Behu zeri im!

kitrra 123

plak gjufurrak
V.I.P
[h=2]SONTE RRثFEHET PUBLIKISHT VASFIJE KRASNIQI, E MBIJETUARA E DHUNثS SEKSUALE GJATث LUFTثS Nث KOSOVث[/h][h=4]"Kam vendosur që të dalë publikisht për t'i inkuarjuar viktimat e dhunës seksuale", ka thënë Vasfije Krasniqi-Goodman në një shkrim të publikuar në rrjetin social Twitter, teksa ka paralajmëruar se do të rrëfehet publikisht në televizionin publik.[/h]Vasfije Krasniqi-Goodman ka marrë guximin që të rrëfehet publikisht për dhunën seksuale që ka përjetuar gjatë luftës së fundit në Kosovë, më 1999, për vetëm një arsye: inkurajimin e grave të tjera që kanë përjetuar të njëjtën gjë sikurse ajo.
Krasniqi-Goodman ka paralajmëruar se rrëfimin e saj për dhunën që ka përjetuar në luftë ka vendosur që ta ndajë me të tjerët në një intervistë që do të transmetohet sonte nga ora 22:00 në transmetuesin publik të Kosovës.
“Kam vendosur që të dalë publikisht për t’i inkuarjuar viktimat e dhunës seksuale”, ka thënë Vasfije Krasniqi-Goodman në një shkrim të publikuar në rrjetin social Twitter, teksa ka paralajmëruar se do të rrëfehet publikisht në televizionin publik.

Rrëfimi i paralajmëruar i Krasniqi-Goodman do të jetë i pari i dhënë ndonjëherë publikisht në një televizion nga një grua e dhunuar seksualisht gjatë luftës së Kosovës.


36-vjeçarja, e cila kishte qenë vetëm 16-vjeçare në kohën kur i ishte nënshtruar torturave dhe dhunimit seksual, tanimë jeton në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe është nënë e dy fëmijëve.
Për vendimin e Vasfije Krasniqi-Goodman është deklaruar sot edhe ish-presidentja Atifete Jahjaga, e cila përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook është shprehur se “momente të tilla janë prekëse” dhe se shembulli i Vasfijës “është tregim i shpresës dhe guximit”.
Insajderi ka raportuar gjatë kësaj jave se rreth 700 gra të dhunuara gjatë luftës janë verifikuar nga Komisioni Shtetëror për Verifikimin e Viktimave të Dhunës Seksuale. Ndërkaq, ky status i është refuzuar 103 grave të cilat dyshohet se kanë aplikuar në mënyrë të rrejshme. /Insajderi.com
 

NeVertiti

~Kohe & Stine~
Staf në FV.AL
Adm
Dicka e mire,pasi ne kete forme mendoj qe do ndihmoje e shume femra te tjera te rrefejne dhunimin e tyre gjate asaj kohe.
 

Monique

With or Without u
Jam shume dakort te behet zeri atyre femrave qe gjithcka, per hire te opinionit , apo mentalitetit e kane ndrydhur brenda vetes.
Te behet zeri edhe i ztyre femrave , qe i perdhunuan , masakruan vete gjaku i tyre , per perfitime te tyre.
Te behet zeri i cdo femre qe dhunen e demaskon, e jo e justifikon.....
 

Vvetoni

Larguar
Nuk ndodhin shpesh momente kur njeriu ndjen e qan, deklarata e zonjës ishte një nga ato raste.
 

ricky_ch

******
Jam shume dakort te behet zeri atyre femrave qe gjithcka, per hire te opinionit , apo mentalitetit e kane ndrydhur brenda vetes.
Te behet zeri edhe i ztyre femrave , qe i perdhunuan , masakruan vete gjaku i tyre , per perfitime te tyre.
Te behet zeri i cdo femre qe dhunen e demaskon, e jo e justifikon.....


Më fal, e cili mentalitet e ndalon të tregosh se je dhunuarë?

Nuk po kuptoj pse njerëzit pa njohur mirë fenomenin,
mundohen t'ia mveshin mentalitetit.
E din se të dhunuarat edhe në kultura të tjera e kanë vështirë
të flasin?

Pse? - Mund të ketë shumë arsye, por s'ka të bëjë mentaliteti.
Të ish te mentaliteti në pyetje, nuk do të quhej Goodman.


ثshtë një shprehje që më pëlqen kur martohen të krishterët në
kishë: ai që ka për të treguar diçka, të flet tash, ose të hesht
përgjithmonë.


Të kishte folur me kohë, së paku një shka do të ishte më pak.
Tash me duket më shumë teatralizëm e publicitet, e në fund të fundit
askujt s'i vyen asgjë..., e kush mund ta vërteton?
 

Vvetoni

Larguar
Më fal, e cili mentalitet e ndalon të tregosh se je dhunuarë?

Nuk po kuptoj pse njerëzit pa njohur mirë fenomenin,
mundohen t'ia mveshin mentalitetit.
E din se të dhunuarat edhe në kultura të tjera e kanë vështirë
të flasin?

Pse? - Mund të ketë shumë arsye, por s'ka të bëjë mentaliteti.
Të ish te mentaliteti në pyetje, nuk do të quhej Goodman.


ثshtë një shprehje që më pëlqen kur martohen të krishterët në
kishë: ai që ka për të treguar diçka, të flet tash, ose të hesht
përgjithmonë.


Të kishte folur me kohë, së paku një shka do të ishte më pak.
Tash me duket më shumë teatralizëm e publicitet, e në fund të fundit
askujt s'i vyen asgjë..., e kush mund ta vërteton?

Shkau që e ka dhunu është polic në Kosovë.
 

ricky_ch

******
Jo po du me thanë që nuk është faji i kësaj zonjës. Kjo ka fole edhe ma herët, ka pas proces gjyqësor për këtë rast. Gjykatësit ndërkombëtar patën vendos për rastin, e patën liru.

Auuu bre Veton, e ti por pret vërtetim dhe verifikim të dhunuesit?

Nuk e dij a e lexove, më lart, thash me pas tregue me kohë
një shka do të kishte qenë më pak. Qe kjo është.
Gjykimet e pallavrat nuk sjeliln gjë.

Për ta gjykuar dikend duhesh të kesh fakte dhe prova,
përndrshe veç plumbi kryen punë.

Ka edhe të atillë jo vetëm që kanë dhunue, por kanë vrarë
e masakruarë e sillen apo edhe kanë funksione në
Kosovë, por pa fakte s'mund t'i akuzosh.
Shumë thjesht.!. ا'do bisedë është e tepërt.
 

Vvetoni

Larguar
Auuu bre Veton, e ti por pret vërtetim dhe verifikim të dhunuesit?

Nuk e dij a e lexove, më lart, thash me pas tregue me kohë
një shka do të kishte qenë më pak. Qe kjo është.
Gjykimet e pallavrat nuk sjeliln gjë.

Për ta gjykuar dikend duhesh të kesh fakte dhe prova,
përndrshe veç plumbi kryen punë.

Ka edhe të atillë jo vetëm që kanë dhunue, por kanë vrarë
e masakruarë e sillen apo edhe kanë funksione në
Kosovë, por pa fakte s'mund t'i akuzosh.
Shumë thjesht.!. ا'do bisedë është e tepërt.

Dëgjoje, e kam sjell videon. Problemi është se kur foli si Krasniqi nuk e dëgjuam, dhunuesit e saj i liruam, kur po flet si Goodman të gjithë po e dëgjojmë.
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
Shkau që e ka dhunu është polic në Kosovë.

cka ska edhe tek ne...…
ai duhet ta merre njeher denimin, pastaj kish punu si do, ama jo ne vend tonë.
 

ricky_ch

******
Dëgjoje, e kam sjell videon. Problemi është se kur foli si Krasniqi nuk e dëgjuam, dhunuesit e saj i liruam, kur po flet si Goodman të gjithë po e dëgjojmë.


Oooo Veton, tek fundit thash ndash Krasniqi ndash Goodman, pa fakte asgjë.Edhe Ronlado po akuzohet pas 10 viteve për dhunim.

Kësaj i thonë, pordha të ftohta!!!
 

Violetta

>> KS- AL. etnike <<
keta serbet thike ne zemer elypin, edhe pak eshte per ta…


// sa mvjen keq sa njerezit kan ren kurban e kurthë nga dora e serbeve.…. ruana Zot. plumbi eshte pak per ta.
 
Top