• Në 21 shkurt, 3 javë më parë, Italia kishte në total vetëm 16 raste me koronavirus,aq sa ka pak a shumë Shqipëria sot. Papërgjegjshmëria bëri që Italia të ketë afro 15 mijë të prekur, 1000 të vdekur e 2000 të tjerë në gjendje kritike dhe të shpërndajë virusin në gjithë Europën. Urojmë që të gjithë të bëhemi aq të përgjegjshëm sa mos të bëhemi pas 3 javësh, ajo që është Italia sot.

Ballkani quhej Scanderbego; Zbulohet harta e rajonit e vitit 1455

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Hero Evropian pra, Atleta Kristi, kalores i krishterimit. Pastaj thone s'ishte ashtu :D
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Hero Evropian pra, Atleta Kristi, kalores i krishterimit. Pastaj thone s'ishte ashtu :D
Do kapesh thjesht te titulli?!

Europa e adhuronte kryetrimin arberor sepse i frikesohej zgjerimit te metejshem osman. Si pasoj e rrethanave dhe fitoreve te jashtezakonshme te Skenderbeut, titulli qe permende ishte teresisht i justifikuar.

Tani, n'a thuaj pak se si e denigron ai titull Skenderbeun... se kjo nenkuptohet nga komenti tend.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Mendimi im dihet nuk e perseris 100 here barnaba. Por as ajo cfare e thash smund te mohohet. Nese ke fakte tkunderta, urdhero por mos u kap per mendime personale sepse jo tgjithe mendojne si ti madje as vet historianet me fame boterore.

Mirembetsh
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Mendimi im dihet nuk e perseris 100 here barnaba. Por as ajo cfare e thash smund te mohohet. Nese ke fakte tkunderta, urdhero por mos u kap per mendime personale sepse jo tgjithe mendojne si ti madje as vet historianet me fame boterore.

Mirembetsh
Ku di une se ke historian "me fame boterore" ke lexuar ti, dhe se cfare argumentesh prezantojn ata... Une di qe Skenderbeu luftoi per pavaresine e principates se tij, kunder nje PUSHTUESI. Ndaj, s'kam se si "te sjell fakte te kunderta" kur ti refuzon te japesh qofte edhe nje shpjegim minimal.

Ajo pjesa ku shkrove "mos u kap ne mendime personale" eshte aq e pakuptimte sa s'di se si ti pergjigjem.

Tani, nese perton te japesh nje pergjigje pyetjes qe une ngrita - e cila eshte SHUME e thjesht dhe nuk kerkon shume mundim - atehere mire do beje t'i kurseje edhe komentet denigruese ndaj heroit kombetar.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Ku di une se ke historian "me fame boterore" ke lexuar ti, dhe se cfare argumentesh prezantojn ata... Une di qe Skenderbeu luftoi per pavaresine e principates se tij, kunder nje PUSHTUESI. Ndaj, s'kam se si "te sjell fakte te kunderta" kur ti refuzon te japesh qofte edhe nje shpjegim minimal.

Ajo pjesa ku shkrove "mos u kap ne mendime personale" eshte aq e pakuptimte sa s'di se si ti pergjigjem.

Tani, nese perton te japesh nje pergjigje pyetjes qe une ngrita - e cila eshte SHUME e thjesht dhe nuk kerkon shume mundim - atehere mire do beje t'i kurseje edhe komentet denigruese ndaj heroit kombetar.
Une se konsideroj koment denigrues. Nuk eshte nevoja ta dish cfare kam lexu e sa historian, ato fakte i din edhe ti vet. Faktinqe diskuton dhe e mbron nje mendim deshmon se frikesohesh per te kunderten.

Skenderbeu ishte hero i krishterimit, mos e moho se do deshmosh se je pjese e shperlarjes se trurit nga komunizmi.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Une se konsideroj koment denigrues. Nuk eshte nevoja ta dish cfare kam lexu e sa historian, ato fakte i din edhe ti vet. Faktinqe diskuton dhe e mbron nje mendim deshmon se frikesohesh per te kunderten.

Skenderbeu ishte hero i krishterimit, mos e moho se do deshmosh se je pjese e shperlarjes se trurit nga komunizmi.
Si denigrues, ose si ironi, ose minimalisht si mospajtim ndaj respektit dhe statusit qe gezon kryetrimi yne kuptohen ato komentet e tua... Madje nuk duhet nje gjeni per te kuptuar se edhe motivet e tua jane transparente - nje nderthurje e qarqeve fetare dhe pro-turke - tjeter gje se ti nuk e pranon...

Ku e di ti se cfar kam lexuar une?! Une jam larguar nga Shqiperia qysh ne adoleshence...

Te me akuzosh ti per shplarje truri, qe rrezik as e ke degjuar termin 'mendim kritik' dhe jo me t'a aplikosh ne ceshtje te tilla, eshte kulmi... Sinqerisht, duhet te te falenderoj per kete se me shkrive se qeshuri.
 

Barnaba

Antarë i Respektuar
Kalove nga spekulimi ne spekulim, dhe nuk n'a the cfare problemi perben titulli 'atlet i krishtit'...
 

Lauri

Anunnak
@Barnaba ka 15 vjet qe i flas atij po nuk merre vesh. keshtuqe mos i kushto shume kohe ska pune tjeter ai.
Preferoj te lexoj dy faqe libri diku sesa ti rri pas atij.
Skenderbeg eshte vete nje titull, TURK. Pra ne harte Ballakni qenka e shkruar me titull turk, dhe jo Gjergj-Krishti apo tokat e Kalorsit te Krishtit.
 
Top