• Mirësevini tek Forumi Virtual

    Nëse ju shfaqet ky mesazh do të thotë se ju nuk jeni regjistruar akoma. Edhe pse nuk jeni regjistruar ju arrini të shihni pjesën me të madhe të seksioneve dhe diksutimeve të forumit, por akoma nuk gëzoni të drejten për të marrë pjesë në to dhe në avantazhet e të qënurit anëtar i këtij komuniteti.

    Regjistrimi është plotësisht falas në komunitetin tonë, pasi të regjistrohesh do të gëzosh shumë të drejta si të japesh mendimin tënd në një diskutim, të hapësh një diksutim tëndin, të komunikosh me anëtarët e tjerë të komunitetit në mënyrë private, të marësh pjesë dhe të votosh në konkursin e poezisë dhe të fotografisë dhe shumë opsione të tjera... duke përdorur mënyrën më të thjeshtë dhe të sigurtë për tu rregjistruar
    GOOGLE Microsoft Yahoo

    Për cdo problem mos hezitoni të na " KONTAKTONI ".

Ateizmi

askush_on

Antarë
Titulli: Ateizmi

akoma besohet ne frymen e shenjte po ashtu dhe ne frymen e besimit.
besimi ne zot apo ne djall ngelet po i njejte!!! BESIM.
besimi ne zot eshte ceshtje zgjedhjeje, ne djall eshte ceshtje trendy!
natyra esht ajo qe i ofrohet njeriut, ndersa njeriu zgjedh zotin ( halucinacione per kte te fundit).
zoti eshte pjelle e njerezimit, evolimin e njeriut nuk e solli zoti, por zoti u be pjelle gjate evolimit. (ktu behet fjale dhe per fete)!
 

coma 24on24

Antarë i ri
Titulli: Ateizmi

Kjo i bie, qe ti mohon ekzistencen e Zotit vetem per t'mos u rujt nga mekati.
Ide e mire (sa per ta ngushllu veten), ndersa finalizimi, ose rezultati perfundimtar eshte i barabart me zero.
اdo gje qe shpiku ose zbuloi njeriu, ajo sherben per nje qellim. Nga kjo vjen pytja ; cili eshte qellimi, apo misioni i qenies njerzore ne toke ?
Te jetojme duke supozuar se jemi superior ndaj gjithqkafit ?
Ta shofish jeten dhe realitetin me dy sy, shkurt e shqip i bie, edhe perkunder deshires tende, shumqka nket bote nuk varet nga ty.
Nese eshte e kunderta, ateher pse " natyra " qfar do ben me neve, ndersa ne asgje smund te bejm kunder saj ?
Sepse ne nuk u krijuam per te qene perfect. Kete mund ta vertetosh cdo dite ne cdo minute dhe ne qfardo lloj situate.
Disa njerz ende nuk e kan te qart se " Te kerkosh te verteten nuk do te thote te kerkosh ate qe do "

p.s. Amin, shpresoj te ruaj edhe ty, bile me shume se mua.
Se pari ne ndaj natyres po bejme maximumin e mundshem , pa merak . nuk e di ca do mendojne teistat si puna juaj zoteri apo zonje se nuk e kuptoj mire (te kerkoj falje) kur pas disa viteve do jene duke bere gati valixhet per tu nisur ne nje planet tjeter , sigurisht jo si pasoje e zotit tuaj te nderuar ??

Qe te mos besosh ne zot duhet te jesh perfekt ?? kush e thote kete ?
Te verteten nuk do e gjesh kurre as ti nese per ta gjetur ate nuk njeh dhe pranon vehten por kerkon ndihmen e atij tipit .
Flm per amin-in , shpresoj te bie ne vesh te zotit , ku i dihet ndoshta edhe une do jem "i perjetshem " ashtu sic shpirti juaj do jete .
Ndoshta atje lart do na japesh edhe naj kafe se jemi ne shtepine tende ?:xhan:
 

METi

-=EdoLorEli=-
Titulli: Ateizmi

Se pari ne ndaj natyres po bejme maximumin e mundshem , pa merak . nuk e di ca do mendojne teistat si puna juaj zoteri apo zonje se nuk e kuptoj mire (te kerkoj falje) kur pas disa viteve do jene duke bere gati valixhet per tu nisur ne nje planet tjeter , sigurisht jo si pasoje e zotit tuaj te nderuar ??

Qe te mos besosh ne zot duhet te jesh perfekt ?? kush e thote kete ?
Te verteten nuk do e gjesh kurre as ti nese per ta gjetur ate nuk njeh dhe pranon vehten por kerkon ndihmen e atij tipit .
Flm per amin-in , shpresoj te bie ne vesh te zotit , ku i dihet ndoshta edhe une do jem "i perjetshem " ashtu sic shpirti juaj do jete .
Ndoshta atje lart do na japesh edhe naj kafe se jemi ne shtepine tende ?:xhan:
"Bill Maher ka thënë nuk shitem aq i menqur që të them ska Zot por them që nuk e di se ekziston!" njerëzit si Bill Maher i kuptojë në një mënyrë por ateistat në asnjë mënyrë!
Unë mendoj që njeriu që ka sadopak logjikë dhe nuk shkon më larg se në trupin e tij të shikojë, mjafton të besojë që nuk kanë pikur prej rastësisë!
 

SempreBarca

Anëtar i Respektuar
Ndoshta atje lart do na japesh edhe naj kafe se jemi ne shtepine tende ?:xhan:
Ne shpi jo se mvjen merzi me i la ato filxhanat. E nqs do tket lokale pse jo. Bile, aty sdo tkesh nevoj per mu sepse kafet i jep kamarieri, ti e ke per detyr veq ta besh pagesen
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateizmi

per mendimin tim nuk eshte njesoj termi ateist dhe i pafe, jane dy gjera te ndryshme.
nejse.
une di te them, qe ne ekte bote ska njerez ateiste, dhe ska patur ndonjehere.
komunistet kane deklaruar qe ishin ateiste, ama doli qe dhe ata nuk ishin.
 

iLirjam

Banned
Titulli: Ateizmi


Te ndershem sipas tij jane ateistet qe veprojne drejt ne baze te vlerave morale dhe ndergjegjesimit kolektiv.
KJO PJES ME PASKA KALUAR PA E LEXUAR,,,,

jam plotsisht ndakord me kte qe e ka then,,sepse kjo esht e llogjikshme,
 

askush_on

Antarë
Titulli: Ateizmi

per mendimin tim nuk eshte njesoj termi ateist dhe i pafe, jane dy gjera te ndryshme.
nejse.
une di te them, qe ne ekte bote ska njerez ateiste, dhe ska patur ndonjehere.
komunistet kane deklaruar qe ishin ateiste, ama doli qe dhe ata nuk ishin.
sistemi eshte gjithmone ne kundershtim nga nje mase e vogel per kete jan te vetedijshem te gjith.
ndersa per ate fjalin e par totalisht di te them qe ke dal jasht te cdo lloj ideje qe ekziston. vetem kaq kupto qe ateizmi lufton fene (shperndaresin e besimit dhe zotit).
respekte moderator
 

askush_on

Antarë
Titulli: Ateizmi

un jam me idene dhe pranoj idene qe zoti duhet te rrespektohet vetem nga moshat e vjetra, pra nga mosha 70 vjec e lart. normalisht gjyshi dhe gjyshja ime qe jan ne prag te mbylljes se jetes ketu duhet te luten ne zot apo diku tjeter per shpetimin dhe dergimin e shpirtit ne parajse.
per brezin e trete jam pro qe duhet te luten diku thjesht per forc zakoni!
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateizmi

sistemi eshte gjithmone ne kundershtim nga nje mase e vogel per kete jan te vetedijshem te gjith.
ndersa per ate fjalin e par totalisht di te them qe ke dal jasht te cdo lloj ideje qe ekziston. vetem kaq kupto qe ateizmi lufton fene (shperndaresin e besimit dhe zotit).
respekte moderator
une spo marr vesh ato qe ke shkruar ti.
ateist, po ta perkthesht, dmth pa zot, njeri qe nuk beson ne zot dhe nuk do te thote i pafe.
zoti os eme sakte zoterit, kane ekzistuar dhe para fese ose feve. njerezit qe kur kane ardhur ne kete bote kane besuar gjithmone ne fuqira me te medha se ata, qe i kane qujatur zota, ose perendi.
kjo sepse njeriu ka nevoje te besoje diku ne dicka qe eshte jashte fuqive te tij, psikologjikisht ka nevoje t ebesoje,, panvaresisht se sa e pranon kete si fakt publikisht apo jo. prandja them qe njerez ateiste, pra pa besim, nuk ka.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateizmi

une spo marr vesh ato qe ke shkruar ti.
ateist, po ta perkthesht, dmth pa zot, njeri qe nuk beson ne zot dhe nuk do te thote i pafe.
zoti os eme sakte zoterit, kane ekzistuar dhe para fese ose feve. njerezit qe kur kane ardhur ne kete bote kane besuar gjithmone ne fuqira me te medha se ata, qe i kane qujatur zota, ose perendi.
kjo sepse njeriu ka nevoje te besoje diku ne dicka qe eshte jashte fuqive te tij, psikologjikisht ka nevoje t ebesoje,, panvaresisht se sa e pranon kete si fakt publikisht apo jo. prandja them qe njerez ateiste, pra pa besim, nuk ka.
Gabohesh e dashur. Sot njerezit jane te lire te hulumtojne me dijen e tyre. Ateismi nuk eshte trend.
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateizmi

Ateizmi per mua e verberon dhe e zhvesh shpirtin nga cdo vlere dhe virtyt. Ateizmi e ngulfat shpirtin e njeriut, dhe eshte si ne ankth qe te ze frymen. Ateisti eshte i paafte qe ta kuptoje qëllimin e krijimit te jetes, te universit etj. Ne koken e tij vertiten nje grumbull hipotezash qe nuk ia bindin mendjen dhe nuk i ofrojne prehje per shpirtin.
Thene me ndryshe, ateistat, genjehen prej kenaqesive kalimtare te kesaj bote.
 

kitrra 123

plak gjufurrak
Titulli: Ateizmi

Ateizmi per mua e verberon dhe e zhvesh shpirtin nga cdo vlere dhe virtyt.
Nga kjo rezulton se ateizmi eshte me shume i perhapur te egersirat, gjithmon sipas mendimeve te Loverit. Per cudi une njohe njerez, madje edhe besimtar te zeshem te cdo besimi fetar qe nuk permbajne vlera dhe virtyte dhe me duket besimet fetare nuk ndikojne gjithsesi ne vlera dhe virtyte:ciaoo:
 

Loverboy

мαи ωιтн α мιѕѕιои
Titulli: Ateizmi

Nga kjo rezulton se ateizmi eshte me shume i perhapur te egersirat, gjithmon sipas mendimeve te Loverit. Per cudi une njohe njerez, madje edhe besimtar te zeshem te cdo besimi fetar qe nuk permbajne vlera dhe virtyte dhe me duket besimet fetare nuk ndikojne gjithsesi ne vlera dhe virtyte:ciaoo:
Ky eshte mendimi i kitrres gjithsesi, jo i t'gjitheve.

T'pershendes:biciklete:
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateizmi

Gabohesh e dashur. Sot njerezit jane te lire te hulumtojne me dijen e tyre. Ateismi nuk eshte trend.
gabohesh ti i dashur, sepse njerezit qe besojne nuk jane injorante dhe njerez pa deshire per te hulumtuar.
ata qe besojne nuk besojne se pretendojne qe zoti do ju zgjidhe problemet, do ju tregoje rrugen e drejte apoi do ti ndihmoje te shpjegojne pse jane te semure. shumica e bejne sepse kane nevoje te ndihen te mbeshtetur prej dikujt ne veprimet qe bejne. kjo eshte nevoje psikologjike e cdo qenieje te gjalle. ska te beje as me dijen as me padijen.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateizmi

gabohesh ti i dashur, sepse njerezit qe besojne nuk jane injorante dhe njerez pa deshire per te hulumtuar.
ata qe besojne nuk besojne se pretendojne qe zoti do ju zgjidhe problemet, do ju tregoje rrugen e drejte apoi do ti ndihmoje te shpjegojne pse jane te semure. shumica e bejne sepse kane nevoje te ndihen te mbeshtetur prej dikujt ne veprimet qe bejne. kjo eshte nevoje psikologjike e cdo qenieje te gjalle. ska te beje as me dijen as me padijen.
Ti si besimtare keshtu mendon, mos pretendo te mendosh edhe si jobesimtare.

Ka njerez qe nuk e kane te nevojshme te mbeshteten ne figura imagjinare te trasheguara qe nga e kaluara e erret, per te ecur perpara. Ka njerez qe te shenjten e shohin te shkrire ne cdo qenie njerezore, ne cdo virtyt dhe vlere morale. Ka njerez qe te shenjte kane drejtesine dhe te verteten. Mesa duket, besimtaret nuk jane te tille, kane nevoje per nje roje imagjinar dhe ndeshkues qe te mos gabojne, por qe edhe te gjejne shprese per te ecur perpara.
 

Nostra_22

Anëtar i Nderuar
Titulli: Ateizmi

Ateizmi per mua e verberon dhe e zhvesh shpirtin nga cdo vlere dhe virtyt. Ateizmi e ngulfat shpirtin e njeriut, dhe eshte si ne ankth qe te ze frymen. Ateisti eshte i paafte qe ta kuptoje qëllimin e krijimit te jetes, te universit etj. Ne koken e tij vertiten nje grumbull hipotezash qe nuk ia bindin mendjen dhe nuk i ofrojne prehje per shpirtin.
Thene me ndryshe, ateistat, genjehen prej kenaqesive kalimtare te kesaj bote.
Mund te me thuash perse mendon qe ateisti verberon dhe zhvesh shpirtin e tij nga vlerat ?

Pse mendon qe ateisti eshte i paafte te kuptoje qellimin e krijimit te jetes, apo te universit ? Zgjidhja qe i japin besimtaret eshte me e thjeshta, eshte zgjidhje e gatshme qe nuk te imponon veshtiresi per ta kuptuar, por vetem njerezit siperfaqesore mund te binden aq lehte, mund te vetmashtrohen aq bukur.

Per mua cdo kenaqesi eshte kalimtare, dhe njekohesisht kjo eshte pjesa e bukur e kenaqesive. Nje kenaqesi e perjetshme eshte mankth, apo e thene pak me ndryshme, eshte vdekje.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateizmi

Ti si besimtare keshtu mendon, mos pretendo te mendosh edhe si jobesimtare.

Ka njerez qe nuk e kane te nevojshme te mbeshteten ne figura imagjinare te trasheguara qe nga e kaluara e erret, per te ecur perpara. Ka njerez qe te shenjten e shohin te shkrire ne cdo qenie njerezore, ne cdo virtyt dhe vlere morale. Ka njerez qe te shenjte kane drejtesine dhe te verteten. Mesa duket, besimtaret nuk jane te tille, kane nevoje per nje roje imagjinar dhe ndeshkues qe te mos gabojne, por qe edhe te gjejne shprese per te ecur perpara.
une sbesoj se bera ndonje deklarate ne jam apo jo besimtare.
pastaj nuk me duket se ka nodnje lidhje me ateizmin e shenjta, besimi tek vlerat morale te individit etj etj. me sa di une ata njerez qe besojne ne zot dhe e pranojne kete dhe e shprehin nuk jane njerez qe nuk besojne tek forca dhe vullneti i njeriut tek vlerat morale tek drejtesia dhe e verteta e jetes etj etj( quaje si te duash filozofikisht).
nejse, diskutimi im i meparshem qe thejsht ne nivelin e psikologjise se njeriut dhe per kete jam shume e sigurt qe : te gjithe njerezit besojne ne zot sigurisht sipas menyres se tyre, dhe ska rendesi e shprehin kete besim apo e mbajne brenda vetes. Kjo sepse natyra njerezore eshte e tille, sepse po te besonte vetem tek UNI, do ishte patologji.
 

fragolina

Anëtar Aktiv
Titulli: Ateizmi

Ateizmi per mua e verberon dhe e zhvesh shpirtin nga cdo vlere dhe virtyt. Ateizmi e ngulfat shpirtin e njeriut, dhe eshte si ne ankth qe te ze frymen. Ateisti eshte i paafte qe ta kuptoje qëllimin e krijimit te jetes, te universit etj. Ne koken e tij vertiten nje grumbull hipotezash qe nuk ia bindin mendjen dhe nuk i ofrojne prehje per shpirtin.
Thene me ndryshe, ateistat, genjehen prej kenaqesive kalimtare te kesaj bote.
ti tani e ke ekzagjeruar kete cik si shume me duket mua.
ateistet jane njerez si gjithe te tejret, thjesht i kane mbushur mendjen vetes qe nuk besojne ne zot. ama kjo nuk do te thote qe skane vlera, qe skane dije. dhe sa per qellimin e krijimit te jetes dhe universit, dhe ata e kuptojne sipas menyres se tyre kete gje.
 
Top