• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Balena blu

MasteR

I'm offline


Balena blu është një gjitar gjigand detar,ka një gjatesi nga 30 metra (98 kembe) dhe me peshe maksimale te regjistruar prej 200 tonesh.
Kane një trup te gjate dhe te holle.
Balenat blu ishin te bollshme ne pothuajse te gjitha oqeanet e Tokes deri ne fillim te shekullit te njezete.Per me shume se një shekull, ata ishin gjuajtur pothuajse deri ne zhdukje,por ato mbrohen serish nga komuniteti nderkombetar qe nga viti 1966.
Ne një raport te 2002 u parashikua qe ka 5,000 deri 12,000 balena blu ne te gjithe boten, te ndara ne te pakten pese grupe. IUCN vlereson se ka ndoshta midis 10.000 dhe 25.000 balena blu ne te gjithe boten sot.
 
Top