• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Barazia gjinore mes mashkullit dhe femres

redi-

Anëtar i Respektuar
JETA !
Popullsia boterore eshte e ndare ne dy gjini femra dhe meshkuj .
Numrin me te madh ashtu si edhe pushtetin e kane meshkujt .
Edhe ne familje autoritetin e ka burri .
Pse burri dhe gruaja nuk kane te drejta te barabarta ?
Per burri eshte kryefamiljari i shtepise?
Pse gruaja edhe pse bashkejeton me burrin te drejtat e saj nuk jane te njejta me ato te burrit ?
Ku kashkuar ajo lumturi qe kishin Adami dhe Havaja ?
Keshtu kjo pabarazi gjinore ka sjelle shume probleme saqe ato jane bere globale .Nga autoriteti I burrit dhekerkimi I te drejtave nga gruaja kane sjelle dhunen ne familje .
Hap pas hapi dhuna ne familje sjell dhe keqedukimin e femijeve . Dhuna eshte bere mjeti me I perdorshem si ne familje , shoqeri madje edhe ne organet qeveritare .Shume persona e konsiderojne ate si zgjidhjen e problemeve kur ne fakt ajo vetem te shton nje me shume .
Kushtetuta ka disa ligje ku njri nder ta eshte barazia gjinore ose ajo mes femres dhe mashkullit . Atehere pse ky ligj nuk zbatohet ?
Per kete gje femra eshte me e diskriminuar ne shoqeri , dhuna perdoret mbi te sikur te mos kishte shpirt .
Te gjithe lindim te barabarte ,te gjithe kemi nga nje fat qe na ka caktuar Zoti ,
por pse kjo gje po kundershtohet .
Ne shume raste shtohet pyetja pse , pse pa fund , por pa pergjigjje.
Ne organet qeveritare numri I meshkujve eshte me I larte se ai I femrave .
Pse ne gjithe kete teknologji dhe modernitet nese duhet rritur perqindja e perkrahesve te ketij ligji ajo eshte ulur . S;ka mbetur gje tjeter te them vetem te shpresojme se ky ligj aq I rendesishem per shoqerine boterore te behen te ndergjegjshem se lumturia ne familje , shoqeri , apo personat qe na rrehojne arrihet vetem kur mashkulli me femren kane te drejta te barabarta .
Pergaditi:Hersi Kopani
 

sweetzzinna

Dum spiro, spero くる
Titulli: Barazia gjinore mes mashkullit dhe femres

JETA !
Popullsia boterore eshte e ndare ne dy gjini femra dhe meshkuj .
Numrin me te madh ashtu si edhe pushtetin e kane meshkujt .
Edhe ne familje autoritetin e ka burri .
Pse burri dhe gruaja nuk kane te drejta te barabarta ?
Per burri eshte kryefamiljari i shtepise?
Pse gruaja edhe pse bashkejeton me burrin te drejtat e saj nuk jane te njejta me ato te burrit ?
Ku kashkuar ajo lumturi qe kishin Adami dhe Havaja ?
Keshtu kjo pabarazi gjinore ka sjelle shume probleme saqe ato jane bere globale .Nga autoriteti I burrit dhekerkimi I te drejtave nga gruaja kane sjelle dhunen ne familje .
Hap pas hapi dhuna ne familje sjell dhe keqedukimin e femijeve . Dhuna eshte bere mjeti me I perdorshem si ne familje , shoqeri madje edhe ne organet qeveritare .Shume persona e konsiderojne ate si zgjidhjen e problemeve kur ne fakt ajo vetem te shton nje me shume .
Kushtetuta ka disa ligje ku njri nder ta eshte barazia gjinore ose ajo mes femres dhe mashkullit . Atehere pse ky ligj nuk zbatohet ?
Per kete gje femra eshte me e diskriminuar ne shoqeri , dhuna perdoret mbi te sikur te mos kishte shpirt .
Te gjithe lindim te barabarte ,te gjithe kemi nga nje fat qe na ka caktuar Zoti ,
por pse kjo gje po kundershtohet .
Ne shume raste shtohet pyetja pse , pse pa fund , por pa pergjigjje.
Ne organet qeveritare numri I meshkujve eshte me I larte se ai I femrave .
Pse ne gjithe kete teknologji dhe modernitet nese duhet rritur perqindja e perkrahesve te ketij ligji ajo eshte ulur . S;ka mbetur gje tjeter te them vetem te shpresojme se ky ligj aq I rendesishem per shoqerine boterore te behen te ndergjegjshem se lumturia ne familje , shoqeri , apo personat qe na rrehojne arrihet vetem kur mashkulli me femren kane te drejta te barabarta .
Pergaditi:Hersi Kopani
Gabim, numri me i madh ne toke i korespondon FEMRAVE ... diku 56% jan femra dhe vetem 44% jan meshkuj....
Kjo ka te bej me faktin qe jan 2 shance te lindin femer dhe 1 shanc te lindi mashkull...

Sa per temen, nuk ka barazi aq kohe sa dikush ka me shume autoritet se sa tjetri...
 

Hard Styler

ђєค๔ђยภtєг
Titulli: Barazia gjinore mes mashkullit dhe femres

o Lale ti keto temat i ben copy-paste pa asnje pike lidhje...i kemi trajtuar keto tema 70000 here edhe ka tema te tjera plot me te njejtat debate.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Barazia gjinore mes mashkullit dhe femres

o Lale ti keto temat i ben copy-paste pa asnje pike lidhje...i kemi trajtuar keto tema 70000 here edhe ka tema te tjera plot me te njejtat debate.
Po mire de :D Je i lire t'klikosh mbi teme nqfs t'duket e re, apo te mos klikosh nese mendon se eshte trajtuar 12232424242 here :D
 

Zana1

Braveheart
Barazia gjinore eshte e pamundur ( pasi te tille lindim nga natyra , dhe nuk eshte ne doren tone ) .... ama te drejtat e barabarta , jane rruga e vetme drejt vleresimit, arritjeve te sukseshme dhe respektit ndaj njeri - tjetrit.

Perkrahe njeri - tjetrit e duke mbeshtetur njeri - tjetrin, mund te arrijme gjera te medhaja dhe te vjelim fruta te shendetshme.
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Barazia gjinore eshte e pamundur ( pasi te tille lindim nga natyra , dhe nuk eshte ne doren tone ) .... ama te drejtat e barabarta , jane rruga e vetme drejt vleresimit, arritjeve te sukseshme dhe respektit ndaj njeri - tjetrit.

Perkrahe njeri - tjetrit e duke mbeshtetur njeri - tjetrin, mund te arrijme gjera te medhaja dhe te vjelim fruta te shendetshme.
Praktika ka treguar se keto 60-70 vitet e fundit qe kur kane hyre ne fuqi keto ligje, familja eshte prishur e shoqeria ka shkuar drejt rrenimit.
Te gjitha familjet jane ndare e lindshmeria ka shkuar 1 femije per grua. Me kete lindshmeri popujt plaken e shkojne drejt zhdukjes.
 

Zana1

Braveheart
Praktika ka treguar se keto 60-70 vitet e fundit qe kur kane hyre ne fuqi keto ligje, familja eshte prishur e shoqeria ka shkuar drejt rrenimit.
Te gjitha familjet jane ndare e lindshmeria ka shkuar 1 femije per grua. Me kete lindshmeri popujt plaken e shkojne drejt zhdukjes.
Kjo mbase per faktin qe tere k'to vite, kane ndenjur duke luftuar njeri - tjetrin ..per arsye ne thonjeza, se sa te punojne bashke ne rrugen e duhur.

Pshm ne rastet e bashkepunimit bashke, familja ka vazhduar qe te egzistoje ne formen e saj dhe nuk eshte demtuar ... packa marredhenieve deshtuese "bashkeshortore" , ku secila pale eshte ne punen e tij/saj.
 
Redaktimi i fundit:

Artin

Anëtar i Respektuar
Lojera fjalesh mund te bejme pa fund, por realiteti eshte i hidhur.

Ne perendim janë shumë te pakta ato famije qe nuk jane te ndara. Keta jane zakonisht njerez te vjeter ne moshe, qe jane rritur me tjeter kulture, ose ata qe jane shume te pasur, e rrine bashke vetem nga interesi i madh qe kane.

Ne flasim per shumicen.

-Shumica e familjeve jane te ndara, e femijet e pakte që lindin, po rriten pa te dy prinderit.
-Lindshmeria ka shkuar 1 femije per grua e popullsia vendese po pakesohet. Popullsite ardhese po shtohen, e po i zevendesojne evropianet.
-Ekonomia dhe mireqenia po bien, e te gjithe njerezit jane zhytur ne borxhe e kredi.
-Kriminaliteti po vjen ne rritje.

Nese vazhdohet keshtu, do te kete kriza te medha ekonomike e sociale.

Per momentin ti e ke shtepi e nje pune, e mund t'ua dalësh shpenzimeve. Po kur te mos kesh më mundesi, atehere do ta kuptosh...
Sepse disa njerez vetem atehere kuptojne... kur s'kane me mundesi t'ia dalin jetes.
Atehere do ta kuptosh edhe falimentimin e disa vendeve evropiane, e ato turmat ne France, qe po luftojne me shtetin.
 

Zana1

Braveheart
Dhe sipas teje k'to pasoja i sillkan , te drejtat e barabarta ?
 

Artin

Anëtar i Respektuar
Zane, shume gjerave u vihen emra te bukur.
E kane fajin shume gjera bashke...
Megjithatë, le të mos e prishim atmosferen e festave me debate qe nuk zgjidhin ndonje gje. ا'eshte per t'u bere, do te behet...


Te pershendes me kete kenge, qe po degjoj tani... :p
Dëgjoje me kufje, se është e bukur.

Si zanë mali je - Grupi Labia

Qysh e don shoqnia
flak' le t'kallet shpia
Qysh e don shoqnia
kshtu e ban Labia

Knon bilbili
mbi çati
Vet' mos rri bilbil
hajde, ngrejm' dolli

Qysh e don shoqnia
flak' le t'kallet shpia
Kendojn' hiç pa ndal
vallzojn' me sevda

E kujtoj me mall
një jet' në agim
A do t'kem ty vall'
lule n'përqafim

Si zanë mali je
trupin si selvi
Synin zjarr e ke
buzën si qershi

Hajt ti dhe flaku mallit tim
trandafil mbulue me ves'
Në kët natë tu' pa agim
Puthjen tande po e pres

N'prehnin tim nuk ke pikëllim
Do të shkrihem n'dashuni
Eja t'pres me padurim
Të jetojm' sa jemi t'ri

 

Zana1

Braveheart
Flm Artini , kenge e bukur : )

Pikerisht per gjera te tilla ne fjale e kisha fjalen edhe une, qe kur te dyja gjinite bashkepunojne bashke... sjellin ndjesi pozitive dhe pelqime mes njeri tjetrit, se sa hatermbetje e ofendime : )
 
Top