• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Bota në alarm: Planetët po “piqen” nga rrezatimi

MasteR

I'm offline

Nasa ka zbuluar disa planetë për të cilët thotë se janë duke u zhveshur nga atmosfera e tyre.
Misionet në hapësirë që janë duke u zhvilluar prej dekadash, kanë mundësuar që ta kuptojmë më mirë atmosferën rreth planetëve në sistemin tonë diellor, dhe tani këto misione kanë filluar të zbulojnë edhe më shumë rreth planetëve që nuk janë në sistemin tonë diellor.

Duke përdorur të dhëna nga teleskopi Kepler i Nasa-s, astrofizikanët kanë zbuluar se disa planetëve jashtë sistemit tonë diellor po iu zhvishet atmosfera nga dielli i tyre.

Të emëruar “super-Tokat e nxehta”, këta planetë janë duke e humbur mbështjellësin e tyre prej gazi për shkak të rrezatimit të madh që është duke u lëshuar nga trupat më të mëdhenj qiellor.


Astrofizikanët në Universitetin e Birminghamit përdorën të dhënat nga teleskopi Kepler për të zbuluar planetët, atmosfera e të cilëve është duke u shkatërruar nga rrezatimi.

Sipas studimit, planetët që kanë atmosferë të gaztë dhe që jetojnë shumë pranë yllit të tyre, janë duke u bombarduar nga një rrezatim i energjisë së lartë.

Ky lloj rrezatimi është duke i “pjekur” planetët, të cilët po shndërrohen në topa të zjarrtë./g.expres
 
Top