• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Everything monique, everything!!!

hajduti
 

Monique

Staf në FV.AL
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Prape mbetet e frikshme dhe nuk besoj se mund te jete gati askush per gjithcka te tille.
është too much!
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

You mean this????

Doja te thoja se ke te gjitha mundesit per tu lidhur me te perjetshmen!
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Prape mbetet e frikshme dhe nuk besoj se mund te jete gati askush per gjithcka te tille.
është too much!
Pikerisht pra,sepse ke frik nuk ke per ta perjetuar!
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Don,beson se ekziston e perjetshmja?
Po mos te egzistonte nuk do ishim ketu?!
 

sensuu

sweet
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Don arbas mos je gje Deshmitar I jehovait?
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ne jemi,por kjo nuk do te thote se do vazhdojm perjetesisht.
Rimisherimi është një form perjetesie ne planin material
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ehhh cna futet ca mendje te keqija lol
Ke dy rruge,te mendosh mire ose te mendosh keq por kujdes,te dyja realizohen!
 

Guest20

Larguar✌👋
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Kur ishim kalamaj mblidheshim dhe diskutonim per fantazmat..tregonim lloj lloj historish,edhe sa here kaloja afer varrezave,sec me kapte një ndjesi frike..por tani që jam rritur,nuk i besoje.nuk jane asgje tjeter vecse produkt i imagjinates njerezore.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Sa gjera besojme ne pa patur konfirmim per ekzistencen?

Jane pikerisht keto gjera jo reale që shume personave i duken absurde apo te pamundura, që i ndajne njerezit ne besues e ne mos besues (normalisht pa patur prova efektive, pasi po te jene keto prova detyrimisht kthehemi te tere ne besues).

hajduti
 

sensuu

sweet
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Lol you take my petulla out lol
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Kur ishim kalamaj mblidheshim dhe diskutonim per fantazmat..tregonim lloj lloj historish,edhe sa here kaloja afer varrezave,sec me kapte një ndjesi frike..por tani që jam rritur,nuk i besoje.nuk jane asgje tjeter vecse produkt i imagjinates njerezore.
Frika te ka bere ti thuash vetes se nuk egzistojne.
 

Monique

Staf në FV.AL
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ke dy rruge,te mendosh mire ose te mendosh keq por kujdes,te dyja realizohen!
Ne fakt mendoj se me mire te rri ne injorancen time ....sepse dija e tepert perceptohet edhe si cmenduri tek te tjeret.
Duam sduam jemi pjese e kesaj amullie....
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Sa gjera besojme ne pa patur konfirmim per ekzistencen?

Jane pikerisht keto gjera jo reale që shume personave i duken absurde apo te pamundura, që i ndajne njerezit ne besues e ne mos besues (normalisht pa patur prova efektive, pasi po te jene keto prova detyrimisht kthehemi te tere ne besues).

hajduti
Vlla un mund te shkruaj por ti ja ve vulen. Sakt!
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Ne fakt mendoj se me mire te rri ne injorancen time ....sepse dija e tepert perceptohet edhe si cmenduri tek te tjeret.
Duam sduam jemi pjese e kesaj amullie....
Per te tjeret sme behet vone shum,,,Buddha injoroj gjith ate jete perrallore per te gjetur veten!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Don_Arbas,

Mendimi im është ky që besimi jone apo deshira per te besuar as nuk e zvogelon dhe as nuk e zmadhon fenomenin. Njerezit si ne rrolin e skeptikut si ne rrolin e atij që shtyhet ne ekstrem me besimin e tij nuk ngrene peshe ne vete ekzistencen e fenomenit. Per mua ky është faktori kyc që nuk i kushtohet rendesi sot. Pak vlere ka se çfarë thote njeri apo tjetri, pak vlere ka sesi shikohet ne aspektin spiritual apo shkencor... ky moment tregon edhe njehere sesa pak e njohim ne veten, se sa pak e njohim njeriun.

Lexoja para disa netesh me shume vemendje Claus Gerbingschmaier dhe me beri pershtypje një koment mbi natyren njerezore që thoshte se fillojme te studiojme boten perreth, pemet, lulet, kafshet, ajrin, ujiin .... dhe harrojme me kryesoren: NJERIUN. Ende nuk dime se çfarë perfaqesojme, çfarë potenciali kemi ne brendesine tone si qenie, çfarë force kemi ne tru dhe ne shpirt (ne kuptimin material) dhe ketu duhet kerkuar pergjigja.

Kam kohe që lexoj civilizimet e lashta dhe provat per ekzistencen e tyre dhe një gje me ka rene ne sy. Ne cdo civilizim që predaton ate Sumerian dhe me pas Egjyptian shikohet një venerim i shpirtit njerezor dhe i forces që ka njeriu si qenie ne kuadrin shpirteror. Ketu është celesi edhe i misterit edhe i portave per te kuptuar me shume per ate që na rrethon. që ne ate kohe kalimi neper dimensione shpjegohej si avancim i ndergjegjes ne një shkalle me te larte.

Shume njerez gabimisht fenomene te tilla si fantazmat apo eksperience afer vdekjes etj i lidhin me fene dhe me besimet fetare. Per mua kjo është shume e gabuar. Paranormalja ska pse te lidhet fare me fene sepse burimi i saj është truri yne dhe chakra njerezore dhe sidomos rezonimi i qenies njerezore me ambjentin ku jeton.

hajduti
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Don_Arbas,

Mendimi im është ky që besimi jone apo deshira per te besuar as nuk e zvogelon dhe as nuk e zmadhon fenomenin. Njerezit si ne rrolin e skeptikut si ne rrolin e atij që shtyhet ne ekstrem me besimin e tij nuk ngrene peshe ne vete ekzistencen e fenomenit. Per mua ky është faktori kyc që nuk i kushtohet rendesi sot. Pak vlere ka se çfarë thote njeri apo tjetri, pak vlere ka sesi shikohet ne aspektin spiritual apo shkencor... ky moment tregon edhe njehere sesa pak e njohim ne veten, se sa pak e njohim njeriun.

Lexoja para disa netesh me shume vemendje Claus Gerbingschmaier dhe me beri pershtypje një koment mbi natyren njerezore që thoshte se fillojme te studiojme boten perreth, pemet, lulet, kafshet, ajrin, ujiin .... dhe harrojme me kryesoren: NJERIUN. Ende nuk dime se çfarë perfaqesojme, çfarë potenciali kemi ne brendesine tone si qenie, çfarë force kemi ne tru dhe ne shpirt (ne kuptimin material) dhe ketu duhet kerkuar pergjigja.

Kam kohe që lexoj civilizimet e lashta dhe provat per ekzistencen e tyre dhe një gje me ka rene ne sy. Ne cdo civilizim që predaton ate Sumerian dhe me pas Egjyptian shikohet një venerim i shpirtit njerezor dhe i forces që ka njeriu si qenie ne kuadrin shpirteror. Ketu është celesi edhe i misterit edhe i portave per te kuptuar me shume per ate që na rrethon. që ne ate kohe kalimi neper dimensione shpjegohej si avancim i ndergjegjes ne një shkalle me te larte.

Shume njerez gabimisht fenomene te tilla si fantazmat apo eksperience afer vdekjes etj i lidhin me fene dhe me besimet fetare. Per mua kjo është shume e gabuar. Paranormalja ska pse te lidhet fare me fene sepse burimi i saj është truri yne dhe chakra njerezore dhe sidomos rezonimi i qenies njerezore me ambjentin ku jeton.

hajduti
Me ne fund gjeta dike që është ne rrugen time.
Pikerisht, jemi ne kete derexhe per faj te qeverive dhe ndikimit fetar..Te dyja keto e din shum mire potencialin e njerezimit dhe gjithmon jane munduar te krijojne dualitet per te komanduar..nese njerezit do ishin te lire nga dogmat e krijuara keto 2000 vjet, cdo forc e erret do e kishte te veshtire ti komandonte..Kujt i sherben kjo erresir (mbi potencialin njerezor) besoj se kuptohet fare qart...shkenca ka pranuar se njeh 3.5% te ADN-se dhe pjesen tjeter e ka quajtur mbeturin...Un nuk besoj se shkencetaret besojne se ajo pjes është mbeturin edhe ata vet e din se nuk është e tille..Kush e drejton shkencen?! Kush e financon?? Qeveria! Pra është shum e kuptueshme pse nuk studiohet njeriu...Te shikojme cdo te ndodhi me evoluimin e fizikes kuantike ,,deri kur ko e pranoj si shkence egzakte se deri tani është ne fazen e teoris konspirative..
Njeriu është manipuluar si ne planin astral edhe ne ate material!
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Plotesisht e vertete. Kjo do te behej me e qarte per te gjithe, nese e shkepusim nga feja dhe besimi fetar dhe te perpiqemi ta shikojme si fenomen, pjese te natyres njerezore.

Por, per te mos perjashtuar nga diskutimi besimtaret, nese feja jep pergjigjen per disa fenomene te tilla mua sme krijon aspak problem por personalisht e ndjej që keto jane fenomene që bejne pjese tek vete njeriu (mos harrojme që feja është produkt i tij).

hajduti
 

DArbi

Anëtar i Respektuar
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Po pergatitet një politik e re boterore,,,pushteti ne një dore te vetme.Nuk e di sesa shance do te ket njeriu pas kesaj.E vetmja rruge per njeriun është te injoroj pushtetin,,,nuk besoj se do ja dali..duke marr parasysh shkallen e injorances mbi natyren e vet.
 

Monique

Staf në FV.AL
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Njerëzit hije
اfarë janë njerëzit hije? Askush nuk duket se e di me siguri, edhe ato që thonë që i kanë parë. Zakonisht ato janë figura të errëta, të cilët ecin papritur nëpër korridore, kalojnë nëpërmjet mureve, shfaqen në dhoma dhe zhduken menjëherë etj. Ato s’kanë asnjë qëllim, s’duket se shërbejnë si paralajmërues. A vijnë ato nga një dimension tjetër? Nga jeta e përtejme? Asgjë prej këtyre s’dihet, por dihet se ato që i shohin, s’i harrojnë më.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Kur ishim kalamaj mblidheshim dhe diskutonim per fantazmat..tregonim lloj lloj historish,edhe sa here kaloja afer varrezave,sec me kapte një ndjesi frike..por tani që jam rritur,nuk i besoje.nuk jane asgje tjeter vecse produkt i imagjinates njerezore.
Abis, as une nuk kam pare ndonjehere dhe as mos pafsha per ate pune. Po skeptiku është i cuditshem (nuk po te drejtohem ty). E ke parasysh ate perrallen e Andersenit me mbretin që i bene rroba te padukshme? Te gjithe e shikonin që mbreti ishte lakuriq ndersa mbreti vete thoshte jam me rroba. Keshtu është dhe me disa skeptike. Nuk do mjaftonin provat e kesaj bote per ti bere te ndryshonin mendje per një fenomen te caktuar. Mund ti tregosh sa te duash që mbreti është lakuriq, per ata ai perseri mbetet me rroba. Kjo kategori nuk i sheh gjerat sic jane por sic i duan ata te jene.

Ka dhe mashtrime ka dhe spekullime. Por nuk flasim per ato. është kollaj që per cdo gje që truri yne nuk është i gatshem ta pranoje, te etiketohet si e pamundur, mashtrim, iluzion etj. Por kjo ne fund te fundit bie ne nivel personal. Varet sa open mided është dikush te shikoje fenomenin ne sy dhe mos i 'iki' atij duke e mohuar si jo real. Ne me duket mua si rrace njerezore e kemi te ngulitur ne subkoshience refuzimin e një realiteti te cilin sapo kemi filluar ta perceptojme si dicka te mundshme. Ka qene i pranishem me pare dhe i shpjeguar si shfaqe demoniake, fetare apo magjie. Tani truri i njeriut sikur pa hapet me shume drejt asaj që quhet inner realm, pjese e subkoshiences, realiteti astral, komunikimi ultrasensorial etj.

Nuk kam ndonje preference per kete teme ne pergjithesi por ka rendesi që diskutohet pasi hapi i pare ne shikimin ne 'sy' te një fenomeni te pazakonte është ai i diskutimit me tjetrin. Kjo është ajo që quhet ndergjegjesim, packa nese besojme apo jo ne ekzistencen e tij.


hajduti
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

Eee po kur ju themi ne, Zoti besohet pa e pare se po e pame jemi deshmitar dhe normal do besojne te gjithe, thoni Jooo juve :p :p
Nesje,
fantazmat-ufot, Egzistojne pra moooo egzistojne! Une s'e marr vesh pse lodheni kaq shume.Harxhoni tere energjite kot. I shpjego feja keto gjona :p.
E dini kur i parandjen me shpejt keto fantazma dhe kush i sheh? Kafshet para njeriut :D.
Po kur ndodhin fenomene natyrore si termete, e dini kush e dallojne te paret? kafshet! :D
Kur te kem kohe do mundohem te sjell dicka e per kete pasi është sh interesante si kafshet i parandjejne katastrofat.
 

Darius

DENY IGNORANCE
Titulli: Besoni se ekzistojne fantazmat ?

I shpjego feja keto gjona ....
...tema nuk ka karakter fetar dhe per asnje moment nuk duhet te bjere ne kete drejtim. (...gjithsesi, per Soulin si open mind që është, do ta pranojme :) )

Besimi kristian dhe ai mysliman (dhe cdo lloj besimi tjeter) prandaj është implementuar per te mjegulluar mendjen e njeriut dhe mistifikuar cdo fenomen te cilin njeriu nuk duhet ta kuptoje se çfarë është dhe rrjedhimisht tja mveshi një force te mbinatyrshme. Kur njerezimi te clirohet nga mengeneja e fese atehere do i hiqet dhe perdja nga syte e nga mendte që te shikoje realisht sesi është dhe çfarë perfaqeson.

hajduti
 
Last edited:
Top