• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Bota e fshehtë e Kalorësve Templarë

NeVertiti

Kohe & Stine
Staf në FV.AL
Bota e fshehtë e Kalorësve TemplarëGdhendje mbi 800 vjeçare janë gjetur brenda një shpellë Templare nën një kryqëzim në një qytet të vogël anglez.

Gdhendjet tregojnë imazhe të katër shenjtorëve mbrojtës, si edhe skena me Gjon Pagëzorin e Shën Marianë.

Shpella antike ka qenë e përdorur më parë nga njëjti grupim që luftoi në Kryqëzatë dhe ku u bënë të famshëm në ditët e sotme nga libri i Dan Brown, “Kodi i Da Vinçit”.

/ Top Channel
 
Pasardhesit e templareve jane shume te fuqishem edhe sot.
Ndryshe nga atehere nuk mblidhen me neper tunele te fshehta por rrine te ulur ne majat me te larta te njerezimit.
 

Nicktjeter

Per aspera ad astra.
Levo ? Pse me kane thene qe nje pasardhes i tyre?
Me parzmore..me heshte..e shpaten qe bleve javen tjeter
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Unë kam parimin se tema duhet marrë me më shumë serjozitet, jo shumë për legjendat e templarëve që mund të jenë të vërteta ose jo, por për thelbin historik që ata kanë lënë. Sot e kësaj dite, gjurmët e tyre vënë në lëvizje jo vetëm mëndjet e shumë personave por edhe këmbët e tyre në kërkim të së vërtetës historike dhe lidhjeve gjaknore që kanë lënë pas. Kjo nuk është e pakët, parë nga këndvështrimi akademik dhe nga këndvështrimi historik.
 
Unë kam parimin se tema duhet marrë me më shumë serjozitet, jo shumë për legjendat e templarëve që mund të jenë të vërteta ose jo, por për thelbin historik që ata kanë lënë. Sot e kësaj dite, gjurmët e tyre vënë në lëvizje jo vetëm mëndjet e shumë personave por edhe këmbët e tyre në kërkim të së vërtetës historike dhe lidhjeve gjaknore që kanë lënë pas. Kjo nuk është e pakët, parë nga këndvështrimi akademik dhe nga këndvështrimi historik.
Me pelqen perqasja qe i ben temes.
Do te te isha shume mirenjohes nese e shtjellon pak me imtesisht ate qe ke thene me lart!
 

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Me pelqen perqasja qe i ben temes.
Do te te isha shume mirenjohes nese e shtjellon pak me imtesisht ate qe ke thene me lart!

Faleminderit LeVoyager. Duke dalë nga libri dhe filmi "Codex Da Vinci", rrënjët e vërteta të templarëve lidhen me dekodifikimin e dogmës së 4 Ungjijve Apostolikë, me ringjalljen e Ungjijve Apokrifë dhe kërkimet rreth figurës së Shenjtë të Maria Magdalenës e pasardhësve të saj. Këtë temë do e trajtoj gjerë në vazhdim për disa arsyje: 1 mbi të gjitha, për faktin se i përket nënforumit që është mbi moderimin tim.
P
ër të trajtuar temën me lartësinë dhe të vërtetën që i përket duhet të rihap librat në lidhje me gjithë perjudhën historike të asaj kohe, me kështjellën e Loirës etj.
Do vazhdojm
ë gjerë dhe detajshëm në këtë temë.

Chateau Loire.jpg

 
Redaktimi i fundit:

Loyalty

Anëtar i Nderuar
Rregulli Antik

Kalorësat Templarë të Urdhrit Ushtarak Sovran të Tempullit ose Kalorësat e mjerë të Krishtit dhe të Tempulli të Salomonit, janë pranuar sërisht brënda besimtarëve të krishterë katolikë, pas prishjes së Pullës Papale "Vox in Excelso" (e botuar nga Papa Klementi i V-të më 22 mars 1312 dhe që i dëbonte ata) falë të drejtës famulltare të shpallur nga Papa Gjon Pali i II-të në 25 janar 1983. Më tej, "kodi i të drejtës famulltare të shpallur nga Papa Gjon Pali i II-të në kanunin e VI-të, paragrafi 1 nr.3, vendos që me hyrjen në fuqi të kodit të ri shfuqizohen: "...leges poenales qualibet, sive universales, sive particulares, a sede apostolica latae, nisi in hoc ipso codice recipiantur." (të gjitha ligjet penale, si universale si specifike, të shpallura në Vendim Apostolik, nëse nuk janë të përmbajtura në këtë kod)
Kanuni 58 paragrafi 1 vendos: " një dekret i njëjtë humbet vlerë bashkë me ligjin që e përmban dhe për arsyjen vepruese për të cilën është shpallur." Përsa i përket dëbimit të shkaktuar nga Klementi i V-të, duke konsideruar mënyrat se si Papa kishte arritur në këto konkluzione, mund të gjehet mbështetje tek kanuni 125 që e konsideron të pavlefshëm një akt juridik të vënë nën një detyrim të pakalueshëm edhe nga kanuni 126 që deklaron të pavlefshëm të gjitha aktet e vendosura nga injoranca ose gabimisht mbi atë që është e vërteta. Për këtë arsyje, konsiderohet i pavlefshëm çdo dëbim i Kalorësve Templare.

Aleksandri, Hiri i Shenjtë (6 Janar 2008)

giovanni-paolo-II.jpg
 
Top