• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Avokadoja – e dobishme për shëndetin apo thjesht një mit?

Avokado është një nga ushqimet më të shijshme në planet dhe është gjithashtu një super ushqim i pasur me shumë vlera ushqyese.

Avokadot, të cilat janë teknikisht fruta, kategorizohen si yndyrna “të mira” sepse janë të mbushura me efekte antiplakje, antioksidantë që luftojnë sëmundjet dhe gati 20 vitamina dhe minerale të ndryshme.

Një studim i realizuar këtë vit zbuloi se konsumuesit e rregullt të avokados kanë marrje më të larta të fibrave, vitaminave E dhe K, magnezit dhe kaliumit.

Shiko këto përfitime mahnitëse të avokados.

Ato ju bëjnë të ndiheni të ngopur

Ushqimi I pasur me yndyrna të mira ndihmon në ngadalësimin e zbrazjes së stomakut, gjë që ju mban më të plotë dhe vonon kthimin e urisë. Avokadot sigurojnë rreth 22 gram yndyrë secila. Në një studim të kohëve të fundit, vullnetarët vlerësuan ndjenjat e kënaqësisë dhe oreksit pas ngrënies në vakte me ose pa avokado. Shtimi i gjysmës së avokados në vakte rezultoi në një rritje të konsiderueshme të ngopjes së vetë-raportuar dhe një dëshirë të zvogëluar për të ngrënë deri në pesë orë.


Ato mbrojnë zemrën tuaj

Avokadot ulin nivelin kolesterolin e cila ndihmon për të ulur rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Avokadot janë gjithashtu një burim i kaliumit, një lëndë ushqyese që ndihmon në uljen e presionit të gjakut duke vepruar si një diuretik natyral për të spërkatur natriumin e tepërt dhe lëngun jashtë trupit, i cili lehtëson presionin në zemër dhe arteriet

Avokadot ndihmojnë trupin tuaj të absorbojë lëndët ushqyese

Kosumimi i avokados gjatë vakteve mund të ndihmojë trupin tuaj të thithë më shumë antioksidantë nga ushqime të tjera të shëndetshme. Kombinimi i avokados me salcën e domates dhe karrotat rrit thithjen e vitaminës A, një lëndë ushqyese kryesore e nevojshme për lëkurën e shëndetshme, vizionin dhe imunitetin.

indeksonline
 
Top