Berati sipas Evlia Celebi

Lauri

Anunnak
Evlia Celebi eshte nje turist turk i shek '17, qe ka shetitur jo vetem ne krahinat e P.Otomane dhe ne shtete fqinje me kete perandori, por ka hyre thelle deri ne Azi, Arabi, Egjypt, Rusi, Gjermani, Holande e deri ne Suedi.
Ne kete teme po nxjerr jashte shkrimet e ditarit te Evlia nepermjet fotove, per kurojzet e historise se kesaj kohe.
by Lauri

ev1.jpg

ev4.jpg
 
Redaktimi i fundit:

Daisy

Anëtar i Respektuar
“Tregtari eshte miku I Perendise”Hmmmm

si perfundim une paskam ditur lesht per Beratin

flm qe I sjell @Lauri
 

Lauri

Anunnak
“Tregtari eshte miku I Perendise”Hmmmm

si perfundim une paskam ditur lesht per Beratin

flm qe I sjell @Lauri
Si kush do edhe ky i shikon gjera sepas botes se formimit qe ka. Ajo thenja eshte arabe. Kuptohet pse (pa i dhene ngjyra religjose temes ;)
Gjithsesi ky jap mjaft detaje, jo te gjitha ne absolut mund ti ndajme. Edhe se ky ka qen nje kalimtar, dhe ka shkruar gjera qe ka pare e degjuar ne ate perciz moment (dite apo jave qendrimi)

ps. Mos e injoro komplet leshin se e ka vleren e vet gjithsesi lol
 

land

Carpe noctum
Berati eshte Partha(Bardha) e lashte, kryeqyteti i fisit ilir te Parthineve(Bardhinet). Me pushtimet bullgare, ata thjesht perkthejne emrin e quajne Beligrad(qyteti i bardhe) dhe me pas pushtuesit turq e transformojne ne Berat.....sot eshte ne perdorim forma turke e emrit. Dikush duhet ti propozoje qeverise ti kthehet forma e lashte e emrit, Partha apo Bardha.
 

Soulmind

Soli/Soulmendja/Soul
Osmanet e quanin Arnavut Belgradı, jo Berat. Arnavut e perdornin per ta dalluar nga Belgradi Serbise.

Nejse,
Lauri, mos valle i ke bere foto te gjithe librit? Apo vetem Beratin. ose po e pate scan te lutem a mund te ma japesh dhe mua? Do me ndihmoje shume.
 
Top