhtin ne çift ta quaj si shenje te mire , diçka qe tregon se çifti po jeton , po shijon , po konsumon po gezon dhe fundja a nuk eshte kjo jeta.
Statistikat e publikuara ne librin e saj tregojne se kater francez ne dhjet e tradhtojne gruan dhe se burrat besnik jane ata qe kan karakter te dobet dhe tek ta babai ska qene shume i pranishem fizikisht ose moralisht qe tu formoje karakterin e burrit te vertet. Fidelet(Besniket) kan ne mendjen e tyre nje imazh krejtesisht te idealizuar te babait ne familje dhe te rolit te tij . Ata nuk jane aspak elastik dhe ju mungon fantazia si rezultat i ketij idealizmi dhe per kete nuk jan ashtu siç duhet te jen ne rolin e tyre te vertet.

Burrat ne pergjithesi ,thekson ajo , nuk tradhtojn sepse nuk i duan me grat e tyre , perkundrazi , por thjesht ngaqe kan nevoje per me shume liri , me shume oksigjen ,me shume adrenalin dhe pse ne shpirt jan monogam .
Keta burra nuk duhen ndershkuar per tradhtit e bera , pasi nuk arrijn ti shmangin dhe gruaja duhet ti perjetoj keto tradhti si çliruse dhe per veten e saj dhe te jetes se çiftit.

I solla ne forum idet dhe mesazhet qe autorja fraceze ka dashur te percjelle
me librin e saj , pasi kendveshtrimi mu duk interesant dhe autorja me pervoje.
Mesadhi eshte i qarte , tradhtia nuk eshte katastrof , por pjese e jetes dhe duhet jetuar pa paragjykime.
 
Redaktimi i fundit:

TinkyPinky

🎈Stay wild moon child ❤️
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

prandaj dhe un si jap shum hsum liri hahahaa boj shaka
tboj ca te doj :D
ky argoment me pelqen tejmase...
por fajin fajin...ja vej atyre "FEMRAVE"
....ka icik si shum...por kulmi eshte kur nje mashkull lidhet dhe kto bejn me keq...
normal qe nje mashkull zdo thot jo....njeri me ndjenja eshte dhe ai
 

ida angel

:)
V.I.P
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Interesant materiali , duhet te jemi te ndergjegjshem se tradhetia eshte pjese e jetes .
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Njeriu sa te rron edhe degjon. Duke lexuar nje liber hasa ne nje nga keto konkluzionet qe vertete nganjehere na sjellin ne dyshime dhe pozita te evshtira sa s'duam as te mendojme. Shkruante:''Martesa eshte nje kala brenda se ciles ndodhen te tradhetuarit, ndersa, ke dera e saj eshte vargu i cifteve qe presin ne radhe per tu tradhetuar''!
Ne si njeres, u ikim debateve te nxehta, apo debateve qe na djegin duart.
A eshte e mire tradhetia? Them se jo. A ndodhe tek ciftet? Them se po.
A munde ti resistojme? Kurre mos thuaj kurre. Ta besh rutine mendoj se nuk eshte ide e mire. Edhe tradhetia, ndoshta, them ndoshta duhet te kete objektive dhe nese munde te themi nje far lloj arsye,por, kurren e kurres te mos shenderrohet ne rutine. :gjujpeshk: Sa llafoset veshtire ne keso tema:lexim::lexim:
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

E kisha degjuar nga brezi i vjeter kete mendim , por te shprehur ne menyre me te rezervuar , por tani eshte nje autore franceze qe del ne kete konkluzion ne librin e saj me te ri , Burrat , dashuria dhe tradhtia.

Marisa Vajan , kjo autore franceze , e divorcuar nga nje martese besnike para shume vitesh dhe me shume pervoje jetsore , duket se ka per misjon rehabilitimin e tradhtise bashkshortore me librin e saj .
Ajo shkon deri aty sa tradhtin ne çift ta quaj si shenje te mire , diçka qe tregon se çifti po jeton , po shijon , po konsumon po gezon dhe fundja a nuk eshte kjo jeta.
Statistikat e publikuara ne librin e saj tregojne se kater francez ne dhjet e tradhtojne gruan dhe se burrat besnik jane ata qe kan karakter te dobet dhe tek ta babai ska qene shume i pranishem fizikisht ose moralisht qe tu formoje karakterin e burrit te vertet. Fidelet(Besniket) kan ne mendjen e tyre nje imazh krejtesisht te idealizuar te babait ne familje dhe te rolit te tij . Ata nuk jane aspak elastik dhe ju mungon fantazia si rezultat i ketij idealizmi dhe per kete nuk jan ashtu siç duhet te jen ne rolin e tyre te vertet.

Burrat ne pergjithesi ,thekson ajo , nuk tradhtojn sepse nuk i duan me grat e tyre , perkundrazi , por thjesht ngaqe kan nevoje per me shume liri , me shume oksigjen ,me shume adrenalin dhe pse ne shpirt jan monogam .
Keta burra nuk duhen ndershkuar per tradhtit e bera , pasi nuk arrijn ti shmangin dhe gruaja duhet ti perjetoj keto tradhti si çliruse dhe per veten e saj dhe te jetes se çiftit.

I solla ne forum idet dhe mesazhet qe autorja fraceze ka dashur te percjelle
me librin e saj , pasi kendveshtrimi mu duk interesant dhe autorja me pervoje.
Mesadhi eshte i qarte , tradhtia nuk eshte katastrof , por pjese e jetes dhe duhet jetuar pa paragjykime.

une tradhetoj dhe do tradhetoj vec mjer ajo grua qe ka mua. lol

gruaja te perdoret si thes per femije kaq, dashnorja per sex

hahahahhaa
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Burri qe tradheton....mos mendoj qe eshte me mashkull kur e ben kete gje...
Te mendoj si do ndihej ai nqs do ishte i tradhetuar...
Lereni menjeane mendimet e shekullit kaluar....femra ka VLERE...e mesoni tja respektoni vleren
 

Burrel1924

Anëtar i Respektuar
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Burri qe tradheton....mos mendoj qe eshte me mashkull kur e ben kete gje...
Te mendoj si do ndihej ai nqs do ishte i tradhetuar...
Lereni menjeane mendimet e shekullit kaluar....femra ka VLERE...e mesoni tja respektoni vleren

po se ka vlere duhet te tradhetohet sepse si dashnorja dhe gruja femra jane,

apo deshe te thuash se dashuria midis ciftit ka vlere se kjo ka ndryshim.

burri i mencur rrin tek dashnorja dhe vdes tek gruaja,

e shikon qe na erdhi dita te kemi nga kater gra si ne kohen e sulltanit, lol
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Themelues
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

THash qe GRUAJA( me kuptimin e femres me cilen je martuar) ka vlere...
Nqs sdi ta respektosh mos u marto...
Eshte gje e ulet te kesh 2 shtepi....

Po vrapove mbas 2 lepura ...sdo kapesh asnje


ps: ty do te vinte mire sikur gruaja jote - mamaja femijeve te tu te te tradhetonte?
 

uliks

Anëtar i ri
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Merry Christmas ..Kur dashuron eshte e veshtire te tradhetosh,sexi eshte gje tjeter..
 

karadak

Antarë i ri
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

ne Finland (Espo)dashnorja ka trathtu dashnorin dhe ki far trimi ka vrar ate dhe shkon ne market e i vret 4 tjer dhe sdisa i plagon(ndoshta aty ka qen aj dashnori tje)
 

Opium

Dyrrah
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Duhet te tradhetosh qe te kesh karakter te fort lol mos me beni per te qesh ...
Pa me thoni pak kur ju shajn nga gruaja apo kur ju tradheton gruja si ndjeheni??
Perdersia keni ber nje zgjedhje mbahuni tek ajo sepse njeri sjua ka dhen me zor ;)
 

inushja2

preshevare
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Nese nje burre na qenka buRRe kur tradhtoka ...?? ca te the,m do preferoja nje me "pak" burre looool

Ka shume menyra te tjera per te mbyt monotonin qe mund ti sillte rutina nje cifti, e kjo vetem duke ber bashke gjera interesante te dy si cift, gjera te paprovuara me par, aventura te reja, gjithmon te dy se bashku, pa patur nevoj per nje te tret !
Mbase mund te duket naivitet nga ana ime, por vazhdoj te mendoj qe kur ne nje lidhje, ndjehesh i/e kenaqur, e plotesuar ose kompletuar nga partneri sdo ta ndjesh nevojen e nje tjetri/e
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Ka disa te verteta te hidhura qe eshte me mire ti quajme bashkarisht genjeshtra...
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Ka disa te verteta te hidhura qe eshte me mire ti quajme bashkarisht genjeshtra...

Kjo eshte me mire se sa te diskutohet mbi buRReri apo se kush tradheton me shume :lexim::lexim:
 

*Linda*

Lost out in the desert
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Puna e kesaj shkrimtare qenka si puna e nje shkrimtare Italiane, e cila per te pas sukses ka titulluar librin e saj "Premtoja te gjithve mos ja jep askujt".
Gjithsesi duke ju rikthyer temes, ky eshte thjeshte mendimi i nje femre franceze e cila e ka per pune te shkruaj romane. Se sa komplekse te brendshme ka kjo shkrimtare problem i saj. Nqs e quan normale qe burri e saj ta tradhtoje per te qene burre me karakter ather eshte ajo qe eshte femer pa dinjitet! Kur ne mes te ciftit dikush tradhton, s'eshte gjithmon faji i atij qe ka tradhtuar.. duhet te shohim mos partneri jone kerkon dicka me shume qe s'kemi dite, s'kemi kuptuar.. s'kemi qene te afte ti japim. Nuk eshte pune karakteri ketu. Eshte pune sa vlersojme veten, partnerin, moralin dhe etiken tone. Ketu eshte thelbi!
 

Elushe

Vogëlushe
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Po pra se eshte burrerore te tradhetosh. T'i mçifesh gruas e te bredhesh neper hotele me te tjera, kjo tregon nje karakter te forte, te permbajtur dhe ne kontroll te paimagjinueshem te ndjenjave dhe te vetvetes.
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Puna e kesaj shkrimtare qenka si puna e nje shkrimtare Italiane, e cila per te pas sukses ka titulluar librin e saj "Premtoja te gjithve mos ja jep askujt".
Gjithsesi duke ju rikthyer temes, ky eshte thjeshte mendimi i nje femre franceze e cila e ka per pune te shkruaj romane. Se sa komplekse te brendshme ka kjo shkrimtare problem i saj. Nqs e quan normale qe burri e saj ta tradhtoje per te qene burre me karakter ather eshte ajo qe eshte femer pa dinjitet! Kur ne mes te ciftit dikush tradhton, s'eshte gjithmon faji i atij qe ka tradhtuar.. duhet te shohim mos partneri jone kerkon dicka me shume qe s'kemi dite, s'kemi kuptuar.. s'kemi qene te afte ti japim. Nuk eshte pune karakteri ketu. Eshte pune sa vlersojme veten, partnerin, moralin dhe etiken tone. Ketu eshte thelbi!

Ky komenti mu duk shume objektiv.
Kur e lexova kete artikullin mendova se idet qe autorja percjell
kan te bejne me karakterin e saj , me menyren e te konceptuarit te saj ,
ose eshte thjesht nje liber komercal qe me idet e veçanta qe jep ,
pretendon te kapi nje klientel te veçant , ndoshta me pak te kultivuar.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Lidhur me knkluzionin qe kemi ketu per debat nga nje liber pak kontravers nuk besoj se munde ta gjykojme apo te bazohemi ne gjera konkrete pasi qe kemi shume pak nga ai liber. Lidhur me trahdetin ne cift une them se ajo nuk njeh gjini dhe ndarja e saj ne gjini munde te them se shkaktojme diksriminim te njera gjini pasi qe tradhetia realizohet ne menyre te barabart nga dy gjinite.
Tradhetia ne cift eshte teme mjafte e nxehte per tu diskutuar sepse asnjeri nga ne nuk munde te imagjinoj veten aq poshte sa per ta pranuar se jetojme ne nje shoqeri ku tradhetit nuk jane ndodhi te rralla. Kjo nuk po ndodhe vetem te ne dhe vetem ne kohen tone. Kam pershtypjen se marredheniet kishin qene te rregulluara ne keet menyre pothuajse ne cdo periudhe shoqerore. E dikujt, si kesaj gruas i plasi delli dhe doli ballehapur perderisa te tjeret jetojne duke genjyer vetes se kane bere nje jete delire. Nuk them se gjithkush ne kete jete mbarte tradhetine mbi kurrizin e vet por kam pershtypjen, me sa shoh rrotull, se nje pjese mjafte e konsiderueshme e cifteve bashkjetojne me te. Ndoshta dikujt do ti duket budallallek kjo cfare po them por ne nderdije te gjithe e kuptojme se kjo eshte nje realitet i hidhur. A eshte burreri apo jo u mbetet psikologeve ta percaktojne. :ciaoo:A bene pjese burreria ne psikologji? Kam pershtypjen se burreria eshte shume relative ne kieso momente!
 

Karamele Zana

Anëtar i Nderuar
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Mbase ky liber eshte nje justifikim per kete zonje qe mendon se nje grua qe nuk tradheton eshte sherbetore, e padale, e pa emacipuar, e prapambetur... Dhe cben kjo, shkruan dicka qe t'a beje nje burre krenar per tradhetine e tij, per te mbuluar te sajen... Bukur!

:lexim:
 

Ketrushe

Pianistia
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Kjo me te vertye eshte per te ardhur keq,me cfare llogjike kur burri tradhetonka qenka i forte dhe kur jo i dobet ne karakter.....pffffffffff
A mendojne ato meshkuj qe tradhetojne se kane mama,moter,kusherire,shoqe ose vajzen e tij??
E mendojne keto meshkuj si do ju vinte tu tradhetonin rrethin e tyre te ngushte femeror??

Mund te pergjigjet kush ketyre pyetjeve?
 

Hartini

Antarë i Respektuar
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Kjo me te vertye eshte per te ardhur keq,me cfare llogjike kur burri tradhetonka qenka i forte dhe kur jo i dobet ne karakter.....pffffffffff
A mendojne ato meshkuj qe tradhetojne se kane mama,moter,kusherire,shoqe ose vajzen e tij??
E mendojne keto meshkuj si do ju vinte tu tradhetonin rrethin e tyre te ngushte femeror??

Mund te pergjigjet kush ketyre pyetjeve?

Ketrushe , morali eshte ne perpjestim te zhdrejt me moshen,
Kjo do te thot qe kur je i ri ne mosh morali eshte ne maksimum
dhe duke u rritur , morali zvogelohet dhe shkon drejt zeros.
 

fight_cllub_al

demton_rende_shendetin
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

burrit qe nuk tradheton gruan e tij ... nuk i eshte dhene akoma rasti
 

§*dori*§

ღ..in stanby..ღ
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Burri qe tradheton....mos mendoj qe eshte me mashkull kur e ben kete gje...
Te mendoj si do ndihej ai nqs do ishte i tradhetuar...
Lereni menjeane mendimet e shekullit kaluar....femra ka VLERE...e mesoni tja respektoni vleren

:dong::dong: shuuuuuuuuuuum dakort me ty......cjane kto budalliqe mor amon.......burrat fatkeqsisht tundohen leht kte e dim t gjith po nga kjo t dalim qe 1 burr qe nuk tradhton dhe esht korrekt ndaj partneres nuk paska karakter m duket absurditet mua.......pastaj se kush tha qe gruja "thes" x fmi e dashnorja per sex t kete kujdes se mos ja punon dikush tjeter aren e tij meqe "ky" punon arat e t tjerve......nejse muhabet maskiskilist ky.i dont like it.........:lexim:
 

mirela

DODONA hajmali
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

une tradhetoj dhe do tradhetoj vec mjer ajo grua qe ka mua. lol

gruaja te perdoret si thes per femije kaq, dashnorja per sex

hahahahhaa
Se kuptoj ca mund te kerkoje nje grua qe rri me nje te cmendur si ti
 

Bambolita

Reborn!!!
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

nese don te tradhetoj...ateher mos te martohet fare

ne shtepi dua te jem vetem un femra...ska vend per dashnore...
besoj ne dashuri jo ne tradheti
 

Bellatrix

Love , Peace & Happiness
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Smendoj se njerezit te cilet tradhetojne skan katarakter te fort. Karakteri i fort varet nga shume gjera por smendoj se seksi [tradhetia] qenka arsyeja sepse meshkujt apo femrat sepse [mos harroni se dhe femra tradhton ] paskan karakter te dobet. perkundrazi mendoj se njerzit me karakter te dobet sjane te afte te tradhtojne apo te bejne shume gjera sepse skan dhe guxim ne rradhe te pare. [jho se duhet ndonje guxim per te tradhtuar se ska ndonje shkence per te tradhtuar por ne kendveshtrim figurativ me shume]
kjo eshte arsyetimi im dhe mendoj se eshte i vertte . Po te shikosh njerzit me karakter te dobet jane te ndrydhur, pasiv dhe bien pre shume shpjet e streseve , zhgenjimeve etj...nderkoh qe njerzit me karakter te fort bejne te kunderten. kjo duke analizuar ne pergjithsi meshkujt dhe femrat bashk si karaktere te dobet apo te forte.

Nese kthehemi tek tradhtia qe shkrimtarja paska futur vetem per tradhetine e meshkujve nderkoh qe tradhton dhe seksi tjeter , mund te them se arsyeja sepse nje mashkull mund te tradhetoje eshte sepse nuk eshte stabel. nuk ka gjetur veten e tij dhe kerkon ndryshime njesoj sic bejne femrat zakonisht me lukun e tyre . Femrat shume shpesh ndryshojne look nga bjonde brune nga brune behen bjonde etj dhe kjo tregon jo stabilitet. E njejta gje , mendoj un, ndodh dhe me meshkujt me punen e tradhetise.

p.s sa per shkrimtaret su marr per base ato qe shkruajne ato sepse zakonisht jane libra autobigrafik , ne mos komplet jane pjeserisht.
 
Redaktimi i fundit:

iLirjam

Antar i fv.al
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Burri qe nuk tradhton kurr gruan e vet ka karakter te dobet!!! hahahahaahahahah c´far konkluzioni !!!!

por un e di qe Burri lidhet nga fjala e vet,,,dhe fjala e vet,,,esht pasqyr e vepres se ti,, nese kto dy gjera bien ne kundershtim me njera tjeter,,
at´her ti sje as burr as grua,,,por je nje i humbur qe e ke humbur rrugen,,dhe e le qenjen tende,,te komandohet thjesht nga ndjenja e momentit,,

per tipa te till Gjermanet e kan nje Shprehje,,qe ne Shqip do ti binte,,Burrat mendojn me K,,, ktu se kan fjalen per 100% te burrave,,,por per 90%,,kte ta jap me 100%


 
Redaktimi i fundit:

Shoku_vjeter

Anëtar i Nderuar
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

personalisht do te tregohesha i dobet po te tradhtoja ate qe kam zgjedh te kem ne krahe gjith jeten.
sa per dobesi autorja mund te flase per "buRat" francez.
une po dal ne konkluzionin se njerezimi tani eshte velur me ndjenjat e pastra, ciltersine apo dashurine shpirterore, po kalohet ne mazokizem, do te vije dita qe te shkruhet edhe per incestin si nje akt normal. Ska faje autorja qe njeriu eshte superkafshe :) !!!!!

ju faleminderit
 

Love

βeℓℓe â๓e
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Jo se jemi femra dhe qe nuk na pelqen tradhetia dhe qe te gjitha jane pergjigjur si do pergjigjem une " Burri qe nuk tradheton eshte akoma me shume burre dhe i jep vlera shume te medhaja" por per faktin sepse eshte nje realitet per te gjithe si per femrat dhe meshkujt : tradhetia nuk i ben burrat me shume burra dhe grate me shume gra
 
Titulli: Burri qe nuk tradhton kurr gruan e tij ka karakter te dobet!

Do thoja te kunderten burri qe tradheton ka karakter te dobet se nuk i reziston dot joshjes se femrave ,nuk mendon per pasojat e tradhetise ....kjo francezja ta fuse nga e nxorri kte se ia paska fut katunit...:dance:
 
Top