Burra që urrejnë gratë !

Hi 😁 Ora eshte 01:40 😂 ju do thoni po c’ben zgjuar moj korbe ?😂Epo ja , spo me merr gjumi , pas disa perpjekjesh te deshtuara per te fjetur , plus dhe pasi sistemova sirtaret me themel , pash nja ca postime ne insta , ju pergjigja ca komenteve ne tik-tok dhe pasi mbusha barkun me “pislleqe”(ps cokollata😂 djeta na la shendetin ) kuptova qe po harxhoja kohe nga jeta ime kot 🤣dhe ceshte me e keqa ne nje menyr aspak inovative dhe fryt dhense . Mendova pse mos te futem cik ne fv dhe te shikoj ca behet 🧐 ..pasi u futa kalova 30 minuta duke ju lexuar dhe ja ku jam ne mesin tuaj 🤠Sa shumm u zgjata ..se po devijoj dhe nga tema . Doja tju flisja per trilogjine e autorit Stieg Larsson . Pa dyshim ne gjith grumbullin e autorve qe kam lexuar Stieg eshte nje nder me te veshtiret , metoda e tije e te shprehurit ngjason shum me Marques sipas mendimit tim gjithmon 🤷🏼‍♀️. Kisha kohe qe i kisha ne shtepi 3 librat por sa her nisesha ti lexoja gjithmon lodhesha nga ngarkesa e shumte e infove ,detajeve te ster holluara , por pasi mora guximin ti lexoja ne maje te ktije vitit i mbarova me nje fryme te tre . Tre librat kan ne fokus abuzimin , keqtrajtimin , percmimin etjer etjerrrr drejtuar femrave.Me pak fjal , cdo gje negative qe mund te marri nje femer nga nje burre ne kte bote ku jetojme e gjeni ne trion te pershkruar ne nje menyre aq te natyrshme nga Stieg , sa her her cdo gje qe lexon te duket surreale .Nuk ju a sugjeroj zemrave te dopta😝. Pa dyshim eshte nje nder librat me magjepses qe kam lexuar , pavarsish qe me ka strapa lodhur ne fillim 😅. Trioja ka cdo gje brenda , drame horror , romance , mister GJITHCKA , ndaje nqs vendosni ti lexoni shtrengoni rripat 🤪Si gjithmon boti ka menduar dhe per ato qe pertojne te lexojne 😂 eshte nje versjon i librit “burra qe urrejne grate” i cili eshte bere filme. Mund ta gjeni me titullin “vajza me tatuazhë dragoji “ por un sjua sugjeroj ta shikoni sepse eshte deshtim , libri eshte me i mire .Kaq nga un se fola teper 😅 mua me pelqen shum te lexoje dhe te flas per librat sa kur filloj nuk pushoje 😂. Me poshte do postoj pak info te ilustruar me foto per autorin/librat te marra nga interneti dhe trailerin e filmit . (Nqs me keni lexuar deri ketu , ju kerkoje ndjese per gabimet drejt shkrimore , por e kam nder vite dhe se heq dot 🤷🏼‍♀️ ) Shpresoj tju pelqeje 🥰 1637025682038.png Stieg Larsson (1954-2004) gazetar dhe tashmë shkrimtar i famshëm suedez. Para vdekjes së tij tragjike e të beftë - një atak në zemër, në nëntor të vitit 2004 - Stieg Larsson-i kishte përfunduar tri romane, pjesë të një trilogjie të quajtur “Millennium”: 1) “Burra që i urrejnë gratë ” ; 2) “Vajza që luante me zjarrin” dhe 3) “Mbretëresha e kështjellave prej letre”(Ne gjuhen shqipe eshte perkthyer me titullin “vajza qe trazoje folen e grerezave “). Para se të ndërmerrte sprovat e tij në letërsi, Stieg Larsson-i ishte i njohur për betejat e tij kundër racizmit dhe ekstremizmit të krahut të djathtë. Në mes të vitit 1980, ai ndihmoi për fillimin e projektit kundër dhunës - Ndal Racizmit! - që u pasua me themelimin e Expo-foundation më 1995, ku më vonë ai u bë drejtues i tij. Nga viti 1999 e më tej, ai u emërua kryeredaktor i “Expo”, revistë e fondacionit Expo.
1637025711920.jpeg
Një rast i pashembullt në botën e botimeve. Miliona kopje të shitura në mbarë botën. Stieg Larsson-i vdiq menjëherë pasi i dorëzoi botuesit të tij suedez tri romanet që përbëjnë trilogjinë “Millennium”. Fatkeqësisht, ai nuk jetoi për ta shijuar faktin që veprat e tij u shndërruan në një fenomen të jashtëzakonshëm.https://youtu.be/DqQe3OrsMKI
 
Une them therrit moderatoret t'i heqin chit chatet sepse eshte teme interesante kjo per diskutim. Edhe keshtu lemsh si e kemi bere te gjithe u iken qefi me klikuar njerezve serioz si Behgjeti.

😂😂
Une them therrit moderatoret t'i heqin chit chatet sepse eshte teme interesante kjo per diskutim. Edhe keshtu lemsh si e kemi bere te gjithe u iken qefi me klikuar njerezve serioz si Behgjeti.

😂😂
Behgjeti eshte per te dhene suspance 😂
 
College Basketball Thumbs Up GIF by Kentucky Men’s Basketball. #BuiltDifferent
 
Shoqeria njerzore eshte e mbushur me steriotipe te ndryshme!
Tani ne konceptin e gjere pse burrat `urrejne` grate.
Ka shume element nje nder ta patriarkalizmi .
Pastaj ne rrethin me te ngushte te keti koncepti ,varet forma se si nje mashkull rritet,femijria,travmat,etj etj.
Gjithesesi nese jetojme ne nje shoqeri te lire dhe ndeshen,sic dhe ndeshen fenomene te tilla,ka te bej me kompelksitetin dhe formen e rritjes.
Pervec rasteve te semura psiqikisht ,ose formave bipolare te karakterit etj etj.
Gjithesesi meshkujt i lindim NE,i rrisin Ne dhe ne i duam,besoj dhe ata Ne.
Sa mire pasam fol,s`kam c`ti shtoje asnje fjale me shume. :p
 
E para ky filmi paska skena Lezbikesh , nuk diskutohet ,do ta shikoj patjeter lool

E dyta...Burrat qe urrejen grat ? Jan gey 100% 😄

Është film bazuar mbi një libër bestseller.
Në mos gaboj, janë bërë 2 filma të suksesshëm bazuar mbi këtë libër (I hodha një sy, 2009 dhe 2011).
 
Nuk e kam lexuar ndonjëherë ktë librin.
Por po nisem nga titulli.
Unë kam dëgjuar për gra që urrejnë burrat,mbasi tradhëtohen dhunohen apo bien pre e përdhunimeve.
Por ktë të kundërtën jo.
Nuk mendoj se ekzistojnë ato meshkuj që mund të urrejnë gratë.
Meshkujt janë më të ndjeshëm,më të dobët kur vjen puna tek ndjenjat.
Mund të kenë inate,neveri apo ta kenë halë në sy ish partneren e tyre.
Por jo të arrijnë deri aty,saqë të urrejnë gjininë femërore.
 
Nuk e kam lexuar ndonjëherë ktë librin.
Por po nisem nga titulli.
Unë kam dëgjuar për gra që urrejnë burrat,mbasi tradhëtohen dhunohen apo bien pre e përdhunimeve.
Por ktë të kundërtën jo.
Nuk mendoj se ekzistojnë ato meshkuj që mund të urrejnë gratë.
Meshkujt janë më të ndjeshëm,më të dobët kur vjen puna tek ndjenjat.
Mund të kenë inate,neveri apo ta kenë halë në sy ish partneren e tyre.
Por jo të arrijnë deri aty,saqë të urrejnë gjininë femërore.
Ka mi mira, ka edhe nga ata burra, ne te dy anet ka raste urrejtjeje, pavaresisht se mund te justifikohen..
 
  • Habi
Reactions: VIP
Nuk e kam lexuar ndonjëherë ktë librin.
Por po nisem nga titulli.
Unë kam dëgjuar për gra që urrejnë burrat,mbasi tradhëtohen dhunohen apo bien pre e përdhunimeve.
Por ktë të kundërtën jo.
Nuk mendoj se ekzistojnë ato meshkuj që mund të urrejnë gratë.
Meshkujt janë më të ndjeshëm,më të dobët kur vjen puna tek ndjenjat.
Mund të kenë inate,neveri apo ta kenë halë në sy ish partneren e tyre.
Por jo të arrijnë deri aty,saqë të urrejnë gjininë femërore.
Kur te behesh mashkull mund ta vertetosh kete gje...ndryshe nuk mundesh :p
 
  • Mërzi
Reactions: VIP
Top