• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Austria kërkoi Shqipërinë e Madhe, por Boletini dhe Qemali bërën pazare me Serbët dhe Grekët

Screenshot_2020-10-24-13-49-33-1.png


Historiania e njohur Elena Kocaqi ka reaguar në një koment të saj duke nxjerrur në dritë disa fakte të pa dëgjuara më pare.
Komentin e saj të plotë si më poshtë:
Elena Kocaqi: « Në 1911 Austria kërkoj Shqipërinë nga Sanxhaku në Selanik dhe Prevez.
Në 1912 Boletini bëri marrveshje me serbët që Kosova e Sanxhaku do ishin autonom brenda Serbisë. Qemali ja kaloi Epirin Greqisë.
Në vitin 1912 Shqipëria u pushtua dhe do të ndahej midis fqinjëve, hyri Austria me 1 milion ushtar që çoj botën gati në luftë botërore, që shkëputi kaq Shqipëri sa kemi dhe e bëri të pavarur. Mos ishte për Austrinë as do ishim jo në hartën politike por as si komb më.
Unë kam bërë doktoraturën me këtë temë, lexoje dhe flasim. Politikanët tanë të asaj kohe ishin njëlloj me këta sot, madje më keq akoma ». Përfundon komentin e saj historiania Elena Kocaqi.
Shkupilajm.com
 
Dihej qe austrohungarija e donte per vete Shqiperine .
Ne nje katun te malesise jane vrare per nje nate 100 burra nga austrohungarezet.
Shkaku se nuk dorezonin armet .
Nder ta ishte nje djale i vetem .
Prifti i fshatit ju lut ushtareve ta falin dhe ne vend te tij te pushkatohej ai ..
Dhe ashtu ndodhi !
Pra i pare nga ky kendveshtrim.. natyrisht qe Austrohungaria u pa si gjith okupuesit e tjere.
Ti marresh malsorit Armen ishte si ti marresh indianeve te amerikes harkun e shigjeten.
 
Po ne cka bazohet kjo, ne cilat fakte ?
Vlla, kur Akademia e Shkencave "fle" gjume, fillojne e dalin lloj-lloj historianesh! Skenderbeun e bejne Serb, Esat Pashen hero, Kadarene Spiun etj etj. "Tollovi" Shqiptare i thone kesaj pune!
 
Historikisht nje Gjergj Kastriot ish ..
Per fat te keq pas tij historija vec perseritet .. edhe tani ne shek e 21 madje .. ..
 
Private conversations
Help Users
    Top