• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Besimtaret kane Zot, pse jo Zonje ???

Liza

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Kosoven Simpatike
Liza bujrum i them xhehenemit a ferrit nese e kom meritu ama. Se t'jesh rob i mir ne ket bot sdo t'thot te shkosh te falesh ne xhami 5 her n'dit. Se ka ene nga ato qe masnej vrane e bombardun mos harro ;)

Hajt me tmira ty iher, un masnej ngado qe t'jem do e gjej rrugen time vet. Se jom vet ZOTI vetes.
Ti diqka qenke i veqant sa keq :S Bujrun jom e sigurt 100% se ne boten tjeter ski me thon po hajt se shifemi na prap ;) hiq mos ta nin
Po ti spo shifesh qe je rob i mir kur po mundohesh me fol per Krijusin tend e te gjithesis keshtu ncncncn

edhe ti me te mira gjeje gjeje po me mire eshte me shfletu me lexu me ndegju diqka te mir ish kon edhe shum ma mir se keshtu . Per mua spo me dokesh qe je Zoteri i vetvetes
 

Futbollisti

Antar Aktiv
Mosha
30
:haha:

Liza mos i natarro gjonat. Ti e qu krijus un jo. Ti thu gota osht gjysem plot, un them osht gjysem bosh. Tashi se un kom mendimet e mia, mbon kjo gjo mu rob t'keq? Mthuj icik ti.
 

Liza

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Kosoven Simpatike
:haha:

Liza mos i natarro gjonat. Ti e qu krijus un jo. Ti thu gota osht gjysem plot, un them osht gjysem bosh. Tashi se un kom mendimet e mia, mbon kjo gjo mu rob t'keq? Mthuj icik ti.
hahahahhah Sa bukur qe sjemi te njojt Une per mrekulli e njof Krijusin :kercim: ti sa gjynah se njef si ste bon more cnncncnnn rob te keq kur se njef Krijusin ncncncn
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Zonja e Zotit i bie te jete Virgjeresha Maria??!!

Me duket se jo, sepse Zoti vetem sa e zgjodhi per te lindur femijen e tij....Atehere edhe Zoti paska mekatuar nuk qenka perfekt, sepse ka bere femije ilegal :D

Sdola jashte teme, por po mendoja me vete, dhe thashe mos ishte Zonja Zot Maria :) por pastaj perseri mendova se e kisha gabim LOL
 

Futbollisti

Antar Aktiv
Mosha
30
Bella se me ket qe the m'lindi ene mu i pytje :D

Dmth Zoti paska fillu me i shfryzu femrat, mer ate qe do ene i le masanej :haha:

Ater pse ju hidhni fajin meshkujve ju, shifni mi ca shemulli kemi mar, me te nolt ska, ate te zotit :haha:
 

alfonci

Veri investigatio
Vendndodhja
Perpara kompjuterit
A ka injorance me te madhe se kjo ?
Ne vend se te hulumtojme dhe studiojme ne gjerat te cilat i ka krijuar Krijuesi, ne ndalemi dhe hulumtojme/studiojme vet Krijuesin.

Krijuesi eshte jashte kompetencave te mendjes se njeriut. Mendja kurre nuk mund ta perthekoje ceshtjen e Krijuesit. Andaj, te diskutosh ne kete menyre per Krijuesin, eshte humbje kohe, dhe qesharake per mua.
Ta them une lover, ka injorance shume e shume me te madhe, madje nuk jam i sigurte nese kjo do te vleresohej aq poshte saqe te quhej injorance. Gjithesesi ti pranosh gjerat verberisht, pa patur arsyetim logjik eshte mbase injoranca me e madhe ne shekullin e 21-te.
 
Nuk e di sa njohuri ke ti nga gjuha shqiptare, por une nuk pertoj, mqs kam edhe pune te tjera, te ta rifreskoj pak.

Emrat qe ne trajte te shquar mbarojne me A
dhe JA, i perkasin gjinise femerore, ndersa emrat qe mbarojne me I dhe U, i perkasin gjinise mashkullore.

Allah shqiptohet jo ne trajte te shquar, ne trajte te shquar rezulton ALLAHU

P.s Per arsyen vrite pak mendjen vete. :)

nostra je i papare
ti i dallon gjinit ne baz te perfundimit te tyna nga zanoret
me thuaj
kompjuteri
eshte mashkull apo femer
nse mashkull ku ka organet perkatese
dhe nese femer e njejta
me thuaj
televizori
qka eshte sipas teje
po perfundon me " i "
qenka mashkull
nxirreni ta bejme synet
e more nostra te morra per te ditur po qenke ... sdi as vet qka qenke
ssqenke asgje veqse nje njeri qe fshihet mbas justifikimeve te padijes , konfuzionit , paqartesise , genjeshtres e gjithqkahje pos te vertets
 
Zonja e Zotit i bie te jete Virgjeresha Maria??!!

Me duket se jo, sepse Zoti vetem sa e zgjodhi per te lindur femijen e tij....Atehere edhe Zoti paska mekatuar nuk qenka perfekt, sepse ka bere femije ilegal :D

Sdola jashte teme, por po mendoja me vete, dhe thashe mos ishte Zonja Zot Maria :) por pastaj perseri mendova se e kisha gabim LOL

jo ktu e ki mir qe ke tho kshtu
sepse kjo qe thon te krishteret nuk eshte aspak e vertet
dhe e sheh edhe vet sa e palogjikshme
kur mendoj ma thell i kuptoj ngapak ateistet
kur ndigjojn gjith ato broqkulla nga te krishteret
Zoti , krishti biri i shenjt
si kap aspak logjika
si Zoti te ket djal
qi duhet djali Zotit
i Paster eshte Zoti nga qka i pershkruajn
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Bella se me ket qe the m'lindi ene mu i pytje :D

Dmth Zoti paska fillu me i shfryzu femrat, mer ate qe do ene i le masanej :haha:

Ater pse ju hidhni fajin meshkujve ju, shifni mi ca shemulli kemi mar, me te nolt ska, ate te zotit :haha:
hahahhahaa....Po beme baba te te ngjaj pra :p

Te me falin besimtaret se nuk kam qellim ofezen apo ironine ne kete rast....Po nje pergjigje humoristike asgje me shume.
E mbi te gjitha une vete sjam ateiste fare fare, besoj ne mrekullite dhe cudite e jetes, qe ka gjera te shenjat e persona te shenjte..Por besimi im nuk hedh shume dyshime, e as pikepyetje, si psh se cfare gjinie ka zoti apo se ku jeton ai, etj si keto...Besimi im eshte me i thjeshte, besoj ne gjerat e mira dhe qe vertet ka bekim.

p.s edhe njehere kerkoj ndjese nese kam dale nga tema dhe kam bere batuta...sepse e di qe per besimtaret dhe ithtaret e fese, nuk e pranojne kete....GJITHE TE MIRAT TE GJITHEVE, DHE ME BESIM TE LEHTE:ciaoo:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Nuk ke perse te kerkosh ndjese, perderisa e din qe nuk eshte mire per besimtaret nje gje e tille. Po te mos e kishe ditur, do t'ishte ndryshe !
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Nuk ke perse te kerkosh ndjese, perderisa e din qe nuk eshte mire per besimtaret nje gje e tille. Po te mos e kishe ditur, do t'ishte ndryshe !
Dhe cfare do te thote kjo?...ndryshe do te thote te mos kem lirin e mendimit dhe te fjales??

Nese besimtaret preken kaq lehte, atehere mendoj se besimi i tyre ka lekundje.Sepse feja nuk lejon gjykime (mendoj une) as merira dhe as imponime.Keshtu qe cdo njeri thote te veten, dhe nese bezdisen apo nuk u vjen mire besimtareve qe edhe te tjeret te kene mendimet e tyre te lira apo besimet e tyre....atehere une mendoj se ky eshte problemi i tyre dhe jo i Zotit.


Prandaj me vjen keq qe ketu behen diskutime dhe zenka ne emer te fese dhe te Zotit...Keto jane vetem inate njerzore dhe jo qiellore.....Skeni ju njerzit asnje te drejte te gjykoni, sepse asnje perej jush nuk eshte Zot e as pa mekate.
 
Last edited:

Goc_Tonerllikse

PinkAngel
Vendndodhja
Tirane
Sigurisht se nuk me ke kuptuar. Universi,malet,kodrat,deterat etj etj..Keto i ka krijuar Krijuesi apo?(nese je besimtare). Atehere, me mire eshte te mirremi me keto ceshtje, te mesojme,lexojme,studiojme,meditojme etj etj se sa te mirremi me Krijuesin, sic thash edhe me lart, eshte jashte kompetencave te mendjes se njeriut, kapish ?
Yes baby te kapisha por ketu fliet per gjinine e zotit, dhe pse ai quhet Zot dhe jo Zonje , une besoj ne ZOT por kaq si kam vene as fytyre as ngjyre as gjini dhe as permasa po te ishte keshtu sdo ishtebesim ne Zot por paganizem sic benin ne lashtesi , nejse se e zgjata si shume nese une sdi ti jap shpjegim dickaje fus Zotin dhe fle e qete me kupton ? eshte thjesht padituria ime qe me ben te them se ka Zot.
 

Liza

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Kosoven Simpatike
Zonja e Zotit i bie te jete Virgjeresha Maria??!!

Me duket se jo, sepse Zoti vetem sa e zgjodhi per te lindur femijen e tij....Atehere edhe Zoti paska mekatuar nuk qenka perfekt, sepse ka bere femije ilegal :D

Sdola jashte teme, por po mendoja me vete, dhe thashe mos ishte Zonja Zot Maria :) por pastaj perseri mendova se e kisha gabim LOL
Pse thua ti keshtu ku ke lexu apo ku e ke ndegju kete apo vetem tu ka tek me then e po e thua ncncnc :bum

A do te besoje ti sikurse Zoti te beje nje mrekulli ne ty qe te besojn te tjeret se Ai Ekziston ashtu edhe Zoti ka bere Mrekulli ne Mejremen ( Marin ) per te na treguar se Ai eshte i Gjithfuqishem per cdo gje :)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Pse thua ti keshtu ku ke lexu apo ku e ke ndegju kete apo vetem tu ka tek me then e po e thua ncncnc :bum

A do te besoje ti sikurse Zoti te beje nje mrekulli ne ty qe te besojn te tjeret se Ai Ekziston ashtu edhe Zoti ka bere Mrekulli ne Mejremen ( Marin ) per te na treguar se Ai eshte i Gjithfuqishem per cdo gje :)
Jo jo se kam lexuar ne asnje vend e as ma ka thene njeri Kam degjuar :p....Por a eshte keshtu?....Pra qe Maria mbeti shtatzen me frymen e shenjte (Zotin)...Ma thuaj ti qe je besimtare :D
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms


Dhe cfare do te thote kjo?...ndryshe do te thote te mos kem lirin e mendimit dhe te fjales??

Nese besimtaret preken kaq lehte, atehere mendoj se besimi i tyre ka lekundje.Sepse feja nuk lejon gjykime (mendoj une) as merira dhe as imponime.Keshtu qe cdo njeri thote te veten, dhe nese bezdisen apo nuk u vjen mire besimtareve qe edhe te tjeret te kene mendimet e tyre te lira apo besimet e tyre....atehere une mendoj se ky eshte problemi i tyre dhe jo i Zotit.


Prandaj me vjen keq qe ketu behen diskutime dhe zenka ne emer te fese dhe te Zotit...Keto jane vetem inate njerzore dhe jo qiellore.....Skeni ju njerzit asnje te drejte te gjykoni, sepse asnje perej jush nuk eshte Zot e as pa mekate.
Te them te drejten, nuk me vjen cudi nga njerezit e tille qe shprehen ne kete menyre. Edhe ne te kaluaren kane qene keshtu shume, ka dhe do kete. Por, ajo cfare mua me cudit eshte edukata, kultura e te biseduarit, respekti qe duhet te kemi ndaj njeri tjetrit. Vetem pse je e lire ne shprehjen e mendimeve, nuk do thote se je e lire edhe te ofendosh. Une tani do t'quaj ty "LOPE" ngase ashtu kam fituar bindjen per ty marrim shembull. Jam i lire ta shprehi mendimin tim dhe ja e shpreha. Kjo eshte liria e te shprehurit apo jo? Tani, eshte problemi tek une apo tek ti qe ta vura emrin lope ?(psh).

T'pershendes tani, vazhdo keshtu :dj:


P.s. Goc_Tonerllikse: ne rregull eshte :)
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Te them te drejten, nuk me vjen cudi nga njerezit e tille qe shprehen ne kete menyre. Edhe ne te kaluaren kane qene keshtu shume, ka dhe do kete. Por, ajo cfare mua me cudit eshte edukata, kultura e te biseduarit, respekti qe duhet te kemi ndaj njeri tjetrit. Vetem pse je e lire ne shprehjen e mendimeve, nuk do thote se je e lire edhe te ofendosh. Une tani do t'quaj ty "LOPE" ngase ashtu kam fituar bindjen per ty marrim shembull. Jam i lire ta shprehi mendimin tim dhe ja e shpreha. Kjo eshte liria e te shprehurit apo jo? Tani, eshte problemi tek une apo tek ti qe ta vura emrin lope ?(psh).

T'pershendes tani, vazhdo keshtu :dj:


P.s. Goc_Tonerllikse: ne rregull eshte :)

Gabimi im eshte qe hyra ne diskutim ne keto tema...te cilat sme pelqejne per vete faktin se ata qe besojne, ju duket e drejte te shtremberojne ate qe ne te tjeret qe besimin se kemi te verber por qe besojme dhe pike.

Une as nuk ofendova dhe as nuk percmova.Nuk kam probleme me asnjerin nga ju qe besoni dhe qe sillni ketu deshmi per Zotin dhe fene tuaj...Problemi qendron se ju nuk dini te diskutoni mbi fene nese nuk ju jepet e drejte.

Ne asnje (persa me perket mua personalisht) moment skam treguar munges edukate, kulture apo mungese respekti kundrejt bindjeve te te tjereve.

Une them ate qe une dua te them sigurisht pa cenuar te tjeret,dhe nese ajo qe kam thene sju pelqen sepse (nuk e di pse) nuk eshte edukate e manget e fese por nje pergjigje ashtu si e mendoj une.

p.s pupupupup as shaka mos besh me ju besimtaret se te kryqezoni....Me lehte, me elastik ju lutem .
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Mosha
37
Vendndodhja
Loading...
nostra je i papare
ti i dallon gjinit ne baz te perfundimit te tyna nga zanoret
me thuaj
kompjuteri
eshte mashkull apo femer
nse mashkull ku ka organet perkatese
dhe nese femer e njejta
me thuaj
televizori
qka eshte sipas teje
po perfundon me " i "
qenka mashkull
nxirreni ta bejme synet
e more nostra te morra per te ditur po qenke ... sdi as vet qka qenke
ssqenke asgje veqse nje njeri qe fshihet mbas justifikimeve te padijes , konfuzionit , paqartesise , genjeshtres e gjithqkahje pos te vertets
Ti duket sa njohuri ke nga gjuha shqipe. Menyra si ke shkruar ti me siper, perdoret ne poezi, ose ndoshta ti e quan te tille ate qe ke shrkuar me siper, bohh.
Megjithate, qe te dish pak me teper nga gjuha dhe jo vetem ajo shqiptare, gjinia nuk presupozon aq ngushte vetem gjinine seksuale. Sipas teje as nje per nje gjysh qe ka vdekur, nuk mund te themi qe ka qene mashkull, mqs nuk i gjenden me organet seksuale.

Kur ti nuk di se cdo emer ka nje gjini, diskutimi eshte shume i tepert.
 

Liza

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Kosoven Simpatike


Jo jo se kam lexuar ne asnje vend e as ma ka thene njeri Kam degjuar :p....Por a eshte keshtu?....Pra qe Maria mbeti shtatzen me frymen e shenjte (Zotin)...Ma thuaj ti qe je besimtare :D
Mir eshte edhe me lexu diqka jo veq me te ndegjume se ke vetbsim me shum ne vete me lexu diqka se vetem me ndegju :p :kercim:

Normal Mejremja ( Maria ) ka qen e virgjer qe e ka lind Isa.a.s. se Zoti ka deshte qashtu edhe u linde
Allahu krijoi Isanë, paqja qoftë mbi të, në një mënyrë të veçantë. Sikurse në rastin e Ademit, Allahu e krijoi pa baba. Kjo tregohet kështu në Kur’an:

Vërtet, çështja e Isait (të lindur pa baba) te All-llahu është sikurse çështja e Ademit. Atë e krijoi Ai nga dheu, e pastaj atij i tha "Bëhu!" ai u bë. (Ali-Imran: 59)

Dhe Allahu prap lexo qka thote :
"Ne e kemi mbytur mesihun, Isain, birin e Merjemes, të dërguarin e All-llahut". Po ata asnuk e mbytën as nuk e gozhduan (nuk e kryqëzuan në gozhda), por atyre u përngjau. Ata që nuk u pajtuan rreth (mbytjes shokun tij, janë në dilemë për të (për mbytje) e nuk kanë për të kurrfarë dije të saktë, përveç që iluzojnë. E ata me siguri nuk e mbytën atë. (Nisa:157)

Dhe kur All-llahu tha: "O Isa, bir i Merjemes, a ti njerëzve u the: "Më besoni mua dhe nënës time dy zota pos All-llahut!?" (Isai) Tha: "Larg asaj të mete je Ti (o Zoti im). Nuk më takon mua ta them atë që s'është e vërtetë. Ta kisha thënë unë atë, ti do ta dije. Ti e di ç'ka në mua, e unë nuk di ç'ka në Ty. Ti je më i dijshmi i të fshehtave!" Unë nuk u kam thënë tjetër atyre, pos asaj që Ti më urdhërove;ta adhuroni All-llahun, Zotin tim dhe Zotin tuaj,dhe sa isha ndër ta, kam qenë përcjellës i tyre, e pasi që më more mua, Ti ishe roje (dhe dëshmues) i tyre. Ti je dëshmitar për çdo send!" (Maide:116-117)
Zoti te gjitheve na ka pru argumente po ne jemi shum te verber :bum
 

bella

Anëtar i Nderuar
Vendndodhja
Aty ku nuk je ti!
Mir eshte edhe me lexu diqka jo veq me te ndegjume se ke vetbsim me shum ne vete me lexu diqka se vetem me ndegju :p :kercim:

:D, Ne fakt kam pare nje dokumentare te tille, sepse librat e fese,si biblen psh e kam lexuar vetem fillimin dhe shume vite perpara......Megjithate kjo nuk ka shume rendesi (e mos me thoni ju lutem qe lexo njehere biblen pastaj flasim:p), Historia e lindjes se fese dihet, e une nuk thashe asgje qe nuk eshte e vertet. Pra Virgjeresha Maria lind Jezu Krishtin, birin e Zotit. :D

Megjithate nuk dua te diskutoj mbi besimin tuaj me..e respektoj ate.

Personalisht vetem keto fjale qe une kam lexuar me kane bere pershtypje dhe ketu bazohet i tere besimim:


Mbreteria e Zotit eshte brenda teje dhe rreth teje, jo ne tempujt e ndertuar. "Cani nje cop dru e un jam aty, ngrini nje gur e do me gjeni"

p.s Madje kam hapur edhe nje teme me kete shprehje.
 
Last edited:

Liza

Anëtar i Respektuar
Vendndodhja
Kosoven Simpatike
:D, Ne fakt kam pare nje dokumentare te tille, sepse librat e fese,si biblen psh e kam lexuar vetem fillimin dhe shume vite perpara......Megjithate kjo nuk ka shume rendesi (e mos me thoni ju lutem qe lexo njehere biblen pastaj flasim:p), Historia e lindjes se fese dihet, e une nuk thashe asgje qe nuk eshte e vertet. Pra Virgjeresha Maria lind Jezu Krishtin, e shlyva kete se spo muna me lexu seriozisht :).
Large cdo te mete eshte Ai :)
Isai a.s (Jezusi ), biri i Merjemes tha: "O beni israilë, unë jam i dërguar i All-llahut... do me thon so qaj qe e ke cekur ti larte :dong:

Në Kur’an Isa, paqja qoftë mbi të, quhet edhe “i biri i Mejremes (Marias)”. Mejremja ishte një grua fisnike që nga Allahu është dhënë si shembull për të gjitha gratë. Ajo ishte grua e pastër dhe besimtare e devotshme në Allahun. Allahu ia dhuroi asaj Isanë përmes engjullit Xhibril, në mënyrë të mrekullueshme pa baba, si dhe lajme të mira se djali i saj do të bëhej profet ( I Derguar ) Te gjitha keto argumente po bien poshte me ate qka e ke cekur ti :p
 
Last edited:
Top