• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Besimtare me shpjegoni...........

EMANUEL_78

hajduti
Si ne fene islamike edhe ne ate te krishtere morali i njeriut eshte nga elementet me kryesor dhe me te rendesishem...per te cilin flet shume si bibla edhe kurani........as njera dhe as tjetra nuk thot qe babai te shkoje me ne krevat me vajzen e vet,as vellai nuk duhet te shkoj me motren dhe as djali me nenen e vet......pyetja ime ishte kjo....si eshte shtuar njerezimi kur si ne kuran si ne bibel thuhet qe zoti krijoj vetem 2 njerez,adamin dhe even per te krishteret dhe ademin dhe havan per islamiket.......sa do femije te ken bere qe te shtohej popullsia duhet qe patjeter qe vellai te shkonte me motren ose babai me vajzen ose djali me nene e vet.....si e shpjegoni ju rritjen e popullsise dhe te njerezimit?????????:eek:hh:
 
Redaktimi i fundit:

BeniT

Donatorë
PO te jap nje pergjigje te vogel si fillim , dhe pastaj lexo biblen dhe kuranin .
Ti ja ke idene se para sa shekujsh eshte krijuar Krishterime , dhe sa Islami , dhe sa shekuj kane Eva me Adamin ...
Te sygjeroj qe ti hedhish nje sy librave fetar , nqs te intereson te dish pergjigjen .
 

EMANUEL_78

hajduti
PO te jap nje pergjigje te vogel si fillim , dhe pastaj lexo biblen dhe kuranin .
Ti ja ke idene se para sa shekujsh eshte krijuar Krishterime , dhe sa Islami , dhe sa shekuj kane Eva me Adamin ...
Te sygjeroj qe ti hedhish nje sy librave fetar , nqs te intereson te dish pergjigjen .
nuk ka rrendesi kur jane krijuar si fe........ne ca shekulli dhe ne ca viti....qe te dyja flasin per lindjen e njerezimit....dhe kjo me mjafton
 

baby-angel

Thpilt
Si ne fene islamike edhe ne ate te krishtere morali i njeriut eshte nga elementet me kryesor dhe me te rendesishem...per te cilin flet shume si bibla edhe kurani........as njera dhe as tjetra nuk thot qe babai te shkoje me ne krevat me vajzen e vet,as vellai nuk duhet te shkoj me motren dhe as djali me nenen e vet......pyetja ime ishte kjo....si eshte shtuar njerezimi kur si ne kuran si ne bibel thuhet qe zoti krijoj vetem 2 njerez,adamin dhe even per te krishteret dhe ademin dhe havan per islamiket.......sa do femije te ken bere qe te shtohej popullsia duhet qe patjeter qe vellai te shkonte me motren ose babai me vajzen ose djali me nene e vet.....si e shpjegoni ju rritjen e popullsise dhe te njerezimit?????????:eek:hh:
Hmmm, se kisha pare temen.
Me sa di une pavaresisht se kur ka lindur njerezimi dhe kur jane shkruar librat fetare te dy si Bibla dhe Kur'ani flasin per njerezimin qe ne fillesat e tij, dhe Zoti fillimisht krijoi burrin e nga nje brinje e tij(burrit), krijoi gruan. (kjo per Benin)
Tani me aq sa di une, per femijet qe linden nga Adami dhe Eva (apo Ademi dhe Havaja) u vendos nje ligj (rregull). Femijet qe ata lindnin ishin gjithmone nje djale nje vajze, nje djale nje vajze pra binjake).dhe sipas rregullit te vendosur djali i ciftit te pare te binjakeve martohej me vajzen e ciftit te dyte te binjakeve..dhe keshtu..

Me shume se kaq sdi te shpjegoj, me vjen keq..Ndoshta Meti apo Loverboy mund te thone dicka me shume meqe dine shume me shume se une..

PS: Uroj te mos e kem gabim kete qe kam thene, se ma kane thene..
 

ricky_ch

******
Si ne fene islamike edhe ne ate te krishtere morali i njeriut eshte nga elementet me kryesor dhe me te rendesishem...per te cilin flet shume si bibla edhe kurani........as njera dhe as tjetra nuk thot qe babai te shkoje me ne krevat me vajzen e vet,as vellai nuk duhet te shkoj me motren dhe as djali me nenen e vet......pyetja ime ishte kjo....si eshte shtuar njerezimi kur si ne kuran si ne bibel thuhet qe zoti krijoj vetem 2 njerez,adamin dhe even per te krishteret dhe ademin dhe havan per islamiket.......sa do femije te ken bere qe te shtohej popullsia duhet qe patjeter qe vellai te shkonte me motren ose babai me vajzen ose djali me nene e vet.....si e shpjegoni ju rritjen e popullsise dhe te njerezimit?????????:eek:hh:
Njeriu nuk duhet të gjykojë gjithmonë në bazë të akteve, por situatës.
Edhe krimi si krim ndonjëherë falet, apo jo?

Po ti si do të kishe vepruar nëse mbetesh psh. me vajzën tënde vetëm në
këtë botë, pasi të ketë rënë një meteor në Tokë dhe shkatërrojë gjithë
njërëzimin? Nuk do të rrezikoje moralin?

Për ta kuptuar edhe më mirë, verë veten tënde në rolin e krijuesit, si do tن bëje ti
fillimin e kësaj bote?

Edhe une nuk e mohoj atë që po thua më lart se baba ka mundur të flej me
vajzën, apo nëna me djalin ajo atëherë ka qenë rrugëdalje, kurse këto që po
ndodhin në ditën e sotme për pikë të qejfit.

Ty ndoshta po ta merr mendja se vetëm feja muslimane dhe krishtere e
praktikojnë moralin, por edhe të tjerët që nuk i përkasin atyre.
Në realitet, morali ekziston edhe më herët se fetë dhe nuk është pjellë e tyre.
Njerëzimi para se të fillojë ¨të krijojë diçka, pikë së pari krijoi ligjet dhe rregullat
sikurse që kanë edhe shtazët. Sa i përket seksit edhe aty ka pasur
rregull. Ajo nuk është vetëkuptuar se femra i takon çdonjërit, por me të ka
shkuar më i forti. Ka shoqëri ku burrat kanë dalur në dyluftim për atë!

Sa për vete, unë këtu nuk do të kisha dyshuar fare, mbase 6 miliard njerëz
ë praktikojnë atë, nuk do të kisha thënë se pa kurrfarë arësye ka mbetë morali.
 

EMANUEL_78

hajduti
Njeriu nuk duhet të gjykojë gjithmonë në bazë të akteve, por situatës.
Edhe krimi si krim ndonjëherë falet, apo jo?

Po ti si do të kishe vepruar nëse mbetesh psh. me vajzën tënde vetëm në
këtë botë, pasi të ketë rënë një meteor në Tokë dhe shkatërrojë gjithë
njërëzimin? Nuk do të rrezikoje moralin?

Për ta kuptuar edhe më mirë, verë veten tënde në rolin e krijuesit, si do tن bëje ti
fillimin e kësaj bote?

Edhe une nuk e mohoj atë që po thua më lart se baba ka mundur të flej me
vajzën, apo nëna me djalin ajo atëherë ka qenë rrugëdalje, kurse këto që po
ndodhin në ditën e sotme për pikë të qejfit.

Ty ndoshta po ta merr mendja se vetëm feja muslimane dhe krishtere e
praktikojnë moralin, por edhe të tjerët që nuk i përkasin atyre.
Në realitet, morali ekziston edhe më herët se fetë dhe nuk është pjellë e tyre.
Njerëzimi para se të fillojë ¨të krijojë diçka, pikë së pari krijoi ligjet dhe rregullat
sikurse që kanë edhe shtazët. Sa i përket seksit edhe aty ka pasur
rregull. Ajo nuk është vetëkuptuar se femra i takon çdonjërit, por me të ka
shkuar më i forti. Ka shoqëri ku burrat kanë dalur në dyluftim për atë!

Sa për vete, unë këtu nuk do të kisha dyshuar fare, mbase 6 miliard njerëz
ë praktikojnë atë, nuk do të kisha thënë se pa kurrfarë arësye ka mbetë morali.
persh.ricky_ch..........ajo qe thua ti pak a shum dihet...do te thuash qe kur ben nje te keqe per nje qellim te mire falet......edhe une ashtu e justifikoj veten gjithmon kur bej nje te keqe...por ngelet vetem nje justifikim......sa per te shkuar me vajzen time per te shpetuar njerezimin,nuk do e beja kurre,mbase do ta beje ti qe do te shpetosh njerezimin...............per mua eshte e kunderta nese vajzes sime do i cenohej edhe sikur nje qime floku nga njerzimi,nuk do te me vinte keq dhe do beja te pamunduren per ta shuar ate.....nuk mund ta ve dot veten ne rrolin e krijusit se do ofendoja besimtaret po te vija veten ne vendin e tij..........di te them fare thjesht qe mund te krijionte 2 cifte dhe jo 1 cift.........persa i perket ligjeve dhe morralit te njerezimit....jam shume dakord me ty...mos valle do te thuash qe njeriu e ka prejardhjen nga kafshet???????edhe krijuesi para se te krijonte njerezimin vendosi rregulla dhe ligje...ateher i bie qe vet krijuesi te jet i pamoralshem perderisa per ate nuk kishte rendeisi se babai shkonte me vajzen e vet..........
 

ricky_ch

******
persh.ricky_ch..........ajo qe thua ti pak a shum dihet...do te thuash qe kur ben nje te keqe per nje qellim te mire falet......edhe une ashtu e justifikoj veten gjithmon kur bej nje te keqe...por ngelet vetem nje justifikim......sa per te shkuar me vajzen time per te shpetuar njerezimin,nuk do e beja kurre,mbase do ta beje ti qe do te shpetosh njerezimin...............per mua eshte e kunderta nese vajzes sime do i cenohej edhe sikur nje qime floku nga njerzimi,nuk do te me vinte keq dhe do beja te pamunduren per ta shuar ate.....nuk mund ta ve dot veten ne rrolin e krijusit se do ofendoja besimtaret po te vija veten ne vendin e tij..........di te them fare thjesht qe mund te krijionte 2 cifte dhe jo 1 cift.........persa i perket ligjeve dhe morralit te njerezimit....jam shume dakord me ty...mos valle do te thuash qe njeriu e ka prejardhjen nga kafshet???????edhe krijuesi para se te krijonte njerezimin vendosi rregulla dhe ligje...ateher i bie qe vet krijuesi te jet i pamoralshem perderisa per ate nuk kishte rendeisi se babai shkonte me vajzen e vet..........
Jo bre emanuel se nuk deshta të them se njeriu e ka prejardhjen nga shtazët
por ceka vetëm se edhe shtazët kanë rregulla si ne dhe nuk e çojnë jetën
me anarhi duke pasur parasysh se edhe njeriu në fillim nuk ishte aq inteligjent
si sot, por edhe ai ishte i udhëhequr sikurse shtazët nga instiktet, pasi
që një natyrë na ka krijuar, nuk do të ishte çudi të kemi ngjajshmëri, apo jo,
se edhe shtazët nuk kanë pikë nga qielli.

Edhe një po ta them: nuk e shpëtove njerëzimin!!! E sheh se më lehtë është
të flasësh se të bësh! Në jetë ndonjëherë s'ke çare, duhet edhe të
kapërdish diçka se ndryshe nuk shkon. Si thot një fjalë e urtë: prej 3 të
këqijave, zgjedh më të mirën!
 

con man

Anëtar i ri
une sdi a e ki te qart o emanuel
se ne kete bote eshte Zoti qe ve ligje
Zoti e ka zgjedh menyren si ta krijoj njerezimin edhe pse ka mundur ta krijjoj te gjithin per njeher krejt njerzt qe kan jetu dhe qe jetojn sot e qe do jetojn ka mundur Zoti ti krijoj pernjeher te gjith mirepo ka zgjedh kete menyr te qiftezimit , pse ne nuk e dijm as qe duhet te na interesoj pse bash me an te qiftezimit te shtohemi ne
dhe mos e konsidero thyerje te ligjeve te Zotit pse femijet e adamit qenkan qiftezuar ne mes vete sepse keto ligje kan ardh me von
per ta nuk kan qen keto ligje
 

EMANUEL_78

hajduti
une sdi a e ki te qart o emanuel
se ne kete bote eshte Zoti qe ve ligje
Zoti e ka zgjedh menyren si ta krijoj njerezimin edhe pse ka mundur ta krijjoj te gjithin per njeher krejt njerzt qe kan jetu dhe qe jetojn sot e qe do jetojn ka mundur Zoti ti krijoj pernjeher te gjith mirepo ka zgjedh kete menyr te qiftezimit , pse ne nuk e dijm as qe duhet te na interesoj pse bash me an te qiftezimit te shtohemi ne
dhe mos e konsidero thyerje te ligjeve te Zotit pse femijet e adamit qenkan qiftezuar ne mes vete sepse keto ligje kan ardh me von
per ta nuk kan qen keto ligje
PERSHENDETJE.......pa a e the vet ti qe ne ket bote eshte zoti qe ve ligjet.......kur krijoj njerezimin vendosi qe nuk eshte turp qe te shkosh me motren, tani ne kohet e sotme ka ber kushtetuten e re,qe eshte turp te shkosh me motren.........mbase neser i nderohet prap mendja zotit dhe thot mund te shkosh me motren a me vajzen tende.....ca do bejme ne duhet ti bindemi??????????
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Si ne fene islamike edhe ne ate te krishtere morali i njeriut eshte nga elementet me kryesor dhe me te rendesishem...per te cilin flet shume si bibla edhe kurani........as njera dhe as tjetra nuk thot qe babai te shkoje me ne krevat me vajzen e vet,as vellai nuk duhet te shkoj me motren dhe as djali me nenen e vet......pyetja ime ishte kjo....si eshte shtuar njerezimi kur si ne kuran si ne bibel thuhet qe zoti krijoj vetem 2 njerez,adamin dhe even per te krishteret dhe ademin dhe havan per islamiket.......sa do femije te ken bere qe te shtohej popullsia duhet qe patjeter qe vellai te shkonte me motren ose babai me vajzen ose djali me nene e vet.....si e shpjegoni ju rritjen e popullsise dhe te njerezimit?????????:eek:hh:
Pershendetje i nderuar !

Sipas parimeve Islame, Ademi a.s. u krijua se pari. Me pastaj, nga briri i djathte i Ademit a.s. u krijua bashkeshortja e tij Hava (Nena e njerezimit). Nga Ademi & Hava, Zoti nxorri nje numer cifte binjakesh (motra & vellezer), ku binjaku i nje cifti martohej me binjaken e nje cifti, ne kete menyre edhe binjakja me binjakun. Ne kete menyre pra u shtua njerezimi.

Kjo menyre e shtimit te njerezimit, nuk mund te quhet "incest", sepse ligjet, sikurse edhe krijesat ne fillim te krijimit kane qene te ndryshme, dmth nuk jane sikurse sot. Lidhjet gjenetike poashtu ndryshe kane qene, per dallim me ato sot. Do t'thote ato ishin krijimet e para. Krijime, ndryshe nga ato cfare jane sot (moter e vella). Cdo gje ishte ndryshe, padyshim qe edhe martesat kane qene ndryshe atehere :)

Marrim shembull njeriun e pare Ademin a.s. Ka qene shume me i gjate se sa sot qe jane njerezit. Ne lidhje me kete, thote Profeti yne Muhammedi (a.s.):

"Ati juaj, Ademi, e kishte shtatin si një dru hurmaje, 60 zira të gjatë."

Ndersa, gjeresine e shpatullave, Ademi (a.s.) e kishte 7 zira.

Pastaj hadithi tjeter:

”E ka krijuar All-llahu Ademin dhe gjatësia e tij ka qenë 60 krahë dhe do të vazhdojnë (njerëzit)duke u zvogëluar deri tani” (Transmeton Buharia nga Ebu Hurejrja r.a.)

Dhe eshte vertetuar edhe me shkence se njerezit perpara kane qene me te medhenje, dhe cdo here shkojne duke u zvogeluar.

Pastaj, profeti Nuh a.s. ka jetuar me shume se 950 vite.


Sqarim:

Njesia e gjatesise "zira" diku merret sa gjatesia e parakrahut (rreth 40 cm.), diku identifikohet me njesinë e quajtur arshin, diku me gjatesine 70-90 cm.

Ne nje periudhe kur siperfaqja e tokes ishte e mbuluar me pyje dhe kur nuk ishte formuar ende popullsia njerezore, eshte normale qe shtati i njeriut te kete qene i tille. Ne gjatesinë e shtatit te njeriut ndikojne si klima dhe kushtet e siperfaqes, ashtu dhe dendesia e popullsisë, e cila shkakton shkurtimin e shtatit. Nderkaq, per ta mbajtur te gjere kuadrin e kuptimit te ceshtjes, eshte mire te mbahet parasysh edhe interpretimi i Ibni Haldunit, i cili thote se Ademi (a.s.) mund te kete pasur kete shtat kur ka qene ne xhennet. Allahu e di se c'eshte me e drejte themi ne fund !!!:)


Kaq ishte sa i perket shtimit te njerezimit sipas parimeve Islame. Shpresoj qe pak a shume isha i kjarte ne sqarim:)

Me respekt !
 

EMANUEL_78

hajduti
Pershendetje i nderuar !

Sipas parimeve Islame, Ademi a.s. u krijua se pari. Me pastaj, nga briri i djathte i Ademit a.s. u krijua bashkeshortja e tij Hava (Nena e njerezimit). Nga Ademi & Hava, Zoti nxorri nje numer cifte binjakesh (motra & vellezer), ku binjaku i nje cifti martohej me binjaken e nje cifti, ne kete menyre edhe binjakja me binjakun. Ne kete menyre pra u shtua njerezimi.

Kjo menyre e shtimit te njerezimit, nuk mund te quhet "incest", sepse ligjet, sikurse edhe krijesat ne fillim te krijimit kane qene te ndryshme, dmth nuk jane sikurse sot. Lidhjet gjenetike poashtu ndryshe kane qene, per dallim me ato sot. Do t'thote ato ishin krijimet e para. Krijime, ndryshe nga ato cfare jane sot (moter e vella). Cdo gje ishte ndryshe, padyshim qe edhe martesat kane qene ndryshe atehere :)

Marrim shembull njeriun e pare Ademin a.s. Ka qene shume me i gjate se sa sot qe jane njerezit. Ne lidhje me kete, thote Profeti yne Muhammedi (a.s.):

"Ati juaj, Ademi, e kishte shtatin si një dru hurmaje, 60 zira të gjatë."

Ndersa, gjeresine e shpatullave, Ademi (a.s.) e kishte 7 zira.

Pastaj hadithi tjeter:

”E ka krijuar All-llahu Ademin dhe gjatësia e tij ka qenë 60 krahë dhe do të vazhdojnë (njerëzit)duke u zvogëluar deri tani” (Transmeton Buharia nga Ebu Hurejrja r.a.)

Dhe eshte vertetuar edhe me shkence se njerezit perpara kane qene me te medhenje, dhe cdo here shkojne duke u zvogeluar.

Pastaj, profeti Nuh a.s. ka jetuar me shume se 950 vite.


Sqarim:

Njesia e gjatesise "zira" diku merret sa gjatesia e parakrahut (rreth 40 cm.), diku identifikohet me njesinë e quajtur arshin, diku me gjatesine 70-90 cm.

Ne nje periudhe kur siperfaqja e tokes ishte e mbuluar me pyje dhe kur nuk ishte formuar ende popullsia njerezore, eshte normale qe shtati i njeriut te kete qene i tille. Ne gjatesinë e shtatit te njeriut ndikojne si klima dhe kushtet e siperfaqes, ashtu dhe dendesia e popullsisë, e cila shkakton shkurtimin e shtatit. Nderkaq, per ta mbajtur te gjere kuadrin e kuptimit te ceshtjes, eshte mire te mbahet parasysh edhe interpretimi i Ibni Haldunit, i cili thote se Ademi (a.s.) mund te kete pasur kete shtat kur ka qene ne xhennet. Allahu e di se c'eshte me e drejte themi ne fund !!!:)


Kaq ishte sa i perket shtimit te njerezimit sipas parimeve Islame. Shpresoj qe pak a shume isha i kjarte ne sqarim:)

Me respekt !
pershendetje dhe faleminderit i nderuar..................persa i perket shtimit te njerezimit sipas parimeve islame ishe shum i qarte........por per mua ne c'fare do lloj kohe dhe ne c'fare do lloj situate qe te jete binjaket jan vella e moter nese flasim per njerez te krijuar nga zoti......nese do e kishim prejardhjen nga kafshet nuk do shifja asgje te keqe se vllai shkonte me motren e vet......se fundja kafshe do te ishin.....
 

ricky_ch

******
Emanuel: pse nuk po e tregon vëlla se pse atëherë ka mbetë morali?

Nëse është ashtu si po thua, dhe unë gjithashtu nuk e mohoj thash edhe
më lartë, atëherë pse njerizimi më vonë e ndryshuan dhe atë e vunë
diçka si të ndaluar? Ti edhe vet the se kurr nuk do të bëje diçka të tillë
me vajzën tënde. Athua pse i ke këto ndjenja tash, kur dihet se paraardhësit
tanë kanë fjetur me njëri tjetrin? Mosdija apo skanë pasur rrugëdalje atëherë?
Se mos ta kishin bërë njerëzimi nuk do të ekzistonte.
 
Redaktimi i fundit:

another_reality

Super-Hero
Titulli: Besimtare me shpjegoni...........

Si ne fene islamike edhe ne ate te krishtere morali i njeriut eshte nga elementet me kryesor dhe me te rendesishem...per te cilin flet shume si bibla edhe kurani........as njera dhe as tjetra nuk thot qe babai te shkoje me ne krevat me vajzen e vet,as vellai nuk duhet te shkoj me motren dhe as djali me nenen e vet......pyetja ime ishte kjo....si eshte shtuar njerezimi kur si ne kuran si ne bibel thuhet qe zoti krijoj vetem 2 njerez,adamin dhe even per te krishteret dhe ademin dhe havan per islamiket.......sa do femije te ken bere qe te shtohej popullsia duhet qe patjeter qe vellai te shkonte me motren ose babai me vajzen ose djali me nene e vet.....si e shpjegoni ju rritjen e popullsise dhe te njerezimit?????????:eek:hh:
Qe te maresh kte pergjigje te lutem lexo genesis 5:4 . Ketu te thote si ka hec njerzimi. Adam edhe Eva kan pas me shume se 50 Kalamoj. Kushedi Motra Nr.4 Ka shku me vllain Nr.21 qe nuk e njifte fare. Te Genesis thot prap qe vllai 1 vravi vllain 2 ( Cain me Abel ). Me kte du me than qe kur ka vrasje pse mos te ket edhe hemomiksi????
 
Top