• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ateizmi

askush_on

Antar Aktiv
Mosha
114
Titulli: Ateizmi

ashtu si te gjitha fete dhe besimet kam degjuar lloj-lloj rregullash dhe detyrimesh.
me ka bere pershtypje nje gje sot kur degjova nga nje besimtar mysliman i denj qe > kurani nuk lejonte qe njeriu ose me sakte besimtari te festonte ditelindjen. shum e habitshme!!!
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Ateizmi

ashtu si te gjitha fete dhe besimet kam degjuar lloj-lloj rregullash dhe detyrimesh.
me ka bere pershtypje nje gje sot kur degjova nga nje besimtar mysliman i denj qe > kurani nuk lejonte qe njeriu ose me sakte besimtari te festonte ditelindjen. shum e habitshme!!!
Lexoje ti personalisht vet Kur'anin, pastaj eja pergjigju.
Ne Kur'an nuk shkruan asgje per ditelindje. Nuk eshte fare e habitshme. Cfare do kishe thene ti po ta festonte nje i krishter marrim shembull festen e Bajramit, apo ta llogarite diten e premte(e xhuma) si dite te shenjte dhe me vlere te madhe ?

T'pershendes !
 

askush_on

Antar Aktiv
Mosha
114
Titulli: Ateizmi

Lexoje ti personalisht vet Kur'anin, pastaj eja pergjigju.
Ne Kur'an nuk shkruan asgje per ditelindje. Nuk eshte fare e habitshme. Cfare do kishe thene ti po ta festonte nje i krishter marrim shembull festen e Bajramit, apo ta llogarite diten e premte(e xhuma) si dite te shenjte dhe me vlere te madhe ?

T'pershendes !
o plak po ta lexonte ndonje mysliman kte pyetjen do ishte fal per ty per gjynahun qe ke bo. (shpresoj mos ta lexoj kush)

pergjigja ime do ishte se nuk kam pa ndonje katolik apo mysliman te festoj festen tjeter. (pranoj paqen fetare)

ndersa ate punen e ditlindjes e besoj qe esht ashtu si e degjova!

rrespekte temes dhe diskutimit te lirshem qe behet ketu!
(jam per me ftu dhe besimtaret ketu)
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Vendndodhja
WorLd 0f dReAms
Titulli: Ateizmi

askush_on

Ditelindja nuk ben pjese ne festat fetare Islame. Kaq kisha per te thene. Andaj, e jotja eshte tani t'lexosh me shume ne menyre qe t'arrish e t'kuptosh me shume arsyen e asaj cfare ty te ka bere te qeshesh shume (puna e ditelindjes).
 

askush_on

Antar Aktiv
Mosha
114
Titulli: Ateizmi

shpresoj te te kaloj ndonjeher rruga ne leximet e mija! dhe me me fal qe nuk di te bej lutje dhe falje (pavullnetshmeria ime qe nuk kam mesu per kto dy detyrime)!
rroft epoka e telepatise se ndoshta do ishim marre me shum vesh me njerezimin!
 

prodigious

I perjashtuar
Mosha
35
Vendndodhja
Tirana
Mendoj se kryesish fete jane udhezime per ndjekjen e te cilave imponohet frika. Fetaret, kryesisht ne fete me nje zot jane injorante pergjithesisht. Dhe po kjo injorance i ben ato besimtare dhe te bien pre e frikes qe te sillen ne menyren qe feja e tyre thote. Nuk them se kjo eshte dicka e keqe dhe e padrejte perkundrazi eshte dicka shume me vlere dhe e drejte pasi po te ishin fetaret te lire dhe pa imponim frike sjelljet e tyre do kishin pasoja shume negative ne mbare shoqewrine. Kush eshte inteligjent e kupton ceshtjen e feve dhe automatikisht nuk bie pre e feve dhe sillet ne baze te arsyetimit te vet. Por kjo nuk dmth qe keta jane 100 % te lire sepse egoizmi eshte zgjuarsi gjithashtu. Ligji ndihmon ne kontrollimin e ketyre personave.

Gjithsesi feja e pare me besim ne nje zot, krijues etj si dhe me elementet e keqe dhe e mire apo ferr dhe parajse eshte Judaizmi e krijuar nga qifute pagane te cilet kete ide e moren nga simboli pagan qe sot e mbajne ne flamurin e tyre. Ai simbol thoshte se nese do te sundosh nje komb atehere duhet ta besh te besoje ne nje zot te vetem. Dhe keshtu u vepruar. Pas kemi krishterimin per futjen e te cilit ne europe u be nje lufte rreth 400 vjecare. Me pas kemi Islamin i cili eshte nje pergjigje e nje grupi pagan grek kundra Krishterimit te qifuteve. Nuk dihet nese islami eshte shpikur per te miren e njerezimit apo per te keqen e qifuteve. Shume veshtire ta thuash nje gje te tille...
 

Kejla

Anëtar Aktiv
Vendndodhja
Verdalle
Perderisa mendimi im eshte qe Fete jane produkt i mendjeve njerezore nuk jam kunder Ateizmit , cdo njeri eshte i lire te besoje apo jo .
Personalisht jam besimtare ( mua me qeteson dhe me jep force fakti qe ka nje Zot mbi te cilin mund te mbeshtetem por kjo nuk do te thote se te gjithe duhet te mendojne si une?! ) por nuk kam asgje kunder atyre qe jane ateiste madje kam nje shok qe eshte shume i zgjuar dhe ka mjaft vlera mgjs eshte ateist . Te gjithe kemi arbitrin e lire dhe te gjithe jemi te ndryshem kjo eshte ebukura e njerezimit
 

C3nI

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateizmi

Ateistet kaq te shumte ne Shqiperi jane si shkaktar i Enver Hoxhes . 50 vite pa fe eshte shume . Ec se binde nje ateist 50 vjete nen ateizem !
 
Last edited:
Top